Ez a tökéletes időpont az evéshez, ha fogyni szeretnél, de közben éhezni sem akarsz
Ahogy közeledik az év vége, egyre többen kezdünk el gondolkodni azon, mi az, amin jövőre változtatni szeretnénk. Az egyik leggyakrabban megfogalmazott cél ebben az időszakban a fogyás, amit a következő év elején gyakran valamilyen szigorú diéta követ, amely alatt azt érezhetjük, hogy szinte mindig éhezünk. Ennek azonban nem kell így lennie, sőt!
Ezeket láttad már?
A Daily Record arról számolt be, hogy az utóbbi években nagy népszerűségnek örvendő szakaszos böjt esetén a kutatók megállapítottak, mikor érdemes ennünk, ha fogyni szeretnénk, de közben elkerülnénk a gyötrő éhségérzetet. Így ha esetleg ezen a diétán gondolkodtál mostanában, szívből ajánljuk neked, de akkor is hasznos lehet, ha más módszerekben gondolkodsz.
Így működik a szakaszos böjt
A szakaszos böjt egy időben korlátozott étkezési séma, ami azt jelenti, hogy csak a nap bizonyos időszakai között fogyaszthatunk ételt. Sok híresség és fitneszguru is esküszik erre a módszerre, egyesek pedig azt állítják, hogy nemcsak a fogyást segíti elő, de javítja az alvást és a koncentrációt, sőt, még a 2-es típusú cukorbetegség visszafordításában is segíthet - írja a Mirror.
Ez lehet a tökéletes időpont hozzá
Amerikai tudósok egy, a 2022-es Európai Elhízástudományi Kongresszuson bemutatott kutatás alapján arra a következtetésre jutottak, hogy a lehető leghatékonyabb fogyás érdekében minden nap délután 3 órakor érdemes abbahagyni az evést, beleértve azt is, hogy este már ne nassoljunk - olvasható a Daily Record oldalán.
A tanulmány részeként a tudósok 250 olyan tanulmányt elemeztek, amelyben a résztvevők legalább napi 14 órát böjtöltek. Felfedezték, hogy a legjobb módszer a fogyáshoz az, ha napi szinten reggel 6 és 3 óra közöttre korlátozzuk az étkezésünket. A felülvizsgálat szerint az ilyen étkezési móddal ugyanis könnyebben stabilizálódik a vércukorszint, és az emberek könnyebben leadják a csípőjüknél és a hasuk körül lévő zsírt.
Emellett úgy vélik, ez a módszer illeszkedik a legjobban az ember természetes ritmusához, és gyulladáscsökkentés szempontjából is a leghatékonyabb. Ráadásul a nap korábbi szakaszában történő étkezés, a későbbi időpontban történő étkezéssel szemben azzal az előnnyel járt, hogy egészségesebb baktériumokat biztosított a bélrendszerben, ami jó hatással van az immunrendszerünkre és segít a betegségek elleni küzdelemben.
Őseink is így csinálták
Ami a szakaszos böjtöt, mint fogyási módszert illeti: a Nature Communications című folyóiratban megjelent tanulmány szintén azt támasztja alá, hogy érdemes kalkulálnunk vele.„A nyugati típusú étrend, amely magában foglalja az éjjel-nappal fogyasztott, zsírban gazdag ételeket és nassolnivalókat, szerepet játszik egyes krónikus betegségek kialakulásában” - mondták a tanulmány szerzői, hozzátéve, hogy ezzel szemben az őseinknek nem volt folyamatos hozzáférése az élelemhez, vagyis teljesen megszokott volt nap mint nap hosszabb időn keresztül nem enni.
Dr. Courtney Peterson, az Alabamai Egyetem munkatársa azt is elmondta, hogy a vizsgálatok szerint a napközbeni nassolás valójában 57 százalékkal növeli az elhízás esélyét. Ha viszont valaki korábban eszik és ragaszkodik a rendszeres étkezési időhöz, fogyókúrázás esetén csökkenhet a metabolikus jetlagnak nevezett állapot, ami akkor alakul ki, ha az étkezési időablakunk nap mint nap eltérő, mondjuk egyik nap reggelizünk, másik nap nem, vagy korán hagyjuk abba az evést, másnap pedig még későn is eszünk.
Szerencsésebb lehet, ha nem variálunk
Dr. Peterson arra is kitért, hogy