Minden, amit tudnod kell a spirálról, az egyik legbiztonságosabb fogamzásgátló eszközről
Ha fogamzásgátlásról van szó, lehetőségek sokasága tárul elénk, melyek közül talán legismertebb az óvszer és a fogamzásgátló tabletta, pedig van még olyan opció, mely biztonságos védelmet nyújt a teherbeesés ellen.
Ezeket láttad már?
A spirál egy régebb óta létező biztonságos módszer. Korábban nem volt annyira népszerű, ezt bizonyítja egy pár évvel ezelőtti, a Szülészeti-Nőgyógyászati Prevenciós Tudományos Társaság megbízásából készült felmérés is. A kutatás szerint a magyar nők 26 százaléka használt óvszert, 22 százaléka fogamzásgátlót, húsz százalékuk pedig a megszakításos közösülést választotta a nem kívánt terhesség megelőzésére, viszont spirált csak négyszázalékos arányban alkalmaztak. Napjainkban azonban egyre többen tudják, mint jelent az elnevezés, habár maga a név kissé megtévesztő lehet, hiszen hallatán egy csavart alakú tárgy juthat eszünkbe, a valóság azonban teljesen más.
De ha nem spirál alakú, mégis miért ez a neve?
Elnevezését az eszközön található spirális rézszálnak köszönheti, mely segíti a fogamzásgátlást. Méhen belül alkalmazandó, a méh belső részével érintkezik, mindeközben gátat szab a megtermékenyült petesejt beágyazódásának. A gyöngyfüzér spirál hormonmentes, a teherbeesés kockázata ennél a módszernél minimális. A hormontartalmú, rugalmas, hajlítható T alakú spirál egy másik altípus, mely szintén többéves megoldást nyújt a nem kívánt terhesség ellen, hiszen kifejtett hormonhatásának köszönhetően véd, illetve a peteérést és a méhnyálkahártya megvastagodását is gátolja.
Nagyobb számban talán a T alakot részesítik előnyben mind a nőgyógyászok, mind a páciensek – állítja dr. Csirzó Ádám szülész-nőgyógyász szakorvos. Ezeket az eszközöket általában három-öt évig szokták használni a páciensek, de bármilyen probléma vagy tervezett terhesség során leszedhetők akármikor. „Mindkét alakú, méhen belüli fogamzásgátló eszköz esetében elmondható, hogy vagy fémmel, vagy hormonnal fedett a felszínük egy része, ezek hatásmechanizmus terén különböznek. Gyártótól függően rengetegféle kapható a gyógyszertárakban, vásárlás előtt mindenképp konzultáljunk nőgyógyászunkkal, aki az esetleges alapbetegségeket, állapotokat figyelembe véve tud választani számunkra megfelelő eszközt, melyet egy személyes látogatás alkalmával fog felhelyezni, fájdalommentesen” – mondja a szakember.
Mindenkinek ajánlott
A spirál bármilyen korosztálynak ajánlott, használata inkább élethelyzethez van kötve, mintsem életkorhoz. A fogamzásgátlót sokan a mellékhatások miatt nem alkalmazzák, az óvszer pedig sokaknak kényelmetlen lehet, és úgy érzik, nincs közvetlen érintkezés a partnerrel. Dr. Csirzó Ádám úgy véli, az választja leginkább a spirált, aki már nem szeretne gyereket, tartós és megbízható fogamzásgátlóra vágyik, mellyel nincs különös teendő a továbbiakban. A menopauza szélén állók is előnyben részesítik a szakember szerint, ugyanis jellemző rájuk az ingadozó, kimaradó menzesz, mely ellen a spirál kiváló megoldást nyújt, ugyanis a felhelyezés után általában nem jelentkezik már menstruációs vérzés, vagy ha van is, igen kevés mennyiségben, minimális fájdalomérzettel. Hátránya a nőgyógyász szerint nemigen van. „Ha vannak is panaszok, enyhe pecsételő vérzés a felhelyezést követően, ezek legkésőbb fél éven belül megszűnnek, ezt követően pedig semmi teendőnk nincs a spirál cseréjéig. Jómagam rendszeresen ajánlom és alkalmazom is pácienseimnél a spirált, mert biztonságos és tartós fogamzásgátló eszköz” – mondja a szakember.
Szöveg: Müller-Hegedűs Henriett