Ezt az 5 elvet kell csak betartanod a hulladékmentes életmód érdekében

2019. február 1.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Munkácsi Brigitta a Nempazar blog alapítója. Rengeteg hasznos tippet oszt meg arról, hogyan lehet környezettudatosan élni és milyen apró változtatások kellene ahhoz, hogy tegyünk valamit a környezetünkkért. Brigi szerint a hulladékmentes életmód egyszerűbb, mint gondolnánk, ezért megosztja velünk, mire kell odafigyelnünk és milyen elveket kell követnünk!

Vannak, akik szerint csak egy újabb hóbort, mások nem hiszik, hogy lehetséges olyan kevés szemetet termelni egy év alatt, ami elfér egy kisebb méretű befőttesüvegben. Az biztos, hogy a túlfogyasztás korában élünk, és rengeteg figyelemfelkeltő hírrel találkozunk, ami a környezetünk állapotát illeti, ezért érdemes elgondolkodni rajta, hogy mit tehetünk mi, a mi kis egyéni szintünkön.

A "nulla hulladék" kifejezés ne tántorítson el! Egyáltalán nem arról van szó, hogy akkor mostantól nem termelünk semennyi szemetet. Ez lehetetlen is volna. Főleg egyik pillanatról a másikra.

Hulladékmentesen élni szemléletváltást, tudatosságot, előretervezést és szervezést igényel, és ha nem tudjuk, hogy hogyan vágjunk bele, akkor elég kilátástalannak tűnhet a helyzet. Több száz dolgot tehetünk azért, hogy ne terheljük feleslegesen a környezetünket, és hétről hétre meg is osztom majd veletek ezeket, de kezdjük az alapokkal.

A legfontosabb, hogy megismerjük Bea Johnson – a zero waste életmód koronázatlan királynőjének – 5R alapelvét.

1. Refuse – utasítsd vissza:

Tanulj meg nemet mondani az apróságokra. Ilyen egy szívószál az étteremben, egy nylon szatyor a boltban, egy szórólap, termékminta, reklámajándék. Gondolj bele, valóban szükséged van ezekre?

Minden alkalommal, amikor elfogadod ezeket, azt mondod, hogy igénye van rá az embereknek, gyártsanak még többet. Azonban, ha visszautasítod, azzal egy szemétmentes(ebb) világra szavazol.

Fotó: Shutterstock

2. Reduce – csökkentsd:
Az elsőszámú dolog, amit tehetsz, hogy kevesebb szemetet termelj, hogy kevesebbet is vásárolsz. Ha bevásárlólistát írsz, valóban csak azt veszed meg, ami szükséges, és elkerülöd az impulzusvásárlást.

A csökkentés a már meglévő tárgyainkra is vonatkozik, hiszen rengeteg olyan dologgal vesszük körül magunkat, amiket évek óta csak dugdosunk egyik rejtekhelyről a másikra, de sosem használjuk őket. Szervezhetsz lakásvásárt, eladományozhatod, vagy odaadhatod családtagjaidnak, barátaidnak, amire már nincs szükséged – persze csak akkor, ha nekik valóban kell.

3. Reuse – használd újra:
Nagyon sok olyan tárggyal van dolgunk egy nap, amit csak pár percig használunk, és utána a kukába dobjuk. Hogy csak egy pár dolgot említsek, PET palackos vizek, elviteles dobozok és mellé a műanyag evőeszközök, vagy az elviteles kávéspohár. Ezek helyett használjunk kulacsot, saját dobozt és bambusz vagy fém evőeszközöket és bambusz kávéspoharat vagy KeepCupot.

A már meglévő tárgyaidat is használd fel újra. Például befőttesüvegbe vehetsz lencsét, rizst, mogyorót stb. csomagolásmentesen, vagy akár az ebédedet is magaddal viheted benne. Vagy egy elhasználódott pólót ahelyett, hogy kidobnál, vágj fel nagyobb darabokra, és használd takarításhoz.

4. Recycle – hasznosítsd újra:
Tudtad, hogy a szemét és a hulladék nem ugyanaz? Ha egy üveget a kommunális kukába dobsz, akkor szemét, és "haszontalan", de ha szelektív gyűjtőbe rakod, akkor már hulladék, ami hasznos = újrahasznosítható. Ezért amit lehet szelektíven gyűjteni, azt semmiképp ne dobd a kommunális kukába. Ha csak teheted, akkor válassz a boltban üveg, fém vagy papír csomagolásban kapható termékeket, és kerüld a műanyagokat – a műanyagoknak csak 55%-át hasznosítják újra itthon. A fennmaradó 45% a szemétlerakóba vagy a vizeinkbe kerül. Ráadásul minden egyes újrahasznosításnál veszít a minőségéből, míg egy idő után már nem is lehet újrahasznosítani.

Fotó: giphy

5. Rot – komposztáld:
Nem is gondolunk bele, de nagyon sok organikus szemetet termelünk egy nap. Például a zöldségek, gyümölcsök héja, a kávézacc, a tojáshéj, vagy a növények elszáradt levelei mind komposztálhatóak, és látványosan csökkentik a szeméttermelésünket, ha nem a kommunális kukába dobjuk ki őket. Persze városban nem olyan egyszerű megoldani a komposztálást, de elviheted közösségi kertekhez, vagy a sharewaste.com oldalon találhatsz olyat, aki a közeledben él, és komposztálni tudja a te szerves hulladékodat is.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Ennél a multinál bátran szólhatunk a HR-nek vagy a főnöknek, ha a menopauza megnehezíti a munkavégzésünket

glamour plusz ikon Ennél a multinál bátran szólhatunk a HR-nek vagy a főnöknek, ha a menopauza megnehezíti a munkavégzésünket

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)