Egészen elképesztő magyarázat van rá, miért van arcszőrzete a férfiaknak, míg a nőknek csak minimális
Jól tudjuk, hogy a női és a férfi test között számos hasonlóság és megannyi különbség is van. De belegondoltál már abba, hogy vajon mi miért alakulhatott úgy, ahogy? Hogyan dől el mondjuk az, hogy a férfiaknak jellemzően arcszőrzete van, míg a nőknek csak minimális? Nos, egészen elképesztő oka van!
Ezeket láttad már?
Napjainkban teljesen természetes, ha egy férfi szakállas, míg a nők arcszőrzete általában minimális, és sokan tudatosan tesznek is azért, hogy egyetlen apró pehely se legyen az arcukon. De mi az oka annak, hogy manapság ez a normális? Miért voltak már sok száz évvel ezelőtt is szakállasak a férfiak, míg a nőknek régen is kevés arcszőrzete volt, és egyáltalán mennyi előnye lehet annak, ha manapság egy férfinak szakálla van?
Kamaszkorban változik meg minden
A tudományos témák felkutatásáról híres díjnyertes műsorvezető és producer, Greg Foot egy alkalommal utánajárt, mégis mi lehet az oka annak, hogy a férfiaknál természetes az arcszőrzet kialakulása, míg a nőknél legtöbbször csak minimális jelentkezik. Először is, kezdetben minden csecsemőnek van testszőrzete, amelyet úgynevezett vellus szálak alkotnak. Amikor aztán elérjük a kamaszkort, minden megváltozik.
A pubertáskor elérésével megjelennek a nemi hormonok. Közéjük tartoznak az androgén hormonok, vagyis a férfi nemi hormonok, amelyek mindkét nemnél jelen vannak, és tinédzserkorban a szőrzet sötétebbé válását és megvastagodását okozzák a szeméremterületeken és a hónalj alatt. A férfiaknál több az androgén hormon, mint a nőknél, így szőrszálak jelennek meg a mellkasukon, a felső ajkukon és az arcukon.
Furcsa magyarázat áll mögötte
Foot felhívta a figyelmet Darwin elméleteire, amely szerint az állatok és az emberek is sajátosságokat fejlesztenek ki, hogy vonzzák az ellenkező nemet, és megfélemlítsék az azonos nemű riválisokat. Vagyis, ahogyan a nagy sörényű oroszlánok és a pompás tollazatú hím pávák, úgy a nagy szakállal rendelkező férfiak is vonzónak és veszélyesnek tűntek az újkőkori őseink számára. Mindeközben az arcszőrzet nélküli nőket természetesen kiválasztották az evolúció folyamatában.
Régóta nagy népszerűségnek örvend a szakáll
Míg manapság szakáll mellett sok férfi azért dönt, mert a külseje szempontjából előnyösnek tartja, a Salt Grooming szerint történelmileg a férfiassággal, a hatalommal és a bölcsességgel hozták összefüggésbe. Sok kultúrában a szakállat ma is az érettség és a férfiasság jelének tekintik, ezért rengeteg férfi magabiztosabbnak és vonzóbbnak érezheti magát általa.
Ha pedig visszatekintünk egészen a barlanglakó időkbe, a szakáll viselése különösen praktikus volt, hiszen segített megvédeni a férfiak arcát a zord időjárási viszonyoktól és meleget biztosított. Egyes kultúrákban továbbá megfélemlítés céljából és önvédelemre is használták.
Ma is sok okból előnyös
Bár napjainkban rengeteg férfi a kinézete miatt dönt a szakáll mellett - vagy éppen úgy, hogy nélküle jobb neki -, a Salt Grooming számos olyan okot felsorakoztatott, amely miatt ma is megéri igent mondani rá. Ilyen például, hogy a szakáll természetes gátat képezhet az UV-sugarak, a szél és még a baktériumok ellen is. Segíthet megtartani a nedvességet a bőrben, így az kevésbé lesz hajlamos a kiszáradásra, ha pedig hűvösebb az idő, melegen tarthatja az arcot.
Nem mehetünk el olyan tények mellett sem, mint hogy a borotva elhagyásával idő és pénz takarítható meg, valamint egy ápolt szakáll elrejtheti a hegesedést vagy az egyenetlen bőrtónust, ami miatt magabiztosabbnak érezhetik magukat a férfiak. Végül, de nem utolsó sorban pedig a szakáll az életkorától és stílusától függően érettebbé vagy fiatalosabbá teheti a viselőjét.
De női szemmel akár vonzó számodra jelen pillanatban a szakáll, akár nem, arról soha ne feledkezz meg, hogy lehet bármilyen is a külső, aranyat érhet, ha mindig a belső értékeket helyezed előtérbe! Az pedig általában egy férfinak és egy nőnek is a javát szolgálja, ha elsősorban úgy alakítja a megjelenését, ahogy az neki igazán tetszik.