4 jel, hogy állandóan szabotálod a kapcsolataidat, pedig működnének

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Rendre tönkremennek a párkapcsolataid, és egyszerűen képtelen vagy megfejteni, hogy miért? Néha nem kell mélyebb problémákat keresni, van, hogy a válasz rövid és tömör: szabotálod őket.Persze, ez kegyetlenül hangzik elsőre, de sajnos nem ritka, hogy az embernek ez a válaszreakciója a boldogságra, azonnal bevet mindent, mert úgy érzi, ezt ő nem érdemli meg.

kapcsolatok
Lehet, hogy azért mennek tönkre a párkapcsolataid, mert szabotálod őket?
Fotó: Profimedia

Ha a te életedben is gyakoriak olyan párkapcsolatok, amelyekben alapvetően nem voltak nagy problémák, és úgy érzed, szinte ok nélkül, egyik pillanatról a másikra lett vége, talán te is önszabotázst követsz el a romantikus viszonyaidban.

Az önszabotázs a bizonytalanságból fakad, nem ritka, hogy az ember nem tudja, pontosan mire vágyik és mi jó neki, és inkább elmenekül, minthogy kipróbálja. Pedig sok esetben ezek a szerelmek igenis működhetnének hosszútávon, ám a komolysága olyan rémisztő lehet, hogy az egyik fél mindent megtesz, hogy bebizonyítsa, hogy ez nem működik.

Ha azonban felismered az önszabotázst, akkor megtudhatod, melyek azok a pontok, ahol általában menekülni kezdesz, és amelyeknél más megközelítést kell alkalmaznod. Lássuk, mik jellemzőek azokra az emberekre, akik általában szabotálják a kapcsolataikat.

Megmagyarázhatatlan megcsalások

A megcsalás nem csupán vágyból történhet. Nem ritka, hogy az ember úgy érzi, őt nem lehet szeretni, és nem érdemes arra a partnerre, aki mellette van. Ezért inkább félrelép, hogy utána „vállon veregethesse magát”, hogy igaza van: tényleg nem érdemli meg az adott partnert. Ez a hiba pedig annyira fájó lehet a társának, hogy a szerelem véget ér.

5 jel, hogy te vagy toxikus és nem a szerelmed

5 jel, hogy te vagy toxikus és nem a szerelmed

Az elkötelezettség hiánya

Képzeld el, hogy minden tökéletes. Remekül alakul a kapcsolat, megértitek egymást, a kémia is működik, szinte egy tündérmese az egész. Egyre komolyabb a kettőtök között lévő viszony, és megjelennek a címkék: monogámia, megcsalás, hűség, szerelem, párkapcsolat, elköteleződés. Neked erre az a válaszreakciód, hogy elkezded megmagyarázni, miért nem kellene még sietni ezzel az egésszel. Hidd el, az kifejezetten pozitív dolog, ha egy párkapcsolat szinteket tud lépni.

Ám azzal sincs semmi baj, ha erre nem állsz még készen - beszélj erről éretten a partnereddel. De ha valójában nem ez az ok, csak kifogást keresel, miért ne legyél boldog, akkor egy nagy beszélgetésre lenne szükség. Adhattok persze egy kis türelmi időt, változik-e benned valami, nem éri meg azonnal véget vetni a szerelemnek, ám ha tartósan, akár évekig fennáll ez az állapot, akkor inkább az egyedüllét és az önismeret lesz a megoldás.

Haragtartás

Minden párkapcsolatban vannak sérelmek, előfordul, hogy olyat mondunk, ami a másiknak rosszul esik. Természetesen, a nagyon mély sebek sokáig megmaradhatnak, és fájhatnak, és olyan is van, amikor ez szakításhoz vezethet. Ám egy jól működő szerelemben a feleknek meg kell tudniuk beszélniük az ellentéteket. Kell, hogy legyen nyitottság és megértés arra, hogy mindenki elmondja őszintén, hogy mi bántja, a másik pedig megértően álljon a kérdéshez.

Alapvetően probléma, ha ez a bizalmi légkör hiányzik. Az viszont egyenesen a szabotázs része, ha akár napokig is haragtartó maradsz egy-egy kisebb sérelem miatt. Ha nem akarod őszintén megbeszélni a dolgokat, és inkább elmenekülsz, sőt, még akkor is a fájdalomba kényszeríted magad, amikor lelkileg már készen állnál továbblépni, akkor valami teljesen más probléma áll fenn, nem pedig a másik kissé bántó megjegyzései.

