Így hat a klímaváltozás a magyar erdőkre: a fenntarthatóság fontosságára neveli a gyerekeket az Erdei Vándortábor
Az erdészek munkája nagyon megváltozott az elmúlt években. Ők azonban folyamatosan dolgoznak azon, hogy reagáljanak a változásokra és felvegyék a versenyt, amiben a cél az erdők megmentése és fenntartása. Évek óta tudni lehet, hogy a klímaváltozás nem csak egy teória, hanem folyamatosan szembejönnek velünk negatív hatásai.
Ezeket láttad már?
Az elmúlt 40-50 évben megháromszorozódott a hőség és a forró napok száma. Mi emberek is tudhatjuk, saját tapasztalatból, hogyha az emberi szervezet egészséges, könnyebben reagál a betegségekre, környezeti hatásokra. A klímaváltozás nagyon megviseli az erdők egészségügyi állapotát. Ezért az erdészek munkájának legfontosabb részét képezi szemléletváltás a fenntarthatóság felé való elmozdulás. És ennek fontos pontja az örökerdő gazdálkodás. Azaz mindent meg kell tenni egy-egy fa optimális életkörnyezetének kialakításáért.
Hogy minél több fafajta legyen egy erdőben, hogy minél több árnyalás legyen, hogy az egyre kevesebb csapadékot meg tudják őrizni a növények. Sajnos egyre többször a csapadék özönvíz formájában érkezik, ami az erdők számára nem hasznosítható, mivel sokkal nehezebben jut el a növényzethez. Ezért kell az erdők szerkezetét módosítani, hogy felvegyék a versenyt a klímaváltozással. Az erdőtelepítés is fontos része a klímaváltozás visszafordításának. Ezért idén is több mint 300 000 csemetét telepítenek az erdőkbe annak érdekében, hogy növeljék a térség erdőállományát. Ahhoz azonban, hogy ezek a csemeték kiállják a szélsőséges időjárás próbáját, elengedhetetlen, hogy megfelelő forrásból származzanak.
Az is nagyon fontos, hogy a fenntarthatóság, erdőgazdálkodás és az örökerdő fogalmával megismerkedjen a fiatal korosztály is, hiszen ők a jövő és ők tudnak tenni a jövőben a környezetért. Ezért hozták létre a Bakonyerdő Zrt. az Erdei Vándortábort, melyhez idén már 4000 diák és tanár csatlakozott. Az egyhetes Erdei Vándortáborok célja, hogy a felsőtagozatos és középiskolás diákok megszeressék a természetjárást és elsajátítsák a környezettudatos gondolkodás alapjait. A Program lehetőséget ad arra is, hogy a táborozók közelebb kerüljenek hazánk erdeihez, valamint megismerkedhessenek az erdészek sokrétű munkájával.
"Az Erdei Vándortáborok szervezése során meglepően jó tapasztalatokra tettünk szert: rájöttünk, hogy a gyermekek közelebb vannak a természethez, mint gondolnánk. A diákok még fogékonyak az erdőkre, itt megszeretik a túrázást, így később nagyobb eséllyel hozzák el kirándulni a családjukat és a barátaikat is" – mondta dr. Szekrényes Tamás, a Bakonyerdő Zrt. vezérigazgató-helyettese az Erdei Vándortáborokat bemutató sajtótúrán a bakonyi Kőris-hegyen.
A szervezők törekszenek a fenntartható és környezettudatos szemlélet érvényesítésére, ezért a táborokban keletkező hulladék mennyiségét minimálisra csökkentik.
"Az étkeztetéshez újrahasznosítható és tartós csomagolóanyagokat használunk, nagy hangsúlyt fektetünk a szelektív hulladékgyűjtésre, valamint tudatos energia- és mobiltelefonhasználatra buzdítjuk a gyerekeket. Bátran állíthatjuk, hogy a vándortáborozók ökológiai lábnyoma az évnek ebben a szakaszában a legkisebb, így számukra ez az év legzöldebb hete" – magyarázta Elmer Tamás, az Országos Erdészeti Egyesület főtitkára, az Erdei Vándortáborok projektfelelőse.