Nem is gondolnád, mi miatt fájhat a fejed olyan gyakran

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Ha fáj a fejünk, a legtöbbünknek a legelső dolog, ami eszébe jut, hogy talán nem pihentünk eleget, vagy az időjárás tehet róla. Pedig van egy roppant gyakori ok, ami manapság szinte elkerülhetetlennek tűnhet, mégis aligha jut eszünkbe, amikor fáj a fejünk. Nem másról, mint a digitális eszközök okozta fejfájásról van szó.

Nem is gondolnád, mi miatt fájhat a fejed olyan gyakran
Fotó: Unsplash

Ha te is egész nap a számítógép előtt ülve dolgozol, esténként előveszed a tabletedet, bekapcsolod a televíziót, vagy akár csak folyamatosan a telefonodra pillantasz, könnyen lehet, hogy emiatt fáj olyan gyakran a fejed. Rendszeres panaszok esetén még az is megeshet, hogy migréned van. Bár sokat hallhattunk már arról, milyen kellemetlen tud lenni, de arról talán nem eleget, hogy az egyik leggyakoribb tünete, hogy az érintettek rendkívül érzékenyek az olyan dolgokra, mint az erős fény, a természetes fény és a fényváltozások, mivel ezek mind fokozzák a fejfájást és az egyéb kényelmetlenségeket. Ebben a digitális eszközöknek is nagy szerepe lehet, szerencsére azonban több dolgot is megtehetsz, hogy enyhítsd a panaszaidat.

Szűrd ki a kék fényt

A kutatások azt mutatják, hogy a kék fény fokozhatja a migrénes fájdalmat a zöld vagy fehér fényhez képest. Ez azt jelenti, hogy ha már migrénes tüneteket tapasztalsz, a számítógép, a telefon vagy bármely más kék fényt kibocsátó eszköz nézésétől még rosszabbul érezheted magad. Ennek kiküszöbölése érdekében érdemes kipróbálnod egy kékfény szűrő szemüveget, amely kiszűri a fény bizonyos hullámhosszait, így kevésbé erőlteted meg a szemedet a kék fényt kibocsájtó digitális eszközök használata közben.

Kerüld az erős lámpafényeket

Az egyik hasznos változtatás, amit az otthonodban egyből elvégezhetsz, az, ha lekapcsolod a legerősebb fényű lámpákat. Jellemzően a fluoreszkáló lámpák azok, amelyek különösen erős és durva fényűek, ezáltal pedig súlyosbíthatják a panaszaidat. Ha pedig éppen vásárlás előtt állsz, az izzólámpák általában jobb választást jelentenek, mint a fluoreszkáló LED izzók, és a meleg sárga vagy arany tónusú égőket is érdemes előtérbe helyezned a fehér vagy kék fényűek helyett. Ez akkor is segíthet, ha irodában dolgozol, és van egy saját helyiséged, ahol bizonyos mértékig te is szabályozhatod a világítást.

Tarts időnként szünetet

A képernyő előtt töltött idő rendszeres megszakításával időt adhatsz a szemednek a pihenésre. Hogy ez tényleg hatásos legyen, körülbelül 45 percenként tarts nagyjából 5 perc szünetet távol a számítógépedtől vagy a telefonodtól. Ha pedig nagyjából már egy órája részt veszel mondjuk egy Zoom megbeszélésen, és utána van szünet, akkor az idő alatt ne nyúlj a telefonodhoz. Csak állj fel, sétálj egyet, és csinálj más dolgokat. A lényeg, hogy naponta minél többször próbálj meg szünetet tartani a digitális eszközök használatában.

Migrén vagy fejfájás? Hogyan különböztetjük meg, és mi a teendő ellenük?

Migrén vagy fejfájás? Hogyan különböztetjük meg, és mi a teendő ellenük?

Csökkentsd a képernyő előtt töltött idődet

A folyamatos képernyő előtt töltött idő súlyosbíthatja a migrénnel járó kellemetlenségeket, de akár még migrénes rohamot is kiválthat. A legtöbben egyértelműen nem hagyhatjuk 100%-ban magunk mögött a digitális eszközöket, vagy engedhetjük meg magunknak, hogy a közelünkben se legyenek. De ügyelhetünk arra, hogy mennyi időt töltünk a képernyőt nézve, és hogy ez milyen érzéseket kelt bennünk. Ha összefüggést észlelsz a képernyő előtt töltött idő és a migrénes panaszaid között, próbáld meg olyan alapvető dolgokra korlátozni a képernyőhasználatodat, mint az online értekezletek és más számítógépes munkák, a többi, a munkával össze nem függő képernyőidődet pedig amennyire csak tudod, mérsékeld.

Tudd, milyen kiváltó tényezők lehetnek még

A migrént - ahogyan arról már korábban is szó volt - számos dolog okozhatja. A digitális eszközök, az időjárás és az alváshiány mellett például a hormonok, a táplálkozás, a stressz és az olyan ingerek is kiválthatják, mint a villogó fények. A tüneteidet pedig akkor csökkentheted a leghatékonyabban, ha ismered a kiváltó okokat, és tudod, mi mindent tehetsz ellenük. Így ha a digitális eszközök használatának csökkentése és a lámpafények megfelelő kiválasztása nem segít eleget, érdemes felkeresned a háziorvosodat, hogy segítsen kideríteni, milyen további okai lehetnek a fejfájásodnak.

Forrás: glamourmagazine.co.uk

Még több dolog, amit gyakori panaszok esetén érdemes tudnod:

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Párizs utcáin hódít a Cukovy legújabb kollekciója

Párizs utcáin hódít a Cukovy legújabb kollekciója

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)