Ilyen gyakran kellene valójában kimosnod a pizsamádat
A pizsama az egyetlen intim ruhadarabunk, amelyet általában többször is hordunk.
Ezeket láttad már?
Éjszakánként 6-8 órán át van közvetlen kapcsolatban a bőrünkkel az ágynemű alatt, sokan pedig fehérneműt sem vesznek alá. Így tehát a puha éjszakai szettünk tökéletes táptalajt biztosít a baktériumok és kórokozók számára. Éppen ezért nem elhanyagolható tény, hogy az egészségünk megőrzését figyelembe véve milyen gyakran érdemes kimosnunk.
Milyen gyakran mosd ki?
Ha figyelembe vesszük, hogy az emberi test óránként 30-40 ezer bőrsejtet veszít el, nem csoda, hogy a pizsamák gyakran hemzsegnek az esetleges irritáló anyagoktól és a pórusokat eltömítő kellemetlenségektől. Ez a legfőbb oka annak, hogy a pizsamánkat 3-4 éjszakai viselés után ajánlott kimosnunk - ezt maximum 5-7 éjszakára ajánlott meghosszabbítanunk, de szigorúan csak akkor, ha közvetlenül lefekvés előtt fürdünk vagy zuhanyozunk.
Míg a legtöbb ember számára a 3-4 éjszaka a maximum, ha hajlamos vagy az éjszakai izzadásra, vagy különösen hajlamos a bőröd az izzadásra/zsíros, akkor még gyakrabban, akár naponta is érdemes kimosnod a pizsamádat. Akik gyakrabban izzadnak, azoknak legkésőbb minden második napon ajánlott a pizsamájuk lecserélése, hiszen ellenkező esetben könnyen felhalmozódhatnak a szagok és a szennyeződések, és a tisztább-frissebb érzés is elmarad a pizsama felvételénél.
Mire figyelj a mosás során?
A pizsamákat a legjobb, ha mindig forró mosásba teszed, vagyis legalább 60 fokos vagy magasabb hőmérsékleten mosod, hogy biztosan minden szennyeződés távozzon az anyagból. Ha azonban az alacsonyabb hőmérsékletű mosást részesíted előnyben (amely puhább érzetet adhat a ruháknak), feltétlenül adj hozzá egy olyan mosószert, ami erős fertőtlenítő hatású, ezáltal pedig szintén képes elpusztítani a káros baktériumokat.
Miért jó még a rendszeres mosás és csere?
Amellett, hogy a pizsamád rendszeres tisztán tartásával távol tarthatod a rossz baktériumokat és az irritáló anyagokat, megakadályozhatod a poloskák, a kellemetlen szagok és a csúnya foltok megtelepedését. A pizsamák ugyanis a mikrobák és más potenciálisan kárt tevő rovarok, gombák és más lények számára is táptalajt jelenthetnek. Minden alkalommal pedig, amikor újra felhúzod ugyanazt a pizsamát, a káros élőlények és szennyeződések egyre csak halmozódnak.
A mosás és a pizsamacsere hiánya ráadásul nemcsak piszkos és büdös környezetet teremt, hanem lehetővé testi, hogy az esetlegesen fertőző és irritációt okozó baktériumok és lerakódások érintkezésbe kerüljenek a testünkön lévő sebekkel pattanásokkal vagy egyéb problémákkal. Ezek még további irritációt okozhatnak, amit csakis rendszeres pizsamacserével és mosással küszöbölhetsz ki.