Vitatkozni tudni kell, eláruljuk, hogy lehet jól csinálni
Te is vitázol időnként a pároddal, vagy inkább mindent ráhagysz? Nos, sokan úgy tartják, hogy a konfliktusokat inkább érdemes elkerülni, végül is általában a legkevésbé vonzó tulajdonságokat képesek előhozni belőlünk: a kishitűséget, az ellenségeskedést vagy a közömbösséget, hogy csak néhányat említsünk. De a nézeteltérések elkerülhetetlenek.
Ezeket láttad már?
Hogy milyen legyen a hálószobátok hőmérséklete éjjel, hogy ki nem hajtotta le a WC deszkát, vagy az, hogy miért csak akkor ért haza a párod, amikor, mind potenciális aknamezők lehetnek. Fontos azonban, hogy tudd, nem minden konfliktus rossz. Egy-egy vita akár sokat is dobhat a kapcsolatotokon, de csak akkor, ha tisztességesen vitatkozol.
Mindaddig, amíg érdekelnek a párod érzései, és kölcsönösen, türelmesen meghallgatjátok egymást, a konfliktusok nem károsítják a kapcsolatotokat, sőt, lehet, hogy még közelebb is hoznak titeket egymáshoz. Ha nem ugyanazon az oldalon állsz egy kérdés kapcsán, mint ő, akkor állj ellen a kísértésnek, és ne légy elutasító vagy ellenséges. Helyette inkább éreztesd vele, hogy számít, mi a nézőpontja.
Mindezek mellett pedig érdemes megfogadnod négy tanácsot is, amit a Pennsylvaniai Egyetem professzora, Adam Grant állított össze a párok számára, hogy a nézeteltérések helyett inkább az udvarias konfliktust válasszák:
- „Tekints az érveidre egy vita, nem pedig egy konfliktus részeként”.
- „Érvelj úgy, hogy tényleg reális legyen, de hallgass és ismerd el, ha tévedsz”.
- „Használd ki a kétely előnyeit: a lehető legtiszteletreméltóbban értelmezd a másik szemszögét”.
- „Gondold át, miben értesz egyet a vitában, és jegyezd meg jól, mit tanultál belőle”.
Szinte kizárt, hogy mindenben egyetértsetek, de mindaddig, amíg tiszteletben tartjátok egymást, és hatékonyan kommunikáltok, a kapcsolatotok nemcsak a nézeteltéréseket lesz képes túlélni, hanem azokon túl is boldogok lesztek egymás oldalán.