Passzív agresszív viselkedés

A passzív agresszív magatartás a düh és a frusztráció közvetett formája, azt jelenti, hogy félsz, vagy kényelmetlenül érint megélni a negatív érzelmeket. Éppen ezért nem engeded bele magad, távolsággal mész csak bele ezek megvitatásába, de nem bírod megállni, hogy ne tedd meg. Ám sajnos, egy idő után a másik számára elég lehet, és úgy érezheti, nincs kedve játszmázni.

A tartós kapcsolatok titka a bizalom és az őszinte, nyitott kommunikáció, amelyre ha a másiknak nincs meg a módja, könnyen lehet, hogy inkább lezárja majd a kapcsolatot. A passzív agresszív viselkedés egyáltalán nem segít abban, hogy a problémák megoldódjanak, sőt: csupán azt éred el vele, hogy újabb és újabb konfliktusok alakuljanak ki, ahonnan még nehezebb lesz visszatalálni.

Állandóan ellenőriz? Folyton kritikus? 9 árulkodó jel, hogy a partnered kontrollkényszeres

Állandóan ellenőriz? Folyton kritikus? 9 árulkodó jel, hogy a partnered kontrollkényszeres

Honnan fakad az önszabotázs?

Most, hogy tudjuk milyen jelei vannak az önszabotázsnak egy párkapcsolatban, fontos azt is tisztázni, honnan fakad ez a viselkedési stílus, milyen okok bújhatnak meg a mögött, hogy kialakult. Fontos, hogy egyetlen kialakulási oka nincs, több dologból fakadhat, többek között:

A tanult viselkedésmódokból

A gyerekek sokszor azt utánozzák, amit körülöttük látnak. Ha olyan emberek mellett nőttél fel, akik előszeretettel szabotálták kapcsolataikat, akkor egyáltalán nem meglepő, ha te is hasonlóan állsz a párkapcsolatokhoz.

A kötődési stílusból

A kötődési stílusunk nagy mértékben befolyásolja, mennyire engedjük közel a másikat, és mi magunk milyen mélyen szeretnénk abban részt venni. Vannak, akiknek inkább elkerülő kötődési stílusuk van, és mindennapi küzdelmet kíván az érzelmi intimitás, a szoros kapcsolat kialakítása.

Ha 10-ből legalább 7-et tapasztalsz, boldog és egészséges kapcsolatban élsz

Ha 10-ből legalább 7-et tapasztalsz, boldog és egészséges kapcsolatban élsz

Korábbi tapasztalatok

A traumák, a bántalmazás, a megfélemlítés, a negatív párkapcsolati tapasztalatok mind felelősek lehetnek azért, hogy úgy érzed, nem érdemled meg a szeretetet és a boldogságot. A múltban ért sérelmek létrehozzák a sebezhetőségtől való félelmet, amelyek miatt az önszabotázshoz fordulsz, mint védelmi eszköz.

Hogy hagyd abba az önszabotálást a kapcsolatodban?

A párkapcsolati önszabotázs kiváltó okainak gyógyítása az első lépés ezen viselkedésmódok megszüntetése felé. A mentálhigiénés szakemberrel való beszélgetés útmutatást és hasznos lépéseket mutathat, hogy többé ne fordulj ehhez az eszközhöz a párkapcsolataidban.

Emellett pedig más gyakorlati lépések is segíthetnek:

  • Az önszabotáló viselkedésmódok felismerése
  • Bocsánatkérés a hibákért
  • Új határok felállítása és tiszta kommunikációja
  • Az empátia gyakorlása
  • A személyes jólét javítása, önfejlesztés
Glamour Napok Banner
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Csobot Adél: „Az éneklés egy csodás időszak volt, de időközben más lehetőségek nyíltak meg előttem”

Csobot Adél: „Az éneklés egy csodás időszak volt, de időközben más lehetőségek nyíltak meg előttem”

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Buja természetesség: ezek a színek hódítanak ősszel (x)

Buja természetesség: ezek a színek hódítanak ősszel (x)

Fakó az arcbőröd? Megsúgunk egy trükköt: ettől fog egészségesen ragyogni (x)

Fakó az arcbőröd? Megsúgunk egy trükköt: ettől fog egészségesen ragyogni (x)

Talán nem tudsz róla, de te is hozzájárultál egy nemes célhoz: mutatjuk a részleteket (x)

Talán nem tudsz róla, de te is hozzájárultál egy nemes célhoz: mutatjuk a részleteket (x)

4 óriási előnyöd van, ha ott lenn erősek az izmaid (x)

4 óriási előnyöd van, ha ott lenn erősek az izmaid (x)