Mi az a gyomorszűkítő műtét, és kiknek ajánlott?
Sehogy nem tudsz lefogyni? Bizonyos élethelyzetekben a testmozgás és az egészséges étkezés mellett műtéti segítség is szükséges, hogy megszabadulj a plusz kilóktól. Elmondjuk, kiknek ajánlott, és milyen esetekben lehet nagy segítség a gyomorszűkítő műtét.
Ezeket láttad már?
Szomorú tény, hogy a túlsúly egyfajta népbetegséggé nőtte ki magát. A lakosság 65%-át érinti, a kórosan elhízottak aránya pedig eléri a 28-31%-ot. A csodaszerek, a különböző fogyókúrás módszerek virágkorukat élik, azonban bizonyos embereknél mégsem hoznak eredményt. Az ilyen helyzetekben lehet nagy segítség egy gyomorbypass műtét. A témában dr. Vasas Péter, a Duna Medical Center sebésze volt segítségünkre, aki már ötszáz betegen végzett testsúlycsökkentő műtétet kitűnő eredménnyel.
A testsúlycsökkentő műtétek etalonja
Bátran állíthatjuk, hogy a gyomorbypass beavatkozások sikere töretlen. Az első műtétet 1980-ban végezték, az 1990-es évektől kezdve százezres számban történnek ilyen jellegű beavatkozások. Nem véletlenül! A műtét segítségével másfél-két év alatt a betegek átlagosan 65-80%-os testsúlycsökkenést tapasztalhatnak, és az egyéb egészségügyi problémáik is jelentősen javulnak. „A beavatkozást azoknak ajánljuk, akiknek a testtömegindexük 35 felett van, vagy bizonyos betegségek bizonyítottan a túlsúlyukkal hozhatók összefüggésbe. A műtét előtti konzultáción ezeket részletesen megbeszéljük a pácienssel, emellett tájékoztatjuk a betegeket a műtét rizikójáról” – mondta el dr. Vasas Péter.
Új élet kezdődik
A gyomorbypass úgynevezett laparoszkópos (kulcslyuk) technikával, öt apró metszéssel történik. A műtét során jelentősen csökkentik a gyomor térfogatát, és egy vékonybélkacs felhúzásával megváltoztatják a táplálék addig megszokott továbbhaladását és felszívódását.
A műtét jótékony hatását három módon fejti ki: a jelentősen lecsökkentett gyomorméret miatt a beteg kevesebbet tud enni, a rövidített bélrendszer miatt még ennek a tápláléknak is csak a kisebb része szívódik fel, a hormonális változások miatt pedig az éhségérzet is jelentősen csökken. Ahogy minden műtéti beavatkozásnál, úgy ebben az esetben is altatás szükséges.
A modern orvosi eszközöknek köszönhetően a felépülés szokatlanul gyors, a beavatkozás után négy órával már felkelthetsz, tizenkét órával később folyadékot is fogyaszthatsz, a műtét utáni második napon pedig haza is engednek. Utána hat hétig egy dietetikus által összeállított étrendet kell követned – főként pépeset ehetsz –, később szilárd, darabos ételt is fogyaszthatsz. Ritkán súlyos, akár életveszélyes komplikációk is kialakulhatnak, mint például vérzés vagy a belső varratok elégtelensége. A gyomorbypass elvégzése nem jelenti azt, hogy a kilók csak úgy maguktól leolvadnak. A műtét után is folyamatosan figyelned kell a táplálékbevitelre, és a rendszeres mozgás is elengedhetetlen feltétele a későbbi sikereknek.