Harry Potter maratont tartanál? Ebben a sorrendben haladj

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A Harry Potter sorozat az a dimenzió, ahová időről időre jól esik belépni, kijönni belőle viszont már kevésbé, hiszen annyira elbűvölő és misztikus ez a világ, hogy egyszerűen képtelenség betelni vele. Milyen szerencse, hogy mind a nyolc film csak rád vár, és bármikor rendelkezésedre állnak, ha visszavágysz a varázslat birodalmába.

Dobd fel a napodat egy fergeteges Harry Potter maratonnal
Dobd fel a napodat egy fergeteges Harry Potter maratonnal
Fotó: Profimedia

A Harry Potter filmek nézése és a könyvek olvasása már önmagában is lenyűgöző és szórakoztató, ám ha a történet mögé nézünk, számos rejtett pszichológiai utalást is találhatunk. A legtöbb karakternek aprólékosan kidolgozott személyisége és életútja van, és a lelkük mélyére ásva érdekes felfedezésekre juthatunk. Vegyük sorra tehát, hogy egyes részekben milyen pszichológiai “kulisszatitkokat” fedezhetünk fel, úgyhogy javasoljuk neked, hogy ha maratont tartanál, mindenképpen sorban haladj.

Az elejétől indulj

  1. Harry Potter és a bölcsek köve ( 2001)
  2. Harry Potter és a Titkok Kamrája ( 2002)
  3. Harry Potter és az azkabani fogoly (2004)
  4. Harry Potter és a Tűz Serlege (2005)
  5. Harry Potter és a Főnix Rendje (2007)
  6. Harry Potter és a Félvér Herceg (2009)
  7. Harry Potter és a Halál ereklyéi 1. rész (2010)
  8. Harry Potter és a Halál ereklyéi 2. rész (2011)

Az összetartozás ereje

Harry az első részben találkozik először a Teszlek Süveggel, és ismeri meg a négy Roxfort Ház történetét. Pszichológusok szerint a Roxfort Házak rendszere fokozhatja a társadalmi törzsi ösztönt. Ez nem mindig jó, különösen, ha a csoportok előítéletekkel szembesülnek, mint például a Mardekár, amit már a kezdetektől fogva megbélyegzés övez. Az emberek hajlamosak társadalmi csoportokba tömörülni, aminek pozitív és negatív következményei is lehetnek. Erőteljesebbé válik a “mi” és az “ők”, és nem önálló individuumként, hanem egységként tekintenek önmagukra, amely a csoport iránti lojalitással társul, azonban kirekesztőek lehetnek a csoporton kívüliekkel szemben.

A Dobby-effektus

Tudtad, hogy a legtöbbek által rajongásig szeretett házimanó, Dobby egy pszichológiai koncepciót ihletett? A Dobby-effektus azt a fogalmat definiálja, amikor valaki túlkompenzálja/túlkorrigálja magát, miután elkövetett valami rosszat (akár jogosan, akár nem), és a filmekből azonnal leszűrhető, hogy Dobby pontosan ilyen. A lelkiismeretesség jó dolog, de a bűntudat egy ponton túl óriási méreteket ölthet, ami káros is lehet. Amikor Dobby-effektusról beszélünk, akkor az a gondolat fogalmazódik meg, hogy a bűntudat hogyan idézheti elő az önbüntetést.

Harry Potter kvíz: Most kiderül, melyik szereplő lennél a személyiséged szerint

Harry Potter kvíz: Most kiderül, melyik szereplő lennél a személyiséged szerint

Harry Potter és a PTSD kapcsolata

A poszttraumás stressz zavar, röviden PTSD egy, vagy több traumatikus esemény után alakulhat ki. Általában akkor fordul elő, ha az érintett egy haláleset szemtanúja, emberrablás áldozata vagy gyermekkori bántalmazás, szexuális zaklatás elszenvedője. Az, hogy Harry-nél fellelhetőek a PTSD tünetei (rémálmok, hirtelen felvillanások a múltból, a tragikus események újraélése) teljesen érthető, hiszen több szerettét is látnia kellett meghalni, sőt, gyilkosság áldozatává válni.

Voldemort, a könyörtelen

Szakértők szerint Voldemort már egészen fiatal korától kezdve a pszichopátia jeleit mutatja. A Harry Potter és a Félvér Herceg számos érdekes szakasza az ő pszichológiai profiljának felépítésére irányul. Deviáns személyiségének egy része magányos természetéből fakad, aki más gyerekek bántalmazása által próbálja kiélni a saját frusztrációit. Továbbá a saját felsőbbrendűségébe vetett erős hit, a mások iránti empátia hiánya és az állatok kínzása is mind-mind antiszociális személyiségzavarra utaló jelek. Ez nem azt jelenti, hogy mindenki, aki egy, vagy több ilyen jegyet mutat, ezzel a mentális betegséggel küzd és/vagy sorozatgyilkossá válik, de Tom Denem esetében ez pont így történt.

Van olyan is, aki jó útra tér

Draco Malfoy igazán jó példa arra, hogy a legsötétebb pontból is el lehet jutni a fénybe. Malfoy hasonló családi körülmények között nő fel, mint Voldemort. Igaz, nem árva, de annak következtében, amilyen mintát a szüleitől látott, illetve követett, a lehető legrosszabb irányba indult el a felnőtté válás útján. Ki gondolta volna, hogy iskolai bántalmazóból egy érett, normális értékrenddel rendelkező felnőtt lesz, aki még a szülei ellen is ki mer állni, ha nem tartja helyesnek, amit tesznek? Ez egy nagyon izgalmas karakterfejlődés volt az írónő részéről.

Az ő gyászuk a miénk is

A paraszociális (egyirányú) interakció kitalált karakterekkel valójában nagyon sokat tud segíteni egy gyógyulási folyamat során. Több olvasó, néző is elmondta, hogy a Harry Potterben bekövetkezett halálesetek és az azt követő gyász hogyan segítette őket a saját tragédiájuk feldolgozásában.

Forrás: psych2go.net

Mélyülj el jobban a filmek pszichológiájában:

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Drámai pillanatokkal zárult az X-Faktor harmadik élő show-ja: az elődöntő előtt esett ki a két legnagyobb esélyes

Drámai pillanatokkal zárult az X-Faktor harmadik élő show-ja: az elődöntő előtt esett ki a két legnagyobb esélyes

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

Neked is állandóan fáj a gerinced? - Ezekre figyelj, hogy megelőzd a bajt! (x)

Neked is állandóan fáj a gerinced? - Ezekre figyelj, hogy megelőzd a bajt! (x)