6 egyértelmű jel, hogy egy kapcsolat egyoldalú, és a másik nincs benne érzelmileg
Egy egészséges párkapcsolatban alapvető, hogy működik az adok-kapok elve. Természetesen előfordulhatnak olyan időszakok, amikor az egyik fél több energiát fektet bele, mint a másik, de aztán fordul a kocka, és egyensúlyba kerültök. Azonban vannak olyan esetek, amikor ez sajnos nem történik meg, és ilyenkor nincs más megoldás: lépni kell.
Ezeket láttad már?
Mint minden emberi kapcsolatban, így a szerelemben is fontos, hogy mindketten egyformán igényeljétek a másik közelségét, hiszen amikor meghozzátok a döntést, vagyis egymást válasszátok, akkor ideális esetben el is köteleződtök egymás iránt. Időt, energiát, erőfeszítéseket tesztek azért, hogy jól működjetek együtt, viszont ha ez az egyensúly felborul, úgy a kapcsolatotok könnyen egyoldalúvá válhat. Ez fizikailag és lelkileg is megviselhet, hiszen úgy érzed, te jobban szereted a párodat, mint ő téged. Jöjjön 6 egyértelmű jel, ami azt üzeni: jobb ha átgondolod: vár -e rátok közös jövő.
Nincs stabilitás
Scott Bea klinikai pszichológus szerint a kiegyensúlyozott kapcsolatokban van egy alapvető stabilitás, melynek köszönhetően mindig biztonságban érzed magad. Tisztában vagy vele, hányadán álltok a pároddal, és nem kell attól tartanod, hogy váratlan fordulatok történnek. Egy egyoldalú kapcsolat azonban bizonytalansággal jár, és sosem tudhatod, mire számíts.
„Bármilyen párkapcsolatról legyen is szó, ha úgy érzed, hogy az erőfeszítéseid, és az energia, amit belefektetsz kiegyensúlyozatlan, akkor nincs meg az a kölcsönösség, amire vágynál” - hangsúlyozza a szakember. „Észreveheted magadon, hogy mindig te vagy az, aki felhívja a másikat és kezdeményezi a kapcsolatfelvételt, vagy éppen sosincs alkalmad arra, hogy megoszd a gondolataidat, hanem inkább csak hallgatóság vagy.” Egy egyoldalú kapcsolatban mintha tojáshéjon lépkednél, ami abból adódik, hogy te sokkal nagyobb terhet cipelsz, mint a párod – érzelmileg, fizikailag és mentálisan is. Ezeken felül pedig még számos jel utalhat arra, hogy egy ilyen mérgező kapcsolatban rekedtél.
1. Felszínesség
Az egyoldalú kapcsolat jellemzője a partnerek közötti mélység hiánya. Úgy érzed, nem tudtok igazán kötődni egymáshoz, és inkább vagytok “lakótársak”, mintsem szerelmespár. Komoly beszélgetések helyett csak felszínesen csevegtek.
2. Kimerültség
Az a rengeteg energia, amit felfektetsz, teljesen kiszipolyoz, viszont a párodtól ezt nem kapod vissza, így úgy érezheted, képtelen vagy feltöltődni. Észreveheted magadon, hogy megkönnyebbülsz, amikor a partnered nincs veled, és végre van egy kis időd megpihenni. A kimerültség érzésének egy része származhat érzelmi feszültségből és haragból, amely gyakran akkor keletkezik, ha egy kapcsolatot igazságtalannak érzünk.
3. Bocsánatkérés
Mindig te vagy az, aki bocsánatot kér. Konfliktusok minden kapcsolatban előfordulhatnak, viszont nem mindegy, hogyan zajlik a kommunikáció. Itt is kölcsönösségre van szükség, valamint arra, hogy a békülésre mindketten ugyanolyan hajlandóságot mutassatok. Egy egészséges kapcsolatban a konfliktust okozó személy felvállalja tetteit, és bocsánatot kér, viszont, ha csak te teszel erőfeszítéseket, hogy helyreálljon a béke, az sajnos egy nagyon rossz jel.
4. Döntéshozatal
Legyen szó egy moziról, utazásról, de akár komoly döntésekről - például anyagi befektetés, összeköltözés, stb. -, mindig te döntesz. Olyan, mintha a párodat sosem érdekelné a közösen eltöltött idő, vagy a jövőbeni tervek, hanem inkább csak ennyit mond: „Nekem mindegy”, „Tedd, ahogy jónak látod.”
5. Bizonytalanság
Mind magadban, mind pedig a kapcsolatotokban való hited megrendülhet. Egy idő után elhiszed, hogy nem vagy elég jó a párodnak, és bármit teszel, az mindig kevés lesz ahhoz, hogy a kapcsolatok jól működjön. Próbálsz kedves lenni, de nem értékeli. Felöltözöl csinosan, de észre sem veszi. Megleped valamivel, de látod, hogy nem örül neki igazán. Egy ponton felteszed magadnak a kérdést: „Lehet, hogy én jobban szeretem őt, mint ő engem?” Bármennyire is fájdalmas, a válasz sajnos általában az, hogy igen.
6. Érdektelenség
A párod nem törődik veled. Nem kérdezi meg, milyen volt a napod, nem érdeklődik a munkád iránt és nem foglalkozik az érzéseiddel. Amikor mesélsz neki, látod rajta, hogy elkalandoznak a gondolatai, és fejben egészen máshol jár. Ha ezt tapasztalod, az egyértelmű jele annak, hogy a párod nem becsül meg téged igazán. Tudnod kell, hogy egy értékes, szerethető, csodálatos ember vagy, aki megérdemli a szerelmet. Ha nem kapod meg ezt a párodtól, jobb ha minél előbb továbbállsz, hogy esélyed legyen megtalálni azt a személyt, aki annyira szeret téged, mint te őt.
Forrás: talkspace.com, health.clevelandclinic.org, mindbodygreen.com