Lehet kapcsolatom valakivel, aki sokkal dögösebb nálam?
A sokak által internalizált diétakultúra, a fényűző celebvilág, valamint a közösségi média torz tükröt mutató képe néha mindenkiben felidéz egy borzalmas kérdést: lehet kapcsolatom valakivel, aki sokkal dögösebb nálam?
Ezeket láttad már?
Emlékszel még a Szex és New York első évadának második epizódjára? Ez az az ikonikus rész, amikor Carrie a modellekkel és a modellekkel randizó férfiakkal foglalkozik. Mindenképp érdekes kérdés az átlagosabb külsejű emberek és a modellszerű adottságokkal megáldott emberek kapcsolati dinamikája, de az a Szex és New York epizód nem éppen arra világított rá, amire kellett volna. Carrie a modellek szépségének fairtelenségével többet foglalkozott, mint a férfiak tárgyiasító hozzáállásával - pedig egyértelműen fordítva kellett volna történnie.
Dögös vagy nem dögös? Ez itt a kérdés
Ettől függetlenül az epizód témája tényleg a randizás egyik alapvető igazságát dolgozza fel, miszerint nincs ember, aki ne érezné néha magát csúnyának, vagy csúnyábbnak a partnerénél - az ebből fakadó elhagyástól és visszautasítástól pedig kicsit mindenki fél. A nem az én súlycsoportom-gondolat azonban rombolóbb és pusztítóbb, mint hinnénk. A másik istenítése és tárgyiasítása, valamint saját magunk megalázása és ócsárolása pedig mind részt vesznek ebben a mindent elsöprő pusztításban.
Meg kell értenünk, hogy a dögös vagy nem dögös kérdésre a válasz egyszerűen nem fekete és fehér, valamint a dögös vagy nem dögös kérdésre nem a közösségi médiában és a társadalmi normákban kell keresnünk a választ, sokkal inkább magunkban. A randipartnerünk nem azért hív randira, a párunk pedig nem azért van velünk, mert nem vagyunk vonzók. Itt az ideje elhinni, hogy nem mindenki szemlél minket ugyanazon a kritikus és könyörtelen szemüvegen keresztül, amin mi szemléljük magunkat. Attól még, hogy a társunkat dögösebbnek látjuk, mint magunkat, az nem jelenti azt, hogy ők nem a valaha volt legeslegszebb emberi teremtményként tekintenek ránk - kívül-belül.