Ez az étel gyulladáscsökkentő, megakadályozza a hajhullást, és még csak nem is tudtál róla
Van egy olyan élelmiszer, ami eddig méltatlanul kevés figyelmet kapott, pedig valósággal csodát művel a testünkkel: szebbé teszi a körmünket, a bőrünket és hajunkat, ráadásul több D-vitamin van benne, mint a tejben. Használhatod, saláták, tésztaszószok elkészítéséhez, de akár önmagában is fogyaszthatod, mert úgy is isteni. Igazi superfood!
Ezeket láttad már?
A kisebb, olajos halak már régóta szerepelnek a legjobb szuperételek listáján. Vicinte Mera, az öregedésgátló orvoslás egyik szakértője szerint a szardínia pedig kiemelkedően egészséges, ugyanis ez az egyik olyan élelmiszer, amely a legjobban lassítja az öregedési folyamatokat. „Sok fehérjét, D- és B12-vitamin tartalmaznak, továbbá tele vannak omega-3 zsírsavakkal és esszenciális ásványi anyagokkal, mint a jód, a szelén, a vas, a kalcium és a kálium” - mutat rá. Ennek ellenére a lazac mégis sokkal népszerűbb választás, mint a szardínia, pedig utóbbi pont ugyanolyan jó hatással van a testünkre, sőt!
Ezért érdemes rendszeresen szardíniát enni
A szardínia egyik legelőnyösebb tulajdonsága, hogy javítja az agyműködést és a hangulatunkat is pozitívan befolyásolja. Magas B12-vitamin tartalmának köszönhetően segít egyensúlyban tartani az idegrendszert, továbbá olyan egészséges zsírok találhatók benne, melyek létfontosságú tápanyagokat biztosítanak az agy számára, és hatással vannak a neurotranszmitterek szintézisére, melyek nélkülözhetetlenek a szellemi működésünk fenntartásához. Dr. Mar Mira orvos hozzáteszi: Omega-3 zsírsavakban is rendkívül gazdag, melynek szervezetünkben lévő hiánya hangulatingadozásokhoz és depresszióhoz is vezethet.
D-vitamin tartalmának hála az öregedést is lassítja, így nemcsak belül, de kívül is meglátszik rajtunk a szardínia rendszeres fogyasztásának hatása. Teresa Climent gyógyszerész azt mondja, hogy a halakban, így a szardíniában található olajak segítenek megelőzni a hajhullást, ráadásul Claudia di Paolo szépség-és wellness-szakértő szerint magas fehérje, B12-vitamin és omega-3 zsírsav tartalmának köszönhetően a hajunk öregedését is lassítja.
Óscar Lorenzo, a Madridi Autonóm Egyetem Orvostudományi Karának professzora és a Jiménez Díaz Alapítvány Egészségügyi Kutatóintézetének tagja elmondása szerint a D-vitamin több mint 200 testi funkció működését befolyásolja - beleértve az úgynevezett boldogsághormonok szabályozását is. Hiánya az immunrendszer gyengülésével, szív- és érrendszeri problémák fokozott kockázatával, valamint bizonyos gyulladások kialakulásával is összefügghet, így már csak emiatt is megéri rendszeresen lazacot enni.
A konzerves szardínia is ugyanolyan egészséges, mint a friss?
Bár a táplálkozási szakértők szinte mindig a friss alapanyagokat javasolják a fagyasztott vagy konzerves változatok helyett, a szardínia esetében a konzerves verzió is tökéletes választás lehet - egy feltétellel! „Érdemes olyat választani belőle, ami olívaolajat tartalmaz, és nincs benne felesleges só" - mondja María Sánchez táplálkozási szakértő, ugyanis az olívaolaj ugyanis jobban megőrzi a szardínia telítetlen zsírsav-tartalmát, mint más olajok. Azt viszont hozzáteszi, hogy a konzervekre ettől függetlenül inkább alkalmi alternatívaként érdemes tekinteni, nem pedig a friss hal mindennapos helyettesítőjeként.
Milyen formában fogyasszuk a szardíniát?
A konzerves szardíniát önmagában is fogyaszthatjuk, hiszen általában eleve ízesítve vannak növényi olajokkal, vagy különböző zöldséges szószokkal. De zseniális kiegészítője lehet a salátáknak, valamint puha, villával könnyen összenyomható állagának hála szendvicskrémek vagy tésztaszószok alapjai is lehetnek. Ha pedig sikerül friss szardíniát szerezned, azt olívaolajban érdemes kisütni, és egy kis fokhagymával, csilipaprikával, vagy krémes paradicsomszósszal ízesíteni!
Forrás: vogue.com