Így lehet teljes értékű a vegán étrend is

Szponzorált tartalom

2021. szeptember 13.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A vegán étrend a környezettudatos életmód és az egészséges táplálkozás térhódításával válik napról napra népszerűbbé. Ez nem is csoda, hiszen a növényi eredetű étrend az állatihoz képest kisebb ökológia lábnyomot hagy maga után. Ha te is vegán életmódot követsz vagy szeretnél áttérni rá, fontos, hogy tisztában legyél néhány dologgal.

A vegán étrend a környezetre is pozitív hatással van
A vegán étrend a környezetre is pozitív hatással van

Mit jelent pontosan a vegán életmód és étrend?

A vegetáriánus és a vegán nem felcserélhető fogalmak, bár kétségtelenül van átfedés a két táplálkozásmód között. Míg a vegetáriánusok csupán a húsfogyasztást utasítják el, addig a vegánok ennél szigorúbban közelítenek az életmódváltáshoz. A vegán életmód hívei ugyanis igyekeznek minden állati eredetű terméket száműzni a táplálkozásukból és az életükből. Kerülik azokat az ételeket, kozmetikumokat, divatcikkeket és minden más terméket, amelyeket állati eredetű anyagból vagy az állatok kihasználásával állítanak elő.

Ezen filozófia egyik eleme a vegán étrend is, amely kizárólag növényi eredetű táplálékból áll. A vegán étrendbe nem fér bele sem a tej, sem a tojás, de még a méz fogyasztása sem, hiszen nem csak a hús tartozik az állati eredetű táplálékok közé. A vegán étrendet választók igyekeznek biotermékekkel feltölteni az éléskamrájukat. Előnyben részesítik a teljes kiőrlésű gabonából készült kenyér- és tésztaféleségeket. A növényi tápanyagban gazdag táplálkozással pedig sok vitaminhoz és rosthoz jut a szervezet. A vegán táplálkozással kevesebb tartósítószer és adalékanyag jut a testedbe, így egészségesebben élhetsz.

A vegán étrend a környezetre is pozitív hatással van

Ugyanis a bioélelmiszerek előállításhoz kevesebb növényvédő szert és környezetre káros anyagot használnak. Az állattenyésztés, a húsipar pedig több erőforrást emészt fel és nagyobb ökológiai lábnyommal terheli a környezetet.

Erre szükséges figyelmet fordítani, ha vegán étrendet követsz

Az emberi test számára vannak olyan vitaminok és tápanyagok, amelyekhez főleg állati eredetű élelmiszerekből juthat hozzá. Ezért a vegánoknak külön figyelni kell a megfelelő fehérjepótlás mellett az ásványi anyag és vitaminbevitelre is, amelyhez többféle vegán vitamin is remek segítséget ad.

Teljes értékű vegán étrend, vitaminokkal!

A húsok, a tengeri halak, a tojás és a tej mellőzése vitamin- és ásványi anyag hiányhoz vezethet. Hiszen a D-vitamin és a jód nagy mennyiségben a tengeri halak húsában fordul elő. Leginkább a B12-vitaminhiány fenyegeti a vegán életmód híveit, hiszen ezt a vitamint is jórészt állati eredetű táplálékból tudja fedezni a szervezet. Hiánya vérszegénységhez, súlyosabb esetben pedig idegrendszeri tünetekhez is vezethet. Szerencsére nemcsak a D-vitamin, hanem a B12-vitamin is könnyedén pótolható a vegán vitaminok fogyasztásával.

A nyomelemek és ásványi anyagok közül a jód, a cink és a vas hiányozhat leginkább a vegán étrendből. A kifejezetten vegánok számára készült vitaminokban természetesen megfelelő mennyiségben található vas, szelén és cink is. A jódhiány okozta tüneteket pedig jódozott só fogyasztásával kerülheted el a legegyszerűbben.

A vitaminok és ásványi anyagok mellett azonban a szervezetnek elegendő mennyiségű fehérjére is szüksége van a testi folyamatok fenntartásához. Ügyelni kell tehát arra, hogy a vegán étrendbe megfelelő mennyiségű fehérje és zsiradék is kerüljön!

Teljes értékű étrend állati fehérje nélkül?

A vitaminok hasznosulásához a testednek zsiradékbevitelre is szüksége van. A növényi olajok használata és az olajos magvak (dió, napraforgó, mogyoró) fogyasztása segíthet ebben, ráadásul ínycsiklandozó saláták vagy finom desszertek is készíthetőek a felhasználásukkal.

Az állati fehérjék pótlása sem okozhat megoldhatatlan problémát. Létezik számos olyan növényi táplálék, amely rengeteg fehérjét tartalmaz, mint amilyen a szója, a borsó, a lencse vagy a babfélék. A gomba is kiváló fehérjeforrás, ráadásul számtalan ízletes gombafaj létezik, amelyekből változatos fogások készíthetőek.

A vegán életmód nem jelenti tehát azt, hogy csak zöldségeken kell élned. A sajtok és a túró helyett például a szójából készült tofu is bátran használható. Sokat segíthet a hús helyettesítésében a fűszerezés is. Egy ínyenc fűszerezésű gombapörkölt vagy egy ízletes és friss zöldségekkel megrakott, olívaolajjal tálalt babsaláta is kiváló fogás lehet. De a pirítós mellé felszolgált humusz vagy a zöldségkrémek segítségével is pompás reggelit készíthetsz. Nem kell tehát száműznöd a finom ízeket a konyhádból! A vegán étrend is lehet teljes értékű nemcsak a tápanyagbevitel, hanem a pompás ízek tekintetében is.

Akár egészségügyi, akár környezettudatossági okokból szeretnél áttérni a vegán étrendre, az előnyök mellett oda kell figyelned az esetleges veszélyeire is. A húsokból származó fehérjét növényi eredetű fehérjékkel kell pótolnod. Az egyoldalú táplálkozásból eredő ásványi anyag és vitaminhiány pedig táplálékkiegészítő készítmények fogyasztásával kerülhető el.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Egy éven keresztül minden nap nyers gyömbért ettem, így alakította át az immunrendszeremet

Egy éven keresztül minden nap nyers gyömbért ettem, így alakította át az immunrendszeremet

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)