A napod soha nem lesz több 24 óránál, de dönthetsz úgy, hogy fordítasz belőle magadra is
Sorozatunkban Manhalt Dóra a kineziológia módszerének segítségével mutatja meg, hogyan nézz rá más nézőpontból az életedre, hogyan hozd ki magadból a legtöbbet, hogyan hallgass a belső hangodra annak érdekében, hogy egy teljesebb és boldogabb életet tudj élni. Ezúttal abban segít, hogyan gazdálkodhatsz az időddel úgy, hogy magadra is jusson az energiádból.
Ezeket láttad már?
Hiába szeretnéd, hogy a nap több órából álljon, mint 24, ez nem lehetséges. Éppen ezért neked kell valamit másként csinálnod annak érdekében, hogy máshogy teljenek a napjaid, az életed. Hogy nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb, fókuszáltabb tudj lenni. Ha eljutottál arra a pontra, hogy kevésnek érzed a napot a feladatok elvégzésére, itt az ideje, hogy átgondolj néhány dolgot az életedben.
Minden feladat a tiéd, amit elvégzel?
Gyakran fordul elő ugyanis, hogy könnyen veszünk át, vagy raknak ránk olyan tennivalókat, melyeket valójában másnak kellene elvégeznie. És a megfelelés nagy úr, sokszor erősebben hat, mint az az érzés, hogy elfáradtunk. Ezért hát fogjuk, és megcsináljuk. Ennek a folyamatnak sokszor a tudatában is vagyunk, ilyenkor magunkban vagy épp hangosan háborgunk. Pedig a hibát mi követtük el azzal, hogy engedtük magunkra zúdulni más feladatát. Olyan is előfordul, hogy nem látjuk át a helyzetet, vagy csak később derül ki, hogy másnak kellett volna elvégeznie, mégis a mi időnket és energiánkat vitte el az adott teendő. Ezt pedig utólag már bánjuk. A kérdés, hogy tanulunk-e az esetből és legközelebb képesek leszünk-e változtatni.
Tanulj meg nemet mondani
Annak érdekében, hogy ne kelljen olyan feladatokat elvégezned, ami nem a tiéd, vagy épp nem szeretnéd, hogy a tiéd legyen, itt az ideje, hogy megtanulj nemet mondani. Ez a pillanat minden ember életében elérkezik egyszer. Te is addig kapod ezeket a helyzeteket, míg bele nem állsz, és meg nem tanulod. Nemet mondani nem azt jelenti, hogy tombol az egóm és megbántok másokat a szavaimmal. Hanem azt, hogy egy tiszta és egyértelmű helyzetet teremtek, ahol el lehet választani, mi az enyém, és mi nem az. A másik fél reakciója, nem tetszése pedig csak annyit jelent, hogy egyrészt furcsa számára, hogy amit eddig szó nélkül elvégeztél, azt most nem fogod. Illetve ezzel nyilván ő kerül egy számára szokatlan helyzetbe, amivel neki kell megtanulnia kezdeni valamit. Általában azok az emberek fogják felhánytorgatni neked később ezeket a helyzeteket, akik nem akarnak fejlődni, nem akarnak kilépni a jól megszokott komfortzónájukból. De ez már nem a te dolgod. Nem védhetünk meg másokat attól, hogy fejlődjenek, és új helyzetek elé kerüljenek.
Rangsorolj, és oszd be az idődet!
Miután eljutottál oda, hogy már csak a valós feladataidra szűkült a kör, fontos, hogy valamiféle szempontrendszer szerint rangsorold a tennivalókat. Lehet ez határidő szerint, a feladatra szánt idő nagysága alapján, de akár a kedved is megszabhatja, melyiket végzed előbb, és melyiket később. Célszerű lehet valahova feljegyezni ezeket, hiszen a gondolat gyorsan elszáll, főleg, ha sokfelé kell figyelni. A saját helyzetedet könnyíted meg azzal, ha rendszerezed, leírod és átlátod azt, ami rád vár. Így könnyebb betartani és haladni is a feladatokkal. Illetve, ahogy látod magad előtt, hogy már mennyi mindent elvégeztél, folyamatosan erősödhet benned a megnyugvás és a jó érzés is a nap folyamán, hogy jól haladsz.
Kérj segítséget!
Az emberek többsége nem tud, vagy nem szeret segítséget kérni, és ennek számos oka lehet. Például, hogy gyengének tartják majd, hogy egyedül nem tudja ellátni a feladatait, vagy mert azt gondolja, hogy nála jobban úgysem tudja megoldani senki, éppen ezért meg sem tanítja másnak, inkább beleszakad, de akkor is elvégzi. Az is ok lehet, hogy attól félnek, a segítségnyújtásért később majd kiszolgáltatott helyzetbe kerülnek, netán épp nekik kell elvégezni valami olyan feladatot cserébe, ami számukra kellemetlen. De olyan is van, aki egész egyszerűen cikinek tartja, hogy egy aprósághoz segítséget kérjen. Sok kis apróság azonban sokra megy, az idő pedig megint feleslegesen folyt ki a kezeink közül.
Fókuszálj!
Amikor nekiállsz egy feladat elvégzésének, teremts olyan környezetet, és persze olyan állapotot magadban is, amikor maximális figyelemmel tudsz benne lenni a folyamatban. Ezzel időt és energiát takarítasz meg. Sokkal hamarabb képes leszel elvégezni a teendődet, emellett a teljesítményed, a munkád minősége is javulni fog.
Zárj ki minden zavaró tényezőt!
Amikor rászánod magad, hogy nekiállj valaminek, a fókuszálás mellett legalább olyan fontos az is, sőt épp a fókuszálást tudja segíteni, ha tudatosan kizársz minden olyan tényezőt, ami elvinné a figyelmed és az energiád. Kapcsold ki a telefont, tévét, és tegyél el mindent, ami elterelhetné a gondolataidat a feladatról.
És ami talán a legfontosabb: ahhoz, hogy minden egyes nap jól tudd végezni a feladataidat, pihenned, enned, innod és aludnod is kell. Ezeket is épp olyan súllyal kell szerepeltesd a napodban, mint bármi mást, sőt. Semmi sem lehet fontosabb, mint a saját egészséged, akár mentális, akár fizikai, akár érzelmi szinten. Hiszen, ha te jól vagy, minden sokkal könnyebben megy! Legyél te magad az első a rangsorban!