Ez történik a testeddel, ha lenyeled a fogkrémet
A mai világban szerencsére egyre többen foglalkozunk azzal, mi viszünk be a szervezetünkbe, azonban ez gyakran továbbra is csak az élelmiszerekre vonatkozik. Belegondoltál már valaha abba, hogy vajon mi történik a testeddel, ha véletlenül fogkrémet nyelsz le fogmosás közben? Nem véletlenül van ráírva a dobozára, hogy ne nyeld le, de most azt is eláruljuk, mit okozhat, ha mégis megtörténik a baj.
Ezeket láttad már?
Egy élelmiszer címkéjén általában leellenőrizzük, hogy mit tartalmat az adott termék, de a fogkrémeknél gyakran csak azt nézzük, vajon milyen fehérítő hatás ígér. Pedig valójában a rajta található információk is hasonlóan értékesek. Például ha fogkrémet nyeltél le fogmosás közben, nagyon is sokat számít, szerepel-e a tubusán a figyelmeztetés erre vonatkozóan.
Nem mindegy, mennyi fogkrémet használsz
Tudtad, hogy az American Dental Association egy borsónyi fogkrém használatát javasolja a fogaink tisztításához? Kétévesnél fiatalabb gyerekeknél nagyjából egy rizsszemnyi mennyiség, vagyis egy kis kenet is elegendő, 2-6 éves kor között pedig egy borsónyinál valamivel kevesebbet érdemes használni. Sokan mégis jóval több fogrémet használnak, mert azt hiszik, így jobban megtisztíthatják a fogaikat. Ez azonban igazából csak egy téves feltételezés.
A borsónyi mennyiség - vagy a kisebbek esetében annál kevesebb - azon túl, hogy bőven elég, azt is garantálja, hogy esetlegesen lenyelve semmilyen káros hatást ne okozzon. Tehát mindaddig, amíg csak ennyit használsz, nem kell aggódnod akkor sem, ha véletlenül lenyeled a fogkrémet. Nagyobb mennyiség esetén viszont már veszélyes lehet, így amikor csak lehet, próbáld meg tudatosan nem túllépni az ajánlott kvótát.
Minél több fogkrém, annál veszélyesebb
Ha több fogkrémet használsz, mint egy borsónyi adag, - attól függően, hogy pontosan mennyit nyeltél le - akár komoly bajod is lehet. Minél több jutott belőle a szervezetedbe, annál veszélyesebb, egy gyermek esetében pedig még nagyobb lehet a kockázat. Ennek oka pedig a fogkrémekhez adott fluorid, amely a fogak erősítéséért és a fogszuvasodástól való megóvásért felel. Mert bármennyire is előnyös a fogaink számára, ha nagy mennyiségben lenyeljük, sok gondot okozhat.
Mit okozhat?
Bár maga a fluor egy természetes ásványi anyag, ha túl sokat nyelsz le belőle fluorid formájában az hasmenést, hasi fájdalmat, remegést, sós vagy szappanos ízt a szádban, fejfájást, gyengeséget, lassú vagy szabálytalan szívverést, túlzott nyálfolyást és légzési nehézségeket okozhat. Szerencsére ezekhez a panaszokhoz általában tényleg egy jelentősen nagyobb mennyiséget kell lenyelni a fluoridból, de az elővigyázatosság sosem árt.
Mi a teendő, ha túl sok fogkrémet nyeltél le?
Amennyiben tudod, hogy túl sok fogkrémet nyeltél le, de nem tapasztalsz olyan komolyabb panaszokat, mint a hányás vagy a görcsök, akkor igyál tejet vagy vizet. Ha viszont komolyabb panaszaid vannak, akkor az a legbiztosabb, ha minél előbb felkeresed a háziorvosodat vagy az ügyeletet. A gyermekeknél általában súlyosabb következmények jelentkezhetnek a lenyelt fogkrém miatt, ezért az ő esetükben bármilyen panasz lép fel, azonnal fordulj orvoshoz vele.
Amit feltétlenül jegyezz meg
A fluor az a hatóanyag, amely a legerősebben védi fogainkat a fogszuvasodástól, éppen ezért nagy szükségünk van arra, hogy a fogkrémünkben megtalálható legyen. Kis mennyiségben lenyelve még nem káros, ezért ha erre mindig odafigyelsz, nem lehet baj. Ha pedig gyermeked van, az is fontos, hogy ne hagyd magára fogmosás közben egészen addig, amíg nem elég idős ahhoz, hogy egyedül biztonságosan meg tudja mosni a fogait.
Forrás: smiletwice.com, oclean.com, healthdigest.com