Ezért kell komolyan venni, ha sűrűn fáj a hasad
Szponzorált tartalom
Szinte minden ember tapasztal kellemetlen hasfájást élete során, melynek számtalan oka lehet. A hasfájástól rosszul érezzük magunkat a bőrünkben és megkeseríti a hétköznapjainkat. A nők esetében ehhez még hozzáadódnak a menstruációs görcsök, illetve a PMS okozta puffadás is. A hölgyeknek jobban oda kell figyelniük a hasfájás jellegére, hiszen hajlamosak vagyunk mindent a havi ciklus számlájára írni, és nem is gondolunk arra, hogy komolyabb probléma állhat a háttérben.
Ezeket láttad már?
Ha gyakran fáj a hasad, nemcsak kényelmi, hanem egészségügyi szempontból is nagyon fontos kivizsgáltatni egy hozzáértő szakemberrel a gasztroenterológián.
A hasfájás fajtái és lehetséges okai
Gyakran már a fájdalom jellegéből és helyéből is lehet következtetni a hasfájás okaira. A gyomorrontás vagy ételmérgezés a has középső tájékán okoznak fájdalmat, ahol a gyomor és a bélrendszer található. Jellegzetes tünetük az émelygés, puffadás, hasi görcsök, hányás vagy hasmenés. Ha a hasad középső tájékán rendszeresen érzel fájdalmat, mely étkezés hatására enyhül, akkor lehetséges, hogy gyomorfekélyed van.
Hasnyálmirigy problémákat jelezhet a bal oldalon jelentkező fájdalom, míg a jobb oldali hasfájás oka lehet epehólyag-gyulladás, epekő, illetve vakbélgyulladás. Utóbbit nagyon komolyan kell venni, mert ha későn észlelik, a páciens bele is halhat.
A hasad alsó részén észlelt fájdalom oka lehet hólyaghurut, illetve hölgyeknél menstruációs görcsök, terhesség és vetélés esetében is jelentkezhet hasfájás.
Szerencsére nem minden hasi fájdalom jelent életveszélyt. A diszkomfort oka lehet túlevés, rendszertelen étkezés, ételérzékenység, fertőzés vagy hosszú ideig fennálló stressz, melyeket házi praktikákkal vagy vény nélkül kapható gyógyszerekkel is enyhíthetsz.
Kezeld otthon az enyhe hasfájást!
Ha túleszed magadat, az emésztésed lassul és a teli has kellemetlen feszülést okoz, ez okozza a fájdalmat. Ezt már egy rövidebb sétával vagy egy pohár szénsavas ásványvízzel, szódabikarbónával is orvosolhatod.
Gyakori hasfájás esetén fordíts nagyobb figyelmet a rendszeres és minőségi étkezésekre! Mindig nyugodt körülmények, zavaró tényezők nélkül ülj le enni, és legalább 20 percig tartson egy étkezésed. Ne kapkodj, ne habzsolj, ne telefonozz vagy tévézz közben! A főétkezések mindig tartalmazzanak fehérjét, szénhidrátot és zsírt megfelelő mennyiségben, így nem fogsz egész nap nasizni.
A hasmenés tüneteit széntablettával, a gyomorrontást pedig Bolus astringens tablettával enyhítheted, mely vény nélkül kapható a gyógyszertárakban. Hányinger és émelygés csillapítására ihatsz borsmentát, citromfüvet, kamillát, ánizst vagy gyömbért tartalmazó teákat. Menstruációs görcsök enyhítésére pedig a cickafark és a palástfű ajánlott.
A stressz is hathat kedvezőtlenül az emésztésre, és okozhat hasi panaszokat. Amennyiben a gasztroenterológián kizárják a szervi okokat, próbálj ki különböző relaxáló módszereket, hogy enyhítsd a stressz negatív hatásait. Jógázz, meditálj, sportolj, olvass vagy kezdj olyan kreatív tevékenységbe, amely kikapcsol!
Fordulj orvoshoz a komolyabb fájdalmakkal!
Ha a hasfájás házi módszerek hatására sem enyhül, vagy hosszú ideig fennáll, mindenképpen fordulj orvoshoz. Az emésztőrendszerrel és azt érintő betegségekkel a gasztroenterológián foglalkoznak, ahol a szakember beutalhat laborvizsgálatra, hasi ultrahangra vagy röntgenre. Ha ezek nem derítenek fényt a panaszok okaira, akkor szóba jöhet a gyomortükrözés vagy a CT vizsgálat is.
Ételérzékenység gyanúja esetén megpróbálhatsz elhagyni bizonyos ételeket (pl. lisztet vagy laktózt tartalmazó ételek), hátha enyhülnek a panaszok. Rövidebb, gyorsabb és biztosabb megoldás azonban, ha kísérletezés helyett szakorvoshoz fordulsz, így az eredmény alapján tudod alakítani az étrendedet, és megszabadulhatsz a kellemetlen tünetektől.
Nőknél alhasi panaszok esetén érdemes felkeresni egy nőgyógyászt.
Senki sem szeret orvoshoz járni, de a hasfájás súlyos problémát is jelezhet, ezért komolyan kell venni. Ha a fájdalom erősödik és sokáig fennáll; ha a házi praktikák nem segítenek; ha a székletedben vér jelentkezik vagy gyakran van szorulásod és hasmenésed, akkor mindenképp fordulj orvoshoz a panaszaiddal!
A hasfájás és a hasi diszkomfort mindenkit érint, és gyakran egyszerű módszerekkel enyhíthetők a tünetek. Ne gondolj egyből a legrosszabbra, de tudatosan figyeld magad, ha gyakran fáj a hasad, és mindenképp fordulj orvoshoz, ha az állapotod nem javul, hiszen az egészséged a legnagyobb kincsed!