5 immunerősítő szokás, hogy ne robbanj le
Ugye te is jártál már úgy, hogy egy szép, őszi napon felébredtél, és azon kaptad magad, hogy megfáztál? Ilyenkor aligha van kedvünk megmoccanni, és jó eséllyel több napot is eltöltünk az ágyban ahelyett, hogy élveznénk a lágy őszi napsugarakat, kirándulnánk, vagy csak jól éreznénk magunkat. Szerencsére azonban bizonyos immunerősítő szokásokkal sokkal nagyobb esélyed lehet arra, hogy betegség nélkül megúszd az őszt.
Ezeket láttad már?
Noha nincs 100%-ban biztos módszer arra, hogy az immunrendszered védve legyen, van néhány tudományos kutatásokon alapuló immunerősítő szokás, amely segíthet sok betegség megelőzésében, vagy ha megfázásos és influenzaszerű tünetekkel küzdesz, akkor gyorsabban felépülhetsz. De az általános fáradságérzet és a letargia ellen is hatásosak lehetnek, bármilyen okból is érzed magad rosszul.
1. Gondoskodj az immunrendszered alapvető támogatásáról
Az immunrendszered egészségének támogatása nem csak a hűvösebb hónapokban, hanem egész évben fontos. Hiszen megvédi a szervezeted az olyan külső behatásoktól, mint a baktériumok és a vírusok. Tehát miért ne tennél minden egyes nap azért, hogy a lehető legjobb módon végezze a munkáját? Fogalmazd meg a napi alapokat, mint például az 5 adag zöldség és a 2 adag gyümölcs elfogyasztása, a rendszeres testmozgás, a megfelelő alvás és a stresszszint kezelése. Az ilyen egészséges életmódra vonatkozó stratégiák ráadásul sok más módon is támogatják a szervezetedet, vagyis csak jót tehetsz velük magadnak.
2. Próbálj ki néhány étrend-kiegészítőt
Ha úgy érzed, nincs elég energiád, vagy szeretnél az immunrendszerednek plusz erőt adni, érdemes megfontolnod bizonyos étrend-kiegészítők alkalmazását. Ilyen a szervezet számára nélkülözhetetlen C-vitamin, amely az immunrendszer válaszának támogatása révén hozzájárul a szervezet immunvédelméhez, és sok más pozitív hatása is van, de a cink, valamint a D-vitamin is hasonlóan fontos az immunrendszer egészséges működéséhez. Ne feledkezz meg továbbá a prebiotikumok és a probiotikumok jótékony hatásairól sem, amelyeknek a bélrendszer egészségének fenntartásában van hatalmas szerepe.
3. Enyhítsd természetes módon a tüneteidet
Ha nincs nagyobb bajod, de elkezdett folyni az orrod és a torkod is kapar, fontolj meg néhány természetes megoldást a tüneteid enyhítésére, mielőtt gyógyszerhez nyúlnál. Ha fáj a torkod, igyál teát és egyél meg egy nagy tányér forró levest. Esténként pedig vegyél egy forró zuhanyt, hiszen a gőz és a nedvesség a hidratálásban és a torokfájásod enyhítésében is segíthet. Amikor náthás vagy, az arcgőzölés is segíthet, akárcsak a fokozott vízbevitel, ami az orrváladék hígításában segíthet.
4. Szánj elegendő időt a pihenésre
Amikor egy betegség megtámad, fontos, hogy hallgass a testedre, és elegendő időt szánj a pihenésre. De legalább ilyen fontos a megelőzés miatti pihenés is, hiszen ha folyamatosan fáradt és kimerült vagy, sokkal nagyobb eséllyel betegedsz meg. Ebben pedig a legnagyobb szerepe a jó éjszakai alvásnak, az egészséges és kiegyensúlyozott táplálkozásnak, valamint a rendszeres testmozgásnak van.
5. Kezeld az elhúzódó tüneteket, és támogasd a testedet
Egy dolog biztos: ha azt akarod, hogy minél jobban érezd magad, akkor ne csak a tested egy területét vagy rendszerét célozd meg, hanem az egész énedről gondoskodj. Talán már hallottál az adaptogén hatásról. Olyan gyógynövényekkel idézhető elő, amelyek támogatják az idegrendszert a stresszhez való alkalmazkodás során, és segítenek visszaállni a szervezetnek a homeosztázisba - vagyis amikor a szervezet egyensúlyban van és optimálisan működik. Amikor stresszes vagy, az immunrendszered szenved. Így az idegrendszered segítésével az immunrendszered egészségét is támogathatod. Ennek érdekében pedig a már említett adaptogén gyógynövényeket is érdemes lehet kipróbálnod.
Forrás: healthylife.com.au