Hogyan hatott a járványhelyzet a női szerepekre, és mi a legfontosabbnak a lányok jövője szempontjából?

2022. március 8.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Azt gondoltuk, hogy foglalkozunk egy kicsit nőügyekkel. Megkérdeztünk három, számunkra mértékadó nőt, hogy az elmúlt évtizedek tükrében milyen alapvető különbségeket, tendenciákat látnak általában és a saját helyzetükre vonatkozóan a témában.

Hogyan hatott a járványhelyzet a női szerepekre, és mi a legfontosabbnak a lányok jövője szempontjából?
Fotó: Gettyimages.com

Vajon hogyan hatott a járványhelyzet a női szerepekre, és mit tartanak a megkérdezettek a legfontosabbnak a lányok jövője szempontjából? Ennek jártunk utána.

Nehéz helyzetben vannak a nők

„A feminizmus és az egyenjogúság fontos téma lett, elismert, jelentős kérdés. Hogy ez hogyan valósuljon meg és hogy a nőknek mi a jó, abban vannak komoly eltérések a társadalmak között. Ezek a viták elengedhetetlenek, hisz meghatározzák a következő generáció életkörülményeit. Gondolok itt a családpolitikára, a nők mindennapi feladatainak a megítélésére, ami a háztartási munka és a hivatásuk. Mindkettő komoly feladatot ró egy mai családanyára. Nyugaton is ugyanezen a problémák mentén gondolkodik a társadalom: a női munka elismerése, az egyenlő fizetés ugyanazért az munkáért, a nők kihasználása, kizsákmányolása, az abúzus. Mivel ma Európában jelentős a munkaerő-vándorlás, így a különbségek is elmosódnak. Ha Bécsben bemész egy konyhára, ott lengyel és magyar nők dolgoznak. Ugyanez van Párizsban, Berlinben. Sok a vegyes házasság. A volt szocialista országokban, akkor is, ha olyan hagyományos családmodellben gondolkodnak, mint mondjuk a magyarok, komoly hatása volt egyenlőség terén az állami feminizmusnak.

A múltunk nagyrészt meghatározza, hogyan gondolkodunk a női szerepekről.

Sajnos Magyarország még ma is erősen férfi központú, és a társadalmi döntésekbe kevés nőt vonunk be. Az irodalom – mert íróként élem mindennapjaimat –, ahogy más művészeti ágak, rendkívül egyenlőtlen. Miközben igen elismertek a női szerzők az olvasók körében, az irodalom intézményében már sokkal kevésbé vannak jelen. Műveiket alig díjazzák, nem kanonizálódnak. Így arányaiban sokkal alacsonyabb számban vannak jelen a tankönyvekben. Az iskolai oktatásból kimaradnak. Holott a női egyenjogúság a művészetben XIX. századi találmány. Épp ideje lenne az elismerésnek. Ezenkívül egyetemen tanítok. Mondanom sem kell, hogy az akadémiai életünkben is – tehetségükhöz és eredményeikhez képest – mennyire alul vannak reprezentálva a nők: alig van női akadémikusunk.

Nehéz feladat elé állította a nőket a pandémia.

Otthon volt az egész család, tanulnia kellett a gyerekekkel, meg kellett teremtenie a mindennapok menetét, miközben a saját munkáját is el kellett végezni. Sokan elvesztették a munkájukat. És több családot sújtott a betegség, magas volt a halálozás. A gyászban, a betegségben, a gondoskodásban nagy szerepe van a nőknek. Két kiskamasz gyereket nevelek, egy ikerpárt, egy fiút és egy kislányt. Nyitott világban élnek, jó iskolába járnak és komoly közösségi életet élnek, sportolnak. Így mindig van kontroll. A problémák is hamar felszínre kerülnek, és ez ma leginkább a digitális világ és a valóság közötti feszültség. Próbálunk tudatosan bánni a médiával, de igyekszem minden nap este beszélgetni a kislányommal, szeretnék részt venni az életében, és odafigyelni arra, mi történik vele.” Kiss Noémi író

