11 tipp az újévi gardróbrendezéshez, ha a rend mellett tökéletes megjelenésre is vágysz idén
A ruhatárfrissítés időről időre minden nőt kihívások elé állít. Imádunk öltözködni, vásárolni, pedig a tökéletes gardrób titka nem a felhalmozott ruhák mennyiségében rejlik. Nem csak praktikusabb, de környezettudatosabb is, ha csak és kizárólag megbízható és időtálló daraboknak hagyunk helyet a szekrényünkben.
Ezeket láttad már?
A kifogástalan gardróbhoz vezető úton az első lépés a szelektálás. Fogalmad sincs róla, mikor szortíroztál utoljára? Akkor itt az idő, nincs is rá jobb alkalom, mint 2023 kezdete - új év, új gardrób! Szeretnéd, ha elégedettséggel töltene el ruhásszekrényed látványa? Akkor jó helyen jársz - segítünk, hogy egyszerűbb legyen a gardróbrendezés.
1. Szánj rá időt!
Először is, a gardróbrendezés nem kis feladat, főleg, ha alapos munkát szeretnél végezni. Érdemes egy egész napot, sőt, akár egy egész hétvégét a ruhásszekrényednek szentelni.
2. Mi a cél?
Mielőtt belevágsz a szelektálásba, tölts egy kis időt álmodozással, tervezgetéssel. Milyen elképzeléseid vannak a tökéletes ruhatárról? Gondold át, mit szeretsz és mit nem szeretsz a stílusodban, milyen elemeket szeretnél megtartani és milyen elemeket szeretnél megváltoztatni. A tisztánlátás kulcsfontosságú a megfelelő átalakításhoz.
3. Készülj fel a káoszra!
A folyamat során elkerülhetetlen az átmeneti rendetlenség, de lebegjen a szemed előtt a rendezett gardrób felemelő látványa. Ürítsd ki teljesen a szekrényedet, rendezd a ruháidat kupacokba, majd kezdetét veheti a selejtezés! Készíts elő zsákokat a nem kívánt ruháknak.
4. Tényleg szükséged van rá?
Úgy gondolod, hogy szükséged van arra a bizonyos pulóverre, de valójában nem is viseled azt a pulóvert? Az online vásárlás virágkorában határtalan a választék, nagyon könnyű elhamarkodott döntést hozni a webáruházakban. Tudtad, hogy az impulzus vásárlás szüleményei általában a szekrény mélyén végzik? Legyél könyörtelenül őszinte magaddal! Ha idejét sem tudod, hogy mikor volt rajtad utoljára az a bizonyos pulóver, akkor ideje bezsákozni.
5. Nem!
Tudjuk, nem könnyű búcsút inteni, és gyakran előfordul, hogy érzelmi kötődés miatt képtelenek vagyunk megválni bizonyos daraboktól. Ér megkérdezni a legőszintébb barátnőidet arról, hogy tényleg szükséged van-e arra a ruhára. Jól áll egyáltalán? Passzol a stílusodhoz? Illeszkedik az elképzelésekhez, amit a szelektálás legelején elhatároztál?
6. Tényleg mindent átnéztél?
Ne feledkezz el az edzős ruháidról, az otthoni ruháidról, a pizsamáidról és a fehérneműidről sem.
7. Neked szemét, másnak kincs
Miután átvizsgáltad minden szekrényedet és az összes létező ruháddal kapcsolatban feltetted magadnak a kérdéseket, nincs más hátra, mint búcsúzni. Dönthetsz az elajándékozás mellett, eladományozhatod vagy eladhatod - a lényeg, hogy a ruha új életet kezdjen. Amikor a nem használt ruháinknak egy új életre adunk lehetőséget, akkor magunknak is esélyt adunk egy környezettudatosabb, zöldebb jövőre.
Ha az adományozás mellett tetted le a voksodat, akkor az a jó hírünk, hogy számos lehetőséged van. Adományod jó helyre kerül a Cseritiben, a Filantrópia Adományboltban, a Mozaik Adományboltban, vagy a SZIA Adományboltban.
Ha pedig szükséged van egy kis extra bevételre, akkor alig hordott, jó állapotú ruháid új gazdára találhatnak például a budapesti Gardróbom üzletben. A hirtelen felindulásból vásárolt, felesleges ruháidnak náluk biztosan jó helye lesz, hiszen azon túl, hogy fizikálisan árulják őket, online eladás esetén segítenek a feladásban és csomagolásban is. A másik lehetőséged, hogy mindent online intézel, hiszen az applikációjuk egy nagyon egyszerűen használható platform az értékesítésre.
Hasonló alkalmazás még a a Magyarországra nemrég érkezett Vinted is. Viszont ha elsősorban a magyar megoldásokat szeretnéd erősíteni, akkor ott van még Molnár Nini és Angyal Ivett LiveRobe alkalmazása, ami segít új gazdát találni a nem kívánt ruhadaraboknak.
8. A szekrényrendezés
A kemény munka után következik a móka. Túl vagy egy időutazáson, ha kellett, félretetted az érzelmeidet és búcsút mondtál az idejemúlt farmereknek. Most már fellélegezhetsz, kezdődhet a szekrényrendezés!
9. Hajtogatni vagy felakasztani?
A visszapakolás során a cél az, hogy a szekrényünk úgy nézzen ki, mint egy ruhabolt, ahonnan újra meg újra szívesen vásárolnál, öltözködnél. Csoportosítsd ruháidat színek, kategóriák, és évszakok szerint. Hozz praktikus döntéseket, a kényes, könnyen gyűrődő anyagokat, mint a selyem, a csipke, a sifon, a vászon, vagy a szatén, érdemes felakasztani. A rugalmasabb és súlyosabb darabok viszont a felakasztástól könnyen eldeformálódhatnak, így ezeket a darabokat ne akaszd fel, hanem hajtogasd össze. Tehát a ruhák (kivéve kötött vagy sztreccs), a blúzok, öltönynadrágok mehetnek a szekrénybe, a farmerek, pulóverek, pólók pedig jó helyen lesznek a fiókban.
10. Maradj tudatos!
A felszabadult hely nem ürügyet arra, hogy féktelen vásárlásba és tékozlásba kezdj. Mi azt javasoljuk, ha új ruhát szeretnél venni, akkor előtte búcsút kell mondanod egy másiknak. Ez segít rendben tartani a szekrényedet, és arra ösztönöz, hogy alaposan átgondold, mely darabok érdemelnek valóban helyet a szekrényedben. Vásárolj kevesebbet, illetve vásárolj olyat, amire tényleg szükséged van!
11. Gondoskodj ruháidról!
A megfelelő ápolás megóvja ruháidat. Minél tovább maradnak kifogástalan állapotban, annál tovább tudod viselni kedvenc darabjaidat, így nem kell feleslegesen újakat vásárolnod. Ebben kulcsfontosságú szerepet tölt be a mosás. Fontos, hogy ez mindig a megfelelő hőfokon és megfelelő mosószerrel történjen, és ne zárkózz el a kézi mosástól sem.