Kis mennyiségben csodaszer, nagy mennyiségben rákkeltő: csak okosan a fahéjjal!
A fahéj minden kétséget kizáróan a világ egyik legkedveltebb fűszere. Voltak azonban olyan idők is, amikor kiváltságnak számított fogyasztani, és legtöbbször csak az uralkodóknak jutott belőle. Az ókori egyiptomiak pedig egy egészen más célra, a múmiák bebalzsamozására is használták. Manapság legtöbbször süteményeket ízesítünk vele, az igazi, házi mézeskalácsnak szinte elengedhetetlen része, de valahogy sokunknak, talán éppen ezért is, nem szerepel elég gyakran az étrendjében. Pedig van egy ital, amit egész évben rengetegen fogyasztunk, és fahéjjal csak még jobb lehet.
Ezeket láttad már?
Bár a forró tea is télen a legnépszerűbb, én el sem tudnám képzelni, hogy az év nagy részében ne azzal indítanám a reggeleimet, persze csak egy nagy pohár víz után. Ha te is így vagy ezzel, vagy alapvetően szívesen iszol teát, akkor megéri rendszeresítened a fogyasztását. Abban az esetben pedig, ha fahéj is kerül bele, csak még jobbat tehetsz a testednek. Ehhez nincs is másra szükséged, mint hogy beszerezz egy rúd fahéjat, a kedvenc teádba áztasd, és hamarosan élvezheted is az egészségügyi előnyeit. Na de melyek is ezek?
Támogatja a szíved egészségét
Több tanulmány is arra a megállapításra jutott, hogy a fahéj csökkenti a vérnyomást és eltávolítja a felesleges koleszterint az erekből. Ez egész pontosan a fahéj két összetevőjének, a fahéjaldehidnek és a fahéjfilinnek köszönhető, amelyek a vérnyomás szabályozása mellett képesek kitágítani az érszöveteket, csökkentik a triglicerideket és az LDL, vagyis a rossz koleszterint szintjét is mérsékelik. Így akár megelőzés szempontjából, akár pedig már meglévő, a szíved egészségével összefüggő problémák esetén is megéri egy esélyt adnod a fahéjas teának.
Segít megbirkózni a menstruációs tünetekkel
A kutatások szerint a fahéjas tea segíthet csökkenteni az olyan gyakori menstruációs tüneteket, mint az erős vérzés, a fájdalom, a hányinger és a hányás. Egy tanulmányban például azt vizsgálták, milyen panaszokról számolnak be azok a nők, akik valóban fahéjas teát ittak, és azok, akik csak azt hitték, hogy fahéj van az italukban. Az eredmények szerint előbbiek lényegesen kevesebb kellemetlenségről számoltak be, ami ha csak arra gondolok, milyen nehéz tud lenni egy menstruációs görcsökkel teli nap, már meg egy próbát. Egy másik tanulmány szerint pedig a fahéjas tea a menstruációs vérzés intenzitását, a görcsöket, a hányingert és a hányást is képes csökkenteni.
Enyhíti a krónikus gyulladást
A fahéj közismert a gyulladáscsökkentő hatásáról. Ez pedig már csak azért is előnyös, mert a gyulladás, különösen ha nem ismerik fel időben, olyan súlyos betegségekhez is vezethet, mint a cukorbetegség, a rák és különféle szívbetegségek. A fahéj viszont képes csökkenteni a gyulladás mértékét, ami pedig a betegségek kialakulásának kockázatot is enyhíti. A benne található antioxidánsoknak köszönhetően pedig a szabad gyökök elleni küzdelemben is részt vesz. Fontos azonban, hogy a fahéjas teára ne kizárólagos gyulladáscsökkentőként tekints, hanem a gyulladás pontos okát is derítsd fel, és a kezelőorvosod tanácsai alapján ha szükséges, egyéb módszert is alkalmazz.
Fontos a mértékletesség
Mint szinte minden más dolog esetében, úgy a fahéjas teánál is érdemes figyelned a mértékletességre, ebben az esetben a benne található kumarin nevű vegyi anyag miatt. Míg ugyanis normális mennyiségben - ez felnőttek esetén naponta egy teáskanálnyi fahéj, gyermekeknek pedig ennél is kevesebb - nagyon hasznos, addig túlfogyasztás esetén komoly egészségügyi kockázatokkal járhat. Ilyen például a túl alacsony vércukorszint, a légzési problémák, a májkárosodás és a rák kialakulási esélyének növekedése. Hogy mindezeket elkerüld, figyelj az ideális mennyiségű fogyasztására, és hamarosan élvezheted is a fahéjas tea előnyeit.
Forrás: webmd.com