„Magyarországon vannak embertársaink, akik jelenleg nem alakíthatják a közvéleményt”
Bevezető a GLAMOUR Women of the Year 2024 gála előtt
Idén tizenötödik alkalommal adjuk át a GLAMOUR Women of the Year díjakat a tehetséges magyar nőknek. Egy díjról azonban minden évben mi, a szerkesztőség tagjai döntünk - ez a társadalmi szerepvállalás díja.
Ezeket láttad már?
A GLAMOUR Women of the Year Az év hősnője díj 2024-ben inkább Az év hőseire módosul, hiszen a díjazottak között férfi is akad. Röviden összefoglaltam a megnyitó beszédemben, miért is fontos ez a díj, és miért is kapja idén a Romaversitas Alapítvány.
Ott ülnek már a roma nők a fontos asztaloknál?
Igyekszem minden lehetőséget, amit szerkesztőként kapok, a nők hosszú távú hasznára felhasználni. Magazint szerkeszteni egy hivatás, elhivatottság, és nagyon fontos, hogy a médiát alakítókat mindig a jobbító szándék vezérelje.
Vannak olyan embertársaink, akik nem ülhetnek ott olyan evidensen azoknál az asztaloknál, ahol a médiát, a közvéleményt alakítják, mint például én, fehér, középosztálybeli, egyetemet végzett nőként. Bennünket, a GLAMOUR szerkesztőit ez nem hagyott nyugodni.
Magyarországon körülbelül nyolcszázezer és egymillió között van a roma emberek száma. Magyarország népessége (9.7 millió 2021-ben). Tehát a roma lakosság Magyarország lakosságának a 12.1 százaléka.
„Körülményeiket és életkilátásaikat a szegénység és társadalmi kirekesztés jellemzi, továbbá a többségi társadalom részéről az élet minden területén megjelenő diszkrimináció. A roma emancipációs mozgalom, a Romaversitas hisz a szolidaritás fontosságában. Azon dolgoznak, hogy képviseljék a közösségeik érdekeit, és formálják a róluk szóló narratívákat.” – a GLAMOUR egyik cikkének bevezetőjét idézem.
A Romaversitassal közös podcastot indítottunk, a GLAMOUR magazin minden felületén bevezettük a „roma kvótát”, és együtt dolgozunk a roma származású újságírókkal, mert ők tudják a legjobban, milyen is az a médiareprezentáció, ami megfelel a kisebbségnek, nem mi akarjuk ezt megmondani.
Az év hősnői
Az elmúlt évtizedben a hasonló együttműködéseink során nagyon sokat tanultunk a GLAMOUR Women of the Year díjasoktól.
A Hintalovon Alapítványtól a gyermekvédelemről például azt, hogy biztonságosabb nem megmutatni a gyerekek arcát a médiában és a reklámokban. Ezt a szabályt mi következetesen be is tartjuk, és erre buzdítunk mindenkit.
Az Emma Egyesülettől megtanultuk, mi is az a szülészeti erőszak. Személy szerint én arra is ráébredtem, hogy nekem is ebben volt részem a gyermekem születésekor, anélkül, hogy ezzel tisztában lettem volna. Mert ahogy elhangzott az orvostól: „Maga előtt már többmillióan meg tudták szülni a gyereküket természetes úton, nyilván maga is meg fogja tudni!”
Nem tudtam. Fontos lenne, hogy a szülés nőközpontú legyen, és ne "szülőgépként", testként tekintsenek az anyákra, hanem érző lelkekként, akiket traumatizálhat egy-két megjegyzés, a körülmények, az, hogy nem úgy szülhetnek, ahogy az nekik jó. Azért is, mert ez kihat az egész család további életére, az esetleges gyermekvállalási kedvre is.
Mérő Verával, aki szintén rovatot és podcastot visz a GLAMOUR-nál, nap mint nap nagyon izgalmas párbeszédet folytatunk arról, hogyan lehetne a cancel culture és az online bullying idejében mégiscsak egy élhetőbb világot teremteni.
A NANE Egyesülettől sok-sok mindent megtudtunk a nők elleni erőszakról, annak természetéről, és azóta rendszeresen meg is jelentetünk cikkek ezzel kapcsolatban, segítve, hogy a társadalom egyre tudatosabban és zéró toleranciával álljon ehhez a megdöbbentően sokakat érintő problémához.
Folytathatnám a sort, hogy mi mindent nyertünk azáltal, hogy megismerkedtünk ezekkel a remek nőkkel, és átadtuk nekik a GLAMOUR Women of the Year díjat.
A roma kérdést sem először vetjük fel, próbálunk innen is, onnan is közelebb lépni hozzá, segíteni a változásban a média erejével. Díjaztuk 2012-ben a Romani Design-t azért, mert a roma viseletet népszerűsítik a kortárs divatban, mint az első roma divatház a világon. Azóta a Romani Design rendszeresen bemutat a Budapest Central European Fashion Week-en, és ma már az Iparművészeti Múzeum is őrzi a darabjaikat, ahol önálló kiállításuk is volt a Körforgásban kiállítássorozat keretében.
Éppen ezért az egyetlen díjat, amit mi, a szerkesztőség, és nem az olvasóink döntöttek el, Az év hősnője díjat idén a Romaversitas Alapítvány veheti át.
Gratulálunk nekik, további eredményes, szemléletváltoztató tevékenységet kívánunk, és egyre több helyet a döntéshozó asztaloknál, számukra megfelelő, nem sematikus, nem diszkriminatív médiareprezentációt!
Eredics Lilla, Fedorkó Boglárka, Horváth Zsolt, Jakab Mária, és Pocsai Bettina veszik át a díjat.