Meglepő, mi mindent árul el rólad a jegyzetelési szokásod
Az a típus vagy, aki állandóan fecnikre írja a legfontosabb gondolatait, hogy el ne felejtse, vagy az, aki a telefonjába pötyögi be valahova az információkat? Telefonálás vagy értekezlet közben telerajzolod a füzeted vagy egyáltalán nem jegyzetelsz, és abban bízol a fontos információ megmarad az agyadban, vagy majd figyelmeztet rá valaki?
Ezeket láttad már?
A jegyzetelés sokakban az iskolás időket idézi fel, ennek megfelelően vannak, akik imádják, és az egész életüket végigkíséri, és vannak, akik örülnek, hogy vége, és eszük ágában sincs újra elkezdeni. És nem meglepő az sem, hogy a különböző korosztályok máshogy jegyzetelnek.
Te hogyan jegyzetelsz?
Jobban megjegyezzük, amit papírra írtunk le, és szeretjük is a papírra való jegyzetelés érzését, de a 20 és 29 év közöttiek már majdnem egyforma arányban (54% és 46%) oszlanak meg a papír alapú és a digitális jegyzetelés előnyben részesítése szempontjából – derül ki a Lenovo megbízásából készített reprezentatív kutatásból. Most pedig eljön a te időd, és kíváncsian várjuk, hogy te melyik csoportba tartozol.
Mindegyiknek vannak előnyei
A kutatás során megkérdezettek 28 százaléka mondta azt, hogy napi rendszerességgel szokott jegyzetelni, a legtöbbet a 16-19 év közöttiek (41 százalék) és a diplomások (39 százalék) jegyzetelnek. A válaszadók többsége (65 százalék) inkább papíron jegyzetel, érdekes észrevétel, hogy ebben a nők jobban ragaszkodnak a hagyományos megoldásokhoz, és csak 23 százalékuk választaná a digitális jegyzetelést, míg a 44 százalékuk a papír mellett tette le a voksát.
Rengeteg füzet telik meg
A legtöbb papírt a 8 általános iskolai végzettséggel rendelkezők és a 16-19 év közöttiek használják el, ők válaszolták legmagasabb arányban (17 százalék és 14 százalék) azt, hogy évente ötvennél is több A5-ös füzetnek megfelelő papírt elhasználnak.
Érdekes, hogy míg a diplomások gyakrabban jegyzetelnek, saját bevallásuk szerint ők használják a legkevesebb papírt: 49 százalékuk mondta azt, hogy egy év alatt öt A5-ös méretű füzetnek megfelelő lapot sem ír tele, őket zavarja is az otthon lévő papír mennyisége. Náluk jobban már csak a 16-19 év közöttiek 52 százalékát zavarja, hogy nem tudja hol tárolni a papírokat és jegyzeteket.
Környezetbarát szempontok
Ehhez hozzájárulhat, hogy a válaszadók úgy gondolják, fontos lenne csökkenteni az elhasznált papír mennyiségét. A megkérdezettek 72 százaléka ért valamilyen mértékben egyet azzal az állítással, hogy a papíralapú jegyzetelés nem környezetbarát, és emiatt törekedni kellene a digitális megoldások népszerűsítésére, fejlesztésére és használatára.
Kézzel írva könnyebb megjegyezni
Már korábban is arra jutottak kutatások, hogy a kézzel jegyzetelés segít jobban megérteni és megjegyezni az információkat, és ez a mostani kutatásban is beigazolódott. 47 százalék azt válaszolta, hogy azért választja inkább a papírra jegyzetelést, mert könnyebben jegyzik meg a leírtakat, és papírra írni jobb érzés. 33 százalék pedig azt mondta, hogy egyszerűen a papír van kéznél, mikor fel kell írni valamit. Érdekes, hogy akik a digitális jegyzetelést kedvelik (45 százalék), azt mondta, hogy neki pedig pont hogy az eszköze van kéznél, ezért nem a papírt választja. 38 százalék azért preferálja ezt a módot, mert szereti az okosfunkciókat, 24 százalék pedig attól tart, hogy a papírt elveszti.
Egy megoldás mindenkinek
Digitális is, de mégis visszaadja a papírra jegyzetelés érzését az a megoldás, amikor az ember a tabletjére vagy telefonjára jegyzetel, de arra alkalmas tollal. Ráadásul egyszerűen át is alakíthatóak a kézzel írt feljegyzések digitálissá, ha esetleg valaki úgy érzi, hogy nem biztos, hogy könnyen olvasható az írása, de lehetőség van arra is, hogy a digitális könyvekbe jegyzeteket írjon a felhasználó, ha úgy egyszerűbb a tanulás. A kutatást végző Lenovo a Smart Paper eszközét ajánlja erre a célra. Az e-ink olvasó könnyű hordozhatóságnak köszönhetően tulajdonképpen több millió papírlap fér bele a táskánk zsebébe.