A facebook leállása megmutatta milyen káros is a social media
Október 4-én leállt több órára a Facebook, a Messenger, az Instagram és a WhatsApp is, ami egy nagyon fontos problémára világított rá.
Ezeket láttad már?
A legtöbb ember manapság gondolkodás nélkül használja a különböző platformokat és tartalommegosztó felületek. Mindennapi tevékenységeink egyikévé vált, hogy megnézzük üzeneteinket és elolvassuk a híreket, de vajon mit teszünk, ha ezek eltűnnek a kezünk alól, ha már nem jön több értesítés, amire felkaphatnánk a fejünket?
Anélkül, hogy tudnánk róla, nagyon sokan szenvedünk egyfajta függőségtől, legyen szó a posztolásról vagy a folyamatos visszajelzési kényszerről. Ezek nem meglepők, hiszen egy olyan korban vagyunk, amikor teljes mértékben meghatározza személyiségünket az, hogy ezeken a platformokon hogyan jelenünk meg. (Legalábbis így érezzük.) Ezért is volt furcsa érzés, amikor a megszokott rutinban az Instagramra kattintva az nem frissült és az üzenetek sem sikerült elküldeni. Erős túlzás lenne azt mondani, hogy bepánikoltunk, viszont az biztos, hogy frusztrálttá tett sokunkat, főleg olyanokat, akiknek ezeknek a felületnek a menedzselése jelenti a pénzforrást.
Az egyike a közösségi oldalak káros hatásának, hogy addiktív tud lenni és emiatt ha éppen nem tudjuk pörgetni akár az Instagramot, akár a Facebookot, akkor ez könnyen egy nagyon rossz érzést kelt bennünk. Nem is beszélve arról, hogy már nem csak megszokásból, de kényszerből is mindig tudni akarjuk, hogy kivel mi történik, miről posztolt a kedvenc influenszerünk legutóbb és a legtöbbet olvasott hírportál éppen mit osztott meg a közösségi oldalán. Annyi információt próbálunk belezsúfolni a fejünkbe minden egyes nap, amennyit igazából el sem bírunk. Viszont, ha belegondolunk abba, hogy ezek közül az emberek közül mennyi érdekel minket igazán vagy kikkel akarjuk igazából tartani a kapcsolatot, akkor rájövünk, hogy ez a szám sokkal kevesebb, mint amennyit korábban hittünk.
A fiatalok körében pedig szintén egy nagy probléma, hogy az ezeken az oldalakon felállított szépségideált fogják alapvetőnek tekinteni, ami pedig ahhoz vezet, hogy megfelelési kényszerük lesz. Bár ez ellen ma már többen próbálnak tenni és nem csak tartalomgyártók, de sorozatok és filmek készítői is fontosnak tartják, hogy ezt a sablont megváltoztassák.
Ezekre pedig egy nagyon jó ébresztő lehetett a minapi eset, amikor szemben találtuk magunkat a ténnyel, hogy nem tudjuk őket használni belátástalan ideig. Persze ez mindenkiben más-más érzést keltett, de azt sokan elmondhatjuk, hogy nem volt a legkellemesebb. Arra viszont nagyon jó volt, hogy mindenki realizálja, hogy mennyire tud függeni valamitől, amitől nem szabadna. Ugyanis ennek ellenére is el tudtuk érni azokat az embereket, akik igazán fontosak és nem szűnt meg a világ létezni, hiszen a telefon, az e-mail és az SMS ugyanúgy működött tovább, nem beszélve a többi közösségi oldalról, ami nem a Facebook hatáskörébe tartozik (TikTok, Twitter, Viber, stb.). Ha pedig mégis rosszul érezted magad, akkor ideje elgondolkodni azon, hogy egészséges kapcsolatod van-e a közösségi médiával.