Hogyan kezeld a stresszt? 9 tipp, amire a terapeuták is esküsznek
A stressz egy elkerülhetetlen dolog, de ha túl sokat stresszelsz az hatással lehet a hangulatodra, a kapcsolataidra, az alvási szokásodra és még a tested működésére is.
Ezeket láttad már?
Rengeteg különböző féle módon le lehet vezetni a feszültséget, valaki naplót vezet, más a barátaival találkozik, elmegy egy jót sétálni vagy akár szakképzett terapeuta segítségét veszi igénybe.
Ha bajban vagy, hogyan is vezesd le a benned lévő stresszt, akkor ez a cikk neked született, hiszen elhoztuk neked a terapeuták 9 legjobb tippjét. Eltarthat egy darabig amíg megtalálod azt a technikát, ami számodra a legjobban működik, de hidd el ha egyszer megtaláltad utána az életed sokkal nyugodtabb lesz.
1. Próbáld ki a progresszív izomlazítást
A stressz kezelésére egy jó technika a progresszív izomlazítás. Gyakran, amikor stresszhelyzetbe kerülünk, megfeszítjük a testünk részeit, amelyek aztán jeleket küldenek az agyunknak, hogy nem vagyunk biztonságban és valamilyen veszély van körülöttünk. Hogy megszüntessük ezt az állapotot, feküdj a hátadra vagy egy számodra kényelmes pózt vegyél fel és a lábujjadtól kezdve összpontosíts az egyes izomcsoportjaidra vagy testrészeidre, amiket ellazítasz, majd lassan mozgasd végig a testedet, hogy a feszültség elszálljon.
2. Vegyél mély lélegzeteket és menj el sétálni egyet
Ha stresszesnek érzed magadat, menj el egyet sétálni. Nem kell nagy utat tenned, de segíteni fog kiszellőztetni a gondolataidat. A séta mellett próbálj meg összpontosítani a mély lélegzetvételekre. A mély lélegzetvételek visszaállíthatják és feléleszthetik a hangulatodat és az energiaszintedet.
4 csillagjegy, akikkel nem könnyű összezárva lenni
4 csillagjegy, akikkel nem könnyű összezárva lenni
3. Támaszkodj a szeretteidre
Habár a kialakult helyzet miatt, nem tudsz találkozni a barátaiddal, szeretteiddel, de a mai online világban ez már nem probléma. Ha úgy érzed, hogy eluralkodik rajtad a stressz, videocsetelj azokkal a barátaiddal, akikkel igazán őszinte és sebezhető tudsz lenni. Ha nekik kiöntöd a szívedet, máris jobban fogod érezni magadat és lehet, hogy még jó tanácsokkal is el tudnak látni.
4. Vizsgáld meg a testedet
A stressz gyakran különféle módokon jelentkezhet az egész testedben, ezért is fontos, hogy tanulmányozd át a testedet, amikor stresszesnek érzed magadat és egy kis kikapcsolódásra vágysz. Kezd a fejeddel és haladj tovább a lábfejedig. Ha valahol bármilyen feszültséget észlelsz, lélegezz mélyet és engedd ki a feszültséget. A test feszültségének tudatos felszabadítása azonnali ellazuló és megújuló érzést ad. Ezen felül, hasznos ha összpontosítasz azokra a dolgokra, amikért hálás vagy. A hála ad számunkra egy pozitív látásmódot és megakadályozza, hogy a negatív gondolatok elragadjanak minket.
5. Tarts szünetet, hogy megnyugodj
Ha úgy érzed, hogy a napod rossz irányba megy vagy ha a stresszszinted elér egy magas fokozatot, akkor tarts szünetet 10-15 percre. Keress egy olyan helyet, ahol egy kicsit kikapcsolódhatsz, lehet ez a kedvenc parkod is, és csinálj valami olyat, ami örömet ad. Táncolj, énekelj, meditálj, olvass, egyél, igyál, a lényeg, hogy boldogságot okozzon.
Miért vagy olyan borzasztóan fáradt, amikor otthonról dolgozol?
Miért vagy olyan borzasztóan fáradt, amikor otthonról dolgozol?
6. Nyújts naponta
A nyújtás nem csak a futóknak és a súlyemelőknek hasznos. Napi nyújtással tudod a stresszt csökkenteni és sokkal nyugodtabbnak fogod magadat érezni. Noha sok munkának tűnik, egyáltalán nem az. Egyszerűen beállhatsz az ajtóban és a két kezeddel megpróbálhatod elérni a felső ajtókeretet. Tartsd ott 90 másodpercig, majd engedd el. Ezek az egyszerű gyakorlatok ellazítják az idegrendszeredet és fokozzák az energiádat.
7. Mozogj
A testmozgás csökkenti a test stresszhormonjainak, mint például az adrenalin és a kortizol szintjét. Ezenkívül serkenti az endorfinok képződését – az agyban lévő vegyi anyagokat, amelyek a test természetes fájdalomcsillapítóiként és hangulatszabályozóként működnek.
8. Beszélj magadhoz magadról
Furán hangozhat, hogy beszélgessünk saját magunkkal, de hatásos. A harmadik személyű önbeszélgetés segíthet csökkenteni a stresszt, ha elmondjuk saját magunknak harmadik személyben, hogy milyen stresszes dolog ért minket. Feltehetsz magadnak kérdéseket is. Amikor a saját nevedet használod, az agyad átvált egy másik üzemmódba, mintha valaki mással beszélnél. Dióhéjban, pszichológiai távolságot teremtesz saját magad és a felmerülő probléma között.
9. Meditálj
Nem kell órákig meditálnod ahhoz, hogy kihasználd a meditáció előnyeit. A meditáció egy rendkívül hatásos eszköz az általános mentális és fizikai egészség javítására. A meditáció javítja az agy formálhatóságát különböző módokon. Fokozza az éberséget, javítja a figyelmet és a koncentrációt és erősiti a szinapszisokat, amik megváltoztatják a rosszul alkalmazkodó gondolkodási mintákat (más néven a kellemetlen, negatív gondolatokat).
Ha te olyan típus vagy, aki nem tud sokáig jelen lenni, akkor próbálj csak 15 percig meditálni. Remek dolog a meditációban az, hogy lényegében egy önmagukkal folytatott diszkurzust tudunk folytatni, rugalmas és már rengeteg információ és app van hozzá az interneten, amik a segítségedre lehetnek. Ha csak hetente párszor ülsz le 15 percre meditálni teljesen odakoncentrálva, akkor már megérte.