Ez a világ legegyszerűbb módszere, ha álmatlansággal küldesz, és végre aludnál egy jót
Hiába számolod alvás előtt a bárányokat és csepegteted tele a hálószobát levendulás illóolajjal, mégsem tudsz elaludni - ismerős? Ilyenkor jön nagyon jól a Hold-légzés! Ez az ősi technika ugyanis abban segít, hogy a lehető leggyorsabban álomba szenderülj. Mutatjuk, hogyan csináld!
Ezeket láttad már?
Az elmúlt egy évben robbanásszerűen megnőtt a keresés a Hold-légzés kifejezésre - derül ki a MattressNextDay kutatásából. Mivel ez egy ősi technika, ami állítólag képes elősegíteni a gyors elalvást, arra következtethetünk, hogy az utóbbi időben bizony alaposan megugrott azok száma, akik valamilyen alvászavarral küzdenek. Ha te is közéjük tartozol, ez a légzőgyakorlat mindenképp megér egy próbát!
Mi az a Hold-légzés?
A Hold-légzés, vagyis más néven chandra bhedana egy ősi jógatechnika, ami segít a légzés szabályozásában. Úgy tartják, a Hold képes befolyásolni az alvásunkat, főként a telihold előtti időszakban. A módszer lényege pedig, hogy csak a bal orrlyukadon vedd a levegőt, és a jobb orrlyukadon lélegezd ki. Gemma Nice jógatanár szerint ennek a mögöttes gondolata az, hogy a bal orrlyukunk segíthet megnyugtatni a paraszimpatikus idegrendszert vagyis a „pihenés és az emésztés” rendszerét.
Ez a technika segít a légzés, a pulzusszám és az idegrendszer szabályozásában, amely lehetővé teszi, hogy ellazultnak és álmosnak érezzük magunkat anélkül, hogy a fejünk tele lenne például a megválaszolatlan e-mailek vagy a közelgő események gondolataival. A segítségével nyugodtnak és kipihentnek érezhetjük magunkat stressz és szorongás nélkül
- mondja Gemma.
A technika egyébként a japán Kaizen kifejezésből ered, ami magyarra fordítva nagyjából azt jelenti, hogy „ jobbá változtatás”. Ez az életed minden területének fejlesztésére összpontosít, de főként az egész életen át tartó rossz szokások felszámolására. Sarah Harvey a Kaizen: The Japanese Method for Transforming Habits, One Small Step at a Time (Kaizen: A japán módszer a szokások átalakítására, apró lépésenként) című könyvében úgy fogalmaz, ez a rövid légzőgyakorlat remekül jön, ha hajnali három óra van, és te még mindig nem tudsz elaludni az agyadban cikázó értelmetlen gondolatoktól.
És most te jössz!
- Ülj egyenes háttal vagy feküdj le - ahogy neked kényelmesebb! Csukd be a szemed és próbáld ellazítani a szemüregeidet. Elsőre talán bizarrul hangzik, de képzeld el, hogy a szemgolyóid egy hűs medencében úszkálnak!
- Zárd le a jobb orrlyukad a jobb hüvelykujjaddal! A jobb kezed mutató és középső ujját érintsd a tenyeredhez, a gyűrűs ujjadat és a kisujjadat pedig nyújtsd ki!
- Vegyél levegőt a bal orrlyukadon keresztül, majd zárd el az orrlyukadat a jobb kezed gyűrűs ujjával, miközben a hüvelykujjadat leengeded a jobb orrlyukadról, és kifújod rajta a levegőt.
- Ismételd pár percig, amíg lelassul a légzésed, és nyugodtabbnak érzed magad.
Sarah a könyvében úgy fogalmaz fogalmaz, hogy a gyakorlat által „megnyomhatod az idegrendszered reset gombáját.” Ráadásul a technikát nemcsak este vetheted be! Ha napközben úgy érzed, nagyon stresszes vagy, és egy picit kikapcsolnál, akkor is bátran elvégezheted a légzőgyakorlatot, csupán egy nyugodt helyet kell hozzá keresned, ahol rá tudsz hangolódni a légzésedre.
Mikor fordulj orvoshoz alvászavar miatt?
Bár a Hold-légzés sokaknak nagy segítség lehet, sajnos nincs olyan trükk az álmatlanság ellen, ami mindenkinél működik. Ha semmilyen általad kipróbált módszer nem használ, és tartósan alvászavartól szenvedsz, érdemes felkeresni a háziorvosodat, hogy szükség esetén további vizsgálatokat vagy megfelelő segítséget javasoljon.
Az elegendő alvás hiánya ugyanis nem játék, egy tanulmány például kimutatta, hogy azok az emberek, akik 5-6 órát alszanak, 19%-kal, az 5 óránál kevesebbet alvók pedig 30%-kal kevésbé produktívak, mint azok, akik rendszeresen többet alszanak éjszakánként. Ennek a legfőbb oka az, hogy a kevés alvás nehezebbé tesz minden olyan feladatot, amely koncentrálást, összetett gondolkodást vagy problémamegoldást igényel.
Forrás: glamourmagazine.co.uk