Így tervezd meg egyszerűen, 3 lépésben a költségvetésed
Az újfajta koronavírus-járvány miatt kialakult helyzetben természetes, ha sokat gondolkodsz azon, hogy minden rendben van-e a pénzügyeiddel és hogyan érdemes beosztani a bevételeidet, mire mennyit szánhatsz jelenleg. Ha megfontolt és átlátható elképzeléseid vannak, akkor még arra is jóval kevesebb az esély, hogy stresszel járjon a pénzügyeid kezelése. De hogyan indulj el a tudatos tervezés útján? Milyen arányban oszd el a bevételedet, hogy ne kelljen aggodalmaskodnod a nehezebb napokon sem?
Ezeket láttad már?
1. Tudd, milyen alapvető kiadásaid vannak
Az ebbe a kategóriába tartozó kiadásaid képezik a költségvetésed legnagyobb részét. A bevételed nagyjából 50%-át normális, ha ezekre a kiadásokra fordítod. Ide tartozik a rezsiköltség, az élelmiszerek megvásárlására fordított pénz, a biztosítási költségek és a családtagjaidra fordított szükséges kiadások. Egyértelmű tehát, hogy ezeknek a kiadásoknak a csökkentése a legnehezebb. Kezdd el hónapról hónapra lejegyzetelni, milyen alapvető kiadásaid voltak, és mennyit költöttél azokra. Így könnyebben kalkulálhatsz azzal, várhatóan más dolgokra mennyi pénzt tudsz majd beosztani, és észrevehetsz olyan pontokat, amiken még spórolni is tudsz.
Nézd a jó oldalát: egy csomó pénzt spórolhatsz a karantén alatt
Nézd a jó oldalát: egy csomó pénzt spórolhatsz a karantén alatt
2. Legyen stabil megtakarításod
Tartalékokra és félretett pénzre mindig szükséged lehet, hiszen bármikor beleütközhetsz egy váratlan kiadásba. Ahhoz, hogy hosszú távon biztosan legyen stabil megtakarításod, kezdd el félretenni a havi jövedelmed körülbelül 20%-át. Még ha nem is ér semmilyen váratlan esemény, olyan célod, vagy vágyad biztosan van hosszabb távon, amihez nem árt, ha van plusz pénzed.
3. Mindig számolj az egyéb költségekkel
A havi bevételed fennmaradó 30%-át szánd azokra a kiadásokra, amelyek bár nem létszükségletűek, de gyakran felmerülhetnek. Ebbe a kategóriába tartozik az a pénz, amiből esetlegesen ruhákat, kiegészítőket veszel vagy valamilyen élményt adó programra fizetsz be. Legjobban ebben a kategóriában tudsz spórolni, de ha teheted, minden hónapban szánj pénzt arra is, hogy egy kicsit ki tudj kapcsolódni.