Ha így főzöd otthon a kávét, mennyei lesz az íze
Neked hol ízlik a legjobban a kávé? Rengeteg olyan kávézó van, ahol isteni finom a kávé, amikor viszont otthon szeretnénk kávét főzni, olykor könnyen azt érezhetjük, mintha nem lenne annyira jó az íze. Ennek bizony több oka is lehet, de szerencsére jó néhány szempont van, amit ha betartasz, otthon is bármikor mennyei kávét főzhetsz - az már pedig csak a ráadás, hogy így még spórolhatsz is.
Ezeket láttad már?
A kávé főzése sokunk számára napi rutinnak számít. Az viszont annál inkább kihívást jelenthet, hogy legalább annyira finomnak találjuk az otthon készült kávénkat, mint azt, amit egy kávézóban kérünk. Egyes trükkökkel már egyből finomabb kávét főzhetsz, némi kísérletezgetéssel pedig biztosan tudsz majd készíteni otthon is olyan kávét, amit mennyeinek fogsz érezni.
Használj friss, egész kávébabot
A kávé illatán és ízén is érződik, hogy mennyi aromás vegyület van a pörkölt kávébabban, amiből készül. Ami fontos, hogy közvetlenül pörkölés után ezek a vegyületek elkezdenek kiszabadulni a kávébabból, így minél később fűzünk belőle kávét, annál kevésbé lesz ízletes a végeredmény. Olyannyira, hogy nyolc nappal a pörkölés után az aromás vegyületek akár 70%-a is eltűnhet. Hogy ezt kiküszöböld, mindig friss kávébabból főzz kávét, és a kávébab őrlését is közvetlenül a kávéfőzés előttre időzítsd, hogy minél kevesebb aromás vegyület távozhasson.
Ügyelj a kávébab megfelelő tárolására
Ha már energiát fektetsz abba, hogy legyen otthon friss kávébabod, és tudod, hogy nem fogy el egyszerre a beszerzett mennyiség, akkor fontos, hogy a megfelelő tárolására is ügyelj. Mindenképp egy légmentesen záródó edénybe kerüljön, amit csak akkor nyitsz fel, ha éppen szeretnél kávét főzni. De nem a levegő az egyetlen ellensége a kávébabnak. A nedvességet, a magas hőmérsékletet és a fényt sem szereti, amíg tárolod. A legideálisabb, ha szobahőmérsékleten van, a fénytől pedig a szekrényben tárolva óvod meg, vagy ha a konyhapultra tennéd, akkor a tűzhelytől távol kapjon helyet egy átlátszatlan tárolóban.
Találd el jól a kávé és a víz arányát
Sokan csak érzésből töltünk kávét és vizet a kávéfőzőnkbe, ez a művelet azonban könnyen csökkentheti a kapott ízélményt. Ideális esetben nagyjából 7,5 gramm kávét kellene adnunk 150 milliliter vízhez, vagyis nagyjából 1:20 arányban érdemes számolnunk a kávéval és a vízzel. Így a kapott kávé nagyobb eséllyel lehet erős és zamatos. Persze lehet, hogy neked egy gyengébb vagy erősebb kávé ízlik jobban, így a számodra legmegfelelőbb arány eltalálása érdekében kísérletezned is érdemes.
Nem mindegy, milyen vizet használsz
A kávéd ízét jelentősen befolyásolhatja az is, hogy milyen vízzel készül. Bár a legkézenfekvőbbnek az tűnik, hogy a konyhai csapból engedjünk vizet, és azzal főzzünk kávét, ez nem feltétlenül jó ötlet, de az sem, ha ásványvizet öntesz a kávéfőzőbe. Az ásványi anyagokkal teli kemény víz ugyanis gyengébb kávét eredményezhet, ráadásul viszonylag hamar vízkőlerakódást is okozhat a kávéfőzőben. Ha igazán ízletes kávét akarsz, akkor érdemes beszerezned egy konyhai csaphoz rögzíthető vízszűrőt, de bevethetsz egy vízszűrős kancsót is.
A víz hőmérsékletére is figyelj
A lehető legjobb ízélmény elérése érdekében mindig próbálj meg ügyelni arra is, hogy a kávé lefőzéséhez használt víz hőmérséklete optimális hőmérsékletű legyen, ami nagyjából 90-95 °C. Manapság vannak olyan kávéfőzők, amiknél ezt be is állíthatod, de ha a tiéd nem ilyen, akkor a már majdnem felforrt vízzel számolj. Persze, hogy kinek mi válik be leginkább, az itt is eltérő lehet, de némi ráfordított idővel és odafigyeléssel egészen biztos, hogy rövid időn belül is megtanulhatsz olyan kávét készíteni, ami számodra mennyei finom.
Forrás: caffeluxxe.com, cnet.com, ncausa.org