Hasra hízol? 9 tipp, hogy elkerüld a pocakosodást
Stressz, genetika, sok nasi és más egészségtelen élelmiszerek, amiket megeszel: mind okolhatod őket azért, ha zsírréteg halmozódik fel a hasadon. Meg akarsz küzdeni vele? Íme néhány remek tipp, életmódtanács, hogy változtass a kellemetlen pocakon.
Ezeket láttad már?
1. Figyeld a kalóriákat
Ha sok kalóriafelesleget viszel be, könnyebben kialakul a zsírlerakódás is és bizony a hasad sem fog kimaradni a lerakódó területek közül. Érdemes felméretned egy dietetikussal, mekkora a kalóriaigénye a szervezetednek és ehhez igazítani a táplálkozásodat. A legfontosabb befolyásoló tényezők a nem, az életkor, a testsúly, a magasság és az aktivitás szintje.
2. Válaszd az intervallum edzést
Az intervallum edzés a leghatékonyabb kardió edzés, ami felveszi a harcot a lerakódott zsírréteggel. Ez az edzéstípus nagy iramú blokkokból és a köztük tartott pihenőkből áll. Ha az intervallum edzést választod, egész biztosan javítani fogod az állóképességedet is.
3. Tartsd észben: bizonyos italok rendkívül kalóriadúsak
Ha bort, sört, frissen préselt gyümölcsleveket vagy speciális kávéitalokat fogyasztasz, naponta többszáz kalóriát bevihetsz a szervezetedbe csak ezekből a forrásokból. Az alkohol a legrosszabb, hisz tápanyagtól mentes, de cukorban gazdag, ami egyet jelent az üres kalóriák sokaságával.
4. Kerüld el a cukrot és a finomított szénhidrátot
A szénhidrátban, cukorban gazdag ételek, mint a fagylalt, a kekszek és a fehér kenyér, emelik az inzulinszintet, ezáltal pedig súlygyarapodást okoznak. A magas szénhidráttartalom mellett ott van még a magas kalóriatartalom is ezekben az élelmiszerekben, nem mellesleg az éhségérzeted nem csökkentik, ami miatt később újabb és újabb kalóriatöbbleteket viszel be.
5. Ne feledd az erősítő edzést sem
Az elengedhetetlen egészséges táplálkozás mellett nem feledkezhetsz meg a testmozgásról sem. A fent említett kardió edzés ugyan hangsúlyos, de nem szabad elfeledni az erősítő edzést sem. Növeli az izomtömeget, több kalóriát éget el és felgyorsítja az anyagcserét. A legjobb, ha heti háromszor is edzel.
6. Légy aktívabb nappal
Ha nincs időd tervszerű edzésekre, akkor se csüggedj. Figyelj arra, hogy napközben is megtegyél legalább tízezer lépést. Ha ülő munkát végzel, akkor is állj fel legalább néhány óránként, sétálj egy kört. Ha teheted, akkor próbálj gyalogosan vagy biciklivel közlekedni, a lényeg hogy minden nap legalább időszakosan mozgásban legyél.
7. Edzés után se egyél bármit
Sok ember ragaszkodik ahhoz a mentalitáshoz, hogy edzés után azt és annyit ehet, amennyit csak szeretne. Ez azonban téves elgondolás. Ha sok kalóriát égetsz el az edzés során, hajlamos lehetsz kétszer annyi kalóriát is bevinni, mint amennyire szüksége lenne a szervezetednek. Fontos az önmegtartóztatás: maximum olyan ételt fogyassz közvetlenül az edzés után, ami nem tartalmaz többet 150 kalóriánál és várd ki a következő étkezés szokásos időpontját.
8. Figyelj a kellő fehérjebevitelre
Ha étkezések mellé leginkább szénhidráttartalmú italokat fogyasztasz, könnyen éhes lehetsz akár rövid idővel a táplálékbevitel után. Fontos, hogy az étkezések többségénél vigyél be fehérjét a szervezetedbe, ezzel stabilizálva az éhségérzeted is. Ha fehérjefogyasztrásról van szó, ne csak a különböző húsételek jussanak eszedbe - sok növényi étel, például a gabona, a bab, a hüvelyesek, a diófélék és a zöldségek is tartalmaznak fehérjét.
9. Tarts meghatározott szüneteket az étkezéseid között
Ha az ébredésed időpontjában már eszel és közvetlenül lefekvés előtt is, nagy valószínűséggel több kalóriát viszel be a teljes napod során, mintha néha éhgyomorral telne a napod egy-egy része. Ha a tested nem rendelkezik állandó energiaforrással, akkor lehetővé teszed a szervezeted számára, felhasználja a zsírraktárai egy részét, ami segíthet a hasi zsír elvesztésében.