Ilyen egyszerűen csökkentheted a vízfogyasztásod
A KSH 2019-es adatai alapján az egy főre jutó napi vízhasználatunk több mint 35 ezer liter volt – ez közel 12 ezer pohár víznek felel meg (3 dl-es pohárra számolva). A megdöbbentő adat nagy részét a mosással történő víz és áramfogyasztás teszi ki, ami egy kis tudatossággal és odafigyeléssel jelentősen csökkenthető lenne. A Gorenje ezért most összegyűjtött 5 tippet, amivel drasztikus lépések nélkül tehetsz a környezetedért, és még pénztárcádat is megkímélheted.
Ezeket láttad már?
1. Vásárolj energiatakarékos mosógépet!
Nem könnyű kiigazodni a piacon, ám a jó hír, hogy az energiacímkék besorolásának változásával az eddigi "+/++/+++" jelek helyett egy sokkal átláthatóbb skála (A-tól G-ig) segíti majd a tudatos döntéshozást. Válassz olyan gépet, amelyik EcoCare móddal rendelkezik, így nem csak kevesebb energiát fogyasztasz, hanem a vízlábnyomod is csökken, a tiszta lelkiismereted mellett pedig még a pénztárcád is hálás lesz.
3. Moss minél alacsonyabb fokon
Ha a ruháid nem igazán koszosak, csak frissítő mosásra van szükségük a napi használat után, érdemes a legalacsonyabb hőfokot használni, és ezzel is kímélve a környezetet. Arról nem is beszélve, hogy a ruháknak is jót tesz az alacsonyabb hőfok, így kevesebbszer kell majd új darabokra költened. Érdemes időnként egy dobmosást lefuttatni, hiszen így hosszabb távon kíméljük a mosógépet, illetve megelőzhetjük a kellemetlen szagokat és baktériumok szaporodását.
4. Használj megfelelő mosószert!
A felső betöltésű mosógépnek más mosószerre van szüksége, mint az elöl töltős modelleknek. Ha a mosószer túl sok habot képez, akkor gépnek újra és újra ki kell öblítenie a vizet, ez pedig ismét felesleges víz- és áramhasználattal jár. Ha a gépünk lehetővé teszi, használjuk a DoseAid funkciót, amely a betöltött ruhához szükséges mosószer mennyiséget adagolja.
5. Száríts okosan!
A szárítógép egy remek találmány, főleg télen, amikor a nappali közepén logó nyirkos ruhák csak rontják a hőérzetünket. Érdemes olyan típust választani, amely a ruhák kímélése mellett környezetünk kímélésével is foglalkozik. Nyáron pedig száríthatjuk a ruhákat a friss levegőn, hiszen gyorsan megszárad és ráadásul a makacs foltoknak jót tesz a napsütés!