Irgalmatlan nagy a szülők felelőssége

„A rendszerváltás körüli-utáni eufóriámban eszembe se jutott, fiú vagyok-e vagy lány. Rengeteg utat, lehetőséget éreztem, láttam magam előtt. Nyilván ez a fiatalság áldása is volt. A döntéseimben semmilyen módon nem volt tényező, hogy »én mint nő» választhatok-e valamit. Erkölcsi, érzelmi, szakmai és szellemi szempontjaim voltak. Imádok nő lenni. Ez így volt, van és lesz. A legközelebbi családom hét férfiből áll. A munkatársaim kizárólag férfiak mostanában. Számomra mindenki egyenlő, ezen rég túl kellene lennünk. Muszáj összedobnunk egy olyan társadalmat, ahol az isztambuli egyezmény aláírása, a teljesítményalapú fizetés, a gyengék védelme evidencia. Ahol nem létezhet családon belüli erőszak és a többi. A személyes sorsomban egyéni válaszokat adtam az apokalipszis kihívásaira, de általában, azt hiszem, elég vastagon zuhantak a nőkre, az anyákra, a nagymamákra a bezárt világ gondjai. A gyerekek tekintetében különösen. Egyszerre kellett munka hősnőjének lenni, tanárnak, edzőnek, legjobb barátnak, szuperszakácsnak és online istennőnek. A gyerekek jövője szempontjából az oktatást tartom az egyik legfontosabbnak, de az anyagi biztonság, a szociális háló, a családon belüli erőszak elleni legszigorúbb fellépés is alapvető. Fiúknak és lányoknak egyaránt. Úgy vigyázzunk a gyerekekre, mint a szemünk fényére, mert a magyar politika, a közélet szinte csak árt nekik. Irgalmatlan nagy a szülők személyes felelőssége most.”

Kerekes Viktória színésznő

Szigorúbb fellépést a szexizmussal szemben

„Abból a szempontból javult a helyzet, hogy a feminizmus, és annak témái a közbeszéd részeivé váltak. Ma már talán kevesebb negatív sztereotípia övezi a feminizmust és a feministákat. Másrészt nem alakult ki a részvételi demokráciának, az aktív állampolgárságnak az a kultúrája, amit a rendszerváltástól sokan vártak. A női jogokért és a nők elleni erőszakkal szemben a magyar társadalom ráadásul még kevésbé mobilizálható, mint másfajta jogfosztások esetén. Azt látom továbbá, hogy a férfiak által kifejezett »hódolatról«, például ajtóban előre engedés – mely kelet-európai sajátosság – a nők nemhogy nem akarnak lemondani, de nagyobb gond, hogy jelentőségét túlértékelik. A pandémia alatt visszaesést tapasztaltunk, a nők terhei megsokszorozódtak. Voltak, akik azt remélték, hogy végre nyilvánvalóvá válik a társadalom számára a nők által végzett gondoskodó munkák jelentősége, de egyelőre ilyenfajta pozitív hatás nem tapasztalható. A kapcsolati erőszakban aggasztó növekedés mutatkozott, emiatt is problémának látom, hogy a kormány az átfogó stratégiát tartalmazó isztambuli egyezmény helyett részleges, és a megelőzést teljes mértékben hanyagoló intézkedéseket tesz. A tényszerű, átfogó, a biztonság, beleegyezés és kölcsönösség fontosságára kitérő szexedukáció kiemelten fontos lenne a fiatalok védelme érdekében. A tanrend részeként a konzervatív nemiszerepelvárások helyett a nemek egyenlőségét kellene tudatosítani. A családi életre nevelésnek vagy az etikának is lehet része a kapcsolati erőszak prevenciója. A megelőzés érdekében fontos lenne a szigorúbb fellépés a köztéri szexizmus – például a nőket tárgyiasító, vagy a prostitúció különböző formáit menőnek beállító plakátok – ellen.”

Antoni Rita, a Nőkért Egyesület elnöke, újságíró

A cikk eredetileg a Glamour magazin 2021. októberi számában jelent meg.

Szerző: Artner Szilvia

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Ennél a multinál bátran szólhatunk a HR-nek vagy a főnöknek, ha a menopauza megnehezíti a munkavégzésünket

glamour plusz ikon Ennél a multinál bátran szólhatunk a HR-nek vagy a főnöknek, ha a menopauza megnehezíti a munkavégzésünket

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)