Ezekből a jelekből tudhatod, hogy influenzás vagy, nem pedig náthás
A hideg, téli hónapokban sokan leszünk náthásak, fáj a torkunk vagy köhögünk, ami jó néhány kellemetlenséget okozhat a mindennapokban. Gyakran azonban sajnos nem is egyszerű nátháról, hanem influenzáról van szó, ami nagyobb odafigyelést igényel, ezért fontos, hogy tudjuk, vajon melyik döntött le a lábunkról.
Ezeket láttad már?
A megfázás tünetei általában enyhébbek és néhány nap alatt elmúlnak, az influenza azonban sokkal tovább is elhúzódhat, és a WebMD szerint olyan súlyos egészségügyi problémákhoz is vezethet, mint a tüdőgyulladás. Már csak ezért is jó, ha tudjuk, hogy mikor állunk szemben influenzával. Mutatunk néhány tényezőt, amelyek segíthetnek eldönteni, és abban is tanácsot adunk, hogy mit érdemes tenned, ha valamelyik téged is érint!
Ezek a tünetek utalhatnak influenzára
A Mirror szerint az influenza tünetei a következők lehetnek:
- hirtelen jelentkező magas láz,
- fáradtság vagy kimerültség,
- száraz köhögés,
- torokfájás,
- fejfájás,
- alvási nehézségek,
- étvágytalanság,
- hasmenés vagy hasfájás,
- rosszullét.
Ezen tünetek közül persze jó néhánnyal szembesülhetünk akkor is, ha náthásak vagyunk. Az NHS szerint azonban háromféleképpen is meggyőződhetünk arról, hogy nem egy egyszerű megfázásról van szó:
- Az influenza gyorsan, néhány órán belül, míg a megfázás fokozatosan jelentkezik.
- A megfázás elsősorban az orrunkat és a torkunkat érinti, míg az influenza jellemzően a testünk más részeit is.
- Az influenza miatt kimerültek lehetünk, és túlságosan rosszul érezhetjük magunkat ahhoz, hogy a szokásos módon folytassuk a mindennapi tevékenységeinket, míg a nátha esetében nehezen ugyan, de képesnek érezzük magunkat arra, hogy elvégezzük a szokásos tevékenységeinket.
Ami segíthet
Ha náthásak vagyunk, sokan meleg citromos teával, húslevessel és egy forró fürdővel próbálunk meg tenni azért, hogy mielőbb jobban érezzük magunkat. Ha viszont influenzával küzdünk, úgy általában jóval többet kell tennünk a gyógyulásért, vagy legalábbis azért, hogy ne húzódjon el a betegség. Az NHS az alábbiakat ajánlja:
- Pihenjünk és aludjunk.
- Tartsuk magunkat melegen.
- Vegyünk be paracetamolt vagy ibuprofént, hogy csökkentsük testünk hőmérsékletét, és kezeljük a fájdalmainkat. Mindenképpen érdemes megnéznünk az adott gyógyszer tájékoztatóját, hogy megfelelő lehet-e számunkra, ha pedig elbizonytalanodunk, a a gyógyszerész vagy a háziorvos segítségét kérnünk.
- igyunk sok vizet a kiszáradás elkerülése érdekében (a kellő mennyiségű folyadékfogyasztást jelezheti, ha a vizeletünk világossárga).
Természetesen ezen módszerek megfázáskor is segíthetnek, de egy egyszerű náthánál meglehet, hogy gyógyszerre sem lesz szükségünk ahhoz, hogy a tüneteink teljesen elmúljanak, míg az influenza esetén ez kevésbé garantált.
Ilyenkor fordulj azonnal orvoshoz
Abban az esetben, ha kisbabád vagy kisgyermeked van, és aggódsz a tünetei miatt, akkor a legbiztosabb azonnal orvoshoz fordulni. De ugyanez ajánlott 65 év felett, várandósság és krónikus betegség, gyenge immunrendszer esetén is. Végül, de nem utolsó sorban: akkor is irány az orvos, ha a tüneteid hét nap után sem javulnak!