6 jel, amiről felismerheted, ha valaki pszichopata a környezetedben
A popkultúrának hála (és ezt most erősen cinikusan írjuk) rengeteg fiktív pszichopata karaktert kaptunk, és annál is többen kerültek be a mainstreambe a létező pszichopaták közül, gondolj csak Ted Bundy-ra vagy Jeffrey Dahmerre. Mi bennük a közös, azon túl, hogy olyan dolgokat követtek el, amire sem magyarázat, sem pedig bocsánat nincs? Olyan tulajdonságok együttese, melyekkel jól leírható a pszichopata definíciója.
Ezeket láttad már?
Megvan az a furcsán magabiztos, semmitől sem félő, gátlástalanul bámuló és fáradhatatlan tekintet, amivel a horror filmek vagy a thrillerek pszichopata karaktereit ruházzák fel? Az a bizonyos pszichopata tekintet létezik, és Dr. David Tzall pszichológus szerint jellemző rá az empátia és az együttérzés hiánya, a tágra nyílt szemek, és a tény, hogy a szemfehérje nagy része látható, vagy a hosszú, szinte már rögzített szemkontaktus.
De a pupilla tágulása, vagy éppen annak hiánya is szembeötlő lehet. A szimpatikus idegrendszerünk válasza például az, hogy ha felkavaró vagy kizökkentő dolgot látunk, akkor a pupilla akaratunkon kívül kitágul. Egy 2018-as felmérésben azonban, melynek során 82 pszichopatát vizsgáltak, észrevették, hogy az olyan felkavaró képek, melyek alapesetben bárkinél az előbbi reakciót váltják ki, nálunk nem kapcsoltak be, és továbbra is ugyanakkora maradt a pupillájuk. És ha ez nem lenne elég, jóval tovább elmerültek ezekben a – például fájdalmat ábrázoló – képekben. De nem a tekintet az egyetlen árulkodó jel, hogy egy pszichopatával van dolgod.
Veszélyesen elbűvölőek
Richard Lettieri neurológus Decoding Madness című könyvében egy Randall nevű pszichopatáról ír, akit a munkahelyén kifejezetten csodáltak elképesztő előadói képességeiért. Majd egy nap megölte a feleségét, miután dührohamot kapott, és képtelen volt kezelni. Csak később derült, hogy a munkahelyén sem volt olyan tökéletes és feddhetetlen, ahogy az a pszichopatákra jellemző. De ott van Ted Bundy, aki pontosan tudta, hogyan kell kedvesnek és vonzónak tűnnie, majd miután megszerezte a fiatal nők bizalmát, elrabolta és megölte őket. A sorozatgyilkossal interjút készítő Elizabeth Loftus is úgy gondolta, félelmetesen jól hozza az elragadó férfi szerepét.
Túlzott önimádat
Szögezzük le már az elején: az, hogy tudatában vagy az erőforrásaidnak és az erősségeidnek, valamint használod is azokat, nagyon fontos. A túlzott önimádat viszont egy olyan végpontja ennek a spektrumnak, ami a nárcisztikus személyiségzavarban szenvedőkre és a pszichopatákra egyaránt jellemző, ami Dr. Lina Haji klinikai pszichológus szerint a hétköznapokban a nagyképűség formájában jelenik meg. Ők azok, akik minden elismerést besöpörnek, még azokat is, amikhez nem is volt közük, és mindenkit, akiben versenytársat lát, hangosan és látványosan leértékelnek.
Nem egyszerűen a győzelem hajtja őket, hanem a hatalom és az uralkodás. Itt ugyancsak álljunk meg egy pillanatra: ha erős benned a versenyszellem és ez motivációt, és lendületet ad például a sportban vagy a munkádban, azzal nincs semmi gond, sőt! A pszichopaták viszont azt sem bánják, ha ehhez agresszívek és erőszakosak, ami hatalmas különbséget tesz az egészséges versenyszellem és a pszichopátia között.
Irányítani és dominálni - bármi áron
És nem csak bármi áron, de mindig és minden helyzetben. A klinikai pszichológus szerint ráadásul ez nem feltétlenül jelenik meg erőszakos és nagyon egyértelmű formában: a pszichopata nagyon ért hozzá, hogy bűbájosan, társadalmilag elfogadott eszközökkel szerezze meg az irányítást. Hogy mi ebben a logika? A szakember szerint az, hogy úgy érzik, hogy az irányítás elmaradásával sebezhetővé válnak, ami túlságosan nagy kockázatot jelent számukra.
Impulzívan, félelem nélkül élnek
Az egyik legegyértelműbb jel arra vonatkozóan, hogy valaki pszichopata, hogy kisebb eséllyel tapasztalja meg a szorongás és a félelem érzését. Mindez abból fakad, hogy nem figyelnek aktívan a veszéllyel kapcsolatos jelzésekre – létezik például egy elmélet, ami szerint azért nem félnek és rémülnek meg olyan helyzetekben, amiben a nagy átlag igen, mert az agyuk szerkezete eltérő. De szintén jellemző rájuk a csökkent felelősségérzet, ami az életük számos területén megmutatkozik: például a pénzügyi kötelezettségek elmulasztása, a munkahelyi feladatok el nem végzése, vagy a teljesen meggondolatlan, és látszólag semmiből jövő, impulzív viselkedés.
Érzelmek nélkül
Nem minden karizmatikus, vonzó és magabiztos ember pszichopata, fordítva viszont igaz: a pszichopaták fellépése elbűvölő és általában nagyon jó előadók, akik manipulatív eszközökkel érik el, amit akarnak. Kapcsolataikra ugyanaz jellemző, mint érzelmeikre: sekélyesek, és arra építenek, kit mire használhatnak. Richard Lettieri neurológus erre azt a példát hozza fel, hogy egy beszélgetés során egy pszichopata látszólag a semmiből veszíti el érdeklődését és figyelmét, amikor a beszédpartnere épp egy barátja utóbalesetéről vagy a gyermeke magas lázáról mesél.
Számára a kapcsolódások ugyanis kizárólag arról szólnak, hogy valamennyire ápolja és fenntartsa azokat, hogy megmaradjon az élő eszköztár a céljai eléréséhez. Érdekesség, de pont amiatt hajlamos untakozni, és mindenáron izgalmakat keresni, mert emberi kapcsolataikban képtelenek elmélyülni (igényük sincs rá). Hogy ezt kompenzálják, imádnak kockáztatni és izgalmasan, impulzívan élni.