Sokan csináljuk ezeket a dolgokat idegesen, pedig veszélyesek
Te mit szoktál csinálni, ha ideges vagy? Talán leülsz, veszel egy nagy levegőt, és igyekszel csupa jó dologra gondolni, közben pedig arra biztatod magad, hogy nemsokára minden rendben lesz? Ha így van, az nagyszerű, de jól tudjuk, hogy sokunk esetében a valóság olykor teljesen másként tud kinézni. Hiszen idegesen könnyen olyan dolgokat is csinálhatunk, amelyek nem túl pozitívak, mások pedig egyenesen veszélyesek.
Ezeket láttad már?
Idegesen több olyan szokás is van, amelynek hatására hamar nyugodtabbnak érezzük magunkat. Ha ez egy meditációs gyakorlat, akkor az fantasztikus, ha viszont olyan dolgokról van szó, amelyek alapvetően sem pozitívak és kedvezőek, azokkal jobb vigyáznod. Minél gyakoribbak ugyanis, annál könnyebb hozzájuk szokni, és rövid időn belül azon kaphatod magad, hogy a mindennapi szokásaid részévé váltak.
A körmeink rágása és piszkálása
Vannak, akik unalmukban vagy szorongás miatt gyakran rágják vagy piszkálják a körmüket, de idegesen szinte bárki hajlamos így tenni. Ha ez rád is igaz, mindig emlékeztesd magadat arra, hogy egyrészt odalesz a szép manikűröd, másrészt pedig a körmeid deformálódhatnak és károsodhatnak is. Ehhez pedig tényleg még az sem feltétlenül szükséges, hogy rágd a körmeidet. Elég az, ha elkezded csipkedni a körömágyadnál a bőrt, és máris nagyobb lesz az esélye annak, hogy begyullad és fájni fog. Arról nem is beszélve, hogy ha az ujjaid a szádba kerülnek, könnyebben bevihetsz gyakorlatilag bármilyen kezeden lévő kórokozót a szervezetedbe.
Fogcsikorgatás
A fogcsikorgatás szintén az ideges szokások tipikus példája, de jóval nehezebben „kapjuk rajta magunkat”, mint a körömrágáson vagy a körmeink piszkálásán. Gyakran csak akkor szembesülünk vele, ha a fogorvoshoz megyünk, aki láthatja, hogy a hatására a fogaink akár el is kezdhettek lecsiszolódni. De utalhat rá az is, ha reggelente fájó állkapoccsal ébredünk. Hosszú távon mind a kettő egyre kellemetlenebb lesz, így ha arra gyanakszol, hogy téged is érint, egyrészt érdemes lehet fogcsikorgatás elleni sínt használnod, másrészt pedig talán még ennél is fontosabb, hogy azonosítsd és kezeld a kiváltó okot.
Túlevés
Idegesen jó megoldásnak tűnhet befalni egy nagy tál spagettit, aztán néhány szelet csokitortát, vagy akár még bármit, amit csak megkívánunk. A túlevés azonban maximum egy kevés időre okozhat megnyugvást. Egyrészt szinte azonnal megterhelheti a vércukorszintünket, álmatlan éjszakát okozhat, hosszú távon pedig elhízáshoz vezethet, főleg, ha cukros és zsíros ételekből eszünk túl sokat. Hogy ezt elkerüld, amikor legközelebb idegesen elkezdenél valamilyen finomság után kutatni, inkább sétálj egyet, vagy jegyezd fel egy naplába az érzéseiddel kapcsolatos gondolataidat.
Az arcunk megérintése vagy dörzsölése
Ha idegesek vagyunk, érezhetjük azt is, hogy nyugtató megérinteni vagy dörzsölni az arcunkat. Ez valóban így lehet, különösen, ha bizonyos nyomáspontokat érünk el. Fontos viszont számolnunk azzal is, hogy ha nem kifejezetten egy arcmasszázsra készültünk, és tiszítottuk meg emiatt e kezünket és az arcunkat is, akkor pillanatok alatt allergéneket vagy fertőző mikrobákat vihetünk át a kezünkről az arcunkra. Ezek bejuthatnak a szervezetünkbe a szemünkön, az orrunkon, a szánkon, vagy az arcunk dörzsölése által létrehozott egyéb nyílásokon keresztül, fertőzést vagy allergiás reakciót okozva. Emellett pedig eltömíthetik a pórusainkat és pattanásokat okozhatnak. Így idegesen jobb, ha távol tartod a kezeidet az arcodtól.
Az ajkaink nyalogatása vagy harapdálása
Sokan a száraz időjárás miatt nyalogatjuk néha az ajkainkat, azonban ez a szokás az idegességnek is gyakori, ámde kedvezőtlen kísérője lehet. Így ugyanis valójában gyorsabban kiszáradnak az ajkaink és megrepedezhetnek. De borzasztóan előnytelen szokás az is, ha idegesen harapdáljuk az ajkainkat, ugyanis akár fájdalmas ajakfekélyekhez és gyulladásos duzzanatokhoz is vezethet, arról nem is beszélve, hogy tönkreteszi az ajkaink szép és ápolt kinézetét. Mindezek, és a már említett esetleges negatív következmények miatt minden esetben fontos, hogy feltárjuk az idegességünk okát és igazi megoldást találjunk rá.
Forrás: selecthealth.org, ginlalli.com, healthdigest.com