Tényleg okozhat fejfájást a samponod?
A fejfájást számos ok kiválthatja, mint például a stressz, az alváshiány vagy a rendszertelen étkezési szokások, de te tapasztaltad már közvetlenül zuhanyozás után? Ezt a fájdalmat a fejed bármely részén tapasztalhatod, különösen a füled mögött, az oka pedig gyakran egészen váratlan: akár az is lehet, hogy számodra kedvezőtlen a samponod.
Ezeket láttad már?
Sokan egy hosszú, fárasztó nap után másra sem vágyunk, mint hogy vegyünk egy jóleső zuhanyt. Ez nagyszerű döntés, hiszen a zuhany alatt a testünk ellazulhat, megnyugodhat és felfrissülhet. Viszont mi van akkor, ha éppen úgy döntöttél, hogy hajat is mosol, és hamarosan fejfájást tapasztalsz? Talán nem gondolnád, de előfordulhat, hogy ezt a samponod okozza.
Mit mond a tudomány?
Egy, a SAGE Journalsban megjelent tanulmány egészen meglepő eredményeket hozott: Indiában 94 migrénes fejfájásban érintett beteg közül 11 számolt be arról, hogy a hajmosás volt az egyetlen inger, amiről úgy gondolta, hogy kiválthatta a tüneteket. Noha magának a fejfájásnak - ahogyan arról már korábban is szó volt -, sok oka lehet, de az egyik válasz abban rejlik, hogy mit, egész pontosan milyen sampont használsz. Bizonyos samponok ugyanis olyan vegyi anyagokat tartalmaznak, amelyek a szervezetünkbe is bejuthatnak.
A California Board of Barbering and Cosmetology megállapítása szerint minden esetben számít, hogy egy termékben mennyi vegyszer van, hogy a benne lévő egyes összetevők milyen célt szolgálnak, illetve az is, milyen sokáig használjuk. Akár az is előfordulhat, hogy egyes kellemes gyümölcsös vagy virágos aromát árasztó samponok okoznak gondot, amelyek alapvetően arra hivatottak, hogy ragyogóvá és illatossá tegyék a hajunkat.
A Migraine Relief Center szakértői úgy vélik, hogy egyes illatosított samponok olyan illatanyagokat vagy illóolajokat tartalmaznak, amik összefüggésbe hozhatók a migrénes fejfájással. De fájhat a fejed olyan, egyes samponokban előforduló vegyi anyagok miatt is, mint a parabének vagy a nátrium-laur-szulfát, amelyek egyébként a sampon habzásáért felelősek.
Az sem mindegy, hogyan mosol hajat
A kiválasztott samponon kívül az is fontos lehet, hogyan viszed fel az adott terméket a hajadra. Amikor például túl erősen dörzsölöd meg a fejbőrödet, vagy túl gyakran mosol hajat, az megterhelheti a fejedet, és szintén fejfájást okozhat. Emellett az is számít, hogy hajmosás után miként szárítod meg a hajadat. Ha inkább szereted hagyni, hogy a szabad levegőn száradjon meg, akkor előfordulhat, hogy a hideg feszültséget okoz a fejed számára. Másfelől viszont, ha magas hőmérsékletre beállított hajszárítót használsz, a hőtől ugyancsak fájhat a fejed.
Mi segíthet?
Amennyiben te is gyanakodsz arra, hogy talán a samponod vagy a hajmosási rutinod okoz fejfájást, úgy mindenképp érdemes elkezdened vezetni egy naplót arról, hogy mikor és mivel mosol hajat, majd azt is, mikor jelentkezik a fájdalom. Ha valóban a sampon lehet a bűnös, próbáld meg beazonosítani, vajon pontosan melyik összetevője okozhat gondot. Ezután tesztelj egy másik, más összetevőket tartalmazó terméket, ami egyúttal akár illatmentes is lehet.
Másfelől segíthet az is, ha a szabad levegőn történő hajszárítást a melegebb napokra hagyod, egyébként pedig az alacsony hőfokra állított hajszárítót választod. Amennyiben szoktál hajcsavarót használni, akkor figyelj arra is, hogy ne szorítsd meg vele túlzottan a hajad. Az időzítés megváltoztatása is segíthet: próbáld meg a reggeli hajmosást estire váltani, vagy esetleg különválasztani a fürdést a hajmosástól, és a csap felett hajat mosni. Abban az esetben, ha továbbra sem tapasztalsz javulást, az a biztos, ha felkeresed a háziorvosodat, hogy segítsen utánajárni, pontosan mi okozhatja a tüneteket.
Forrás: healthdigest.com, healthshots.com, blog.themigrainereliefcenter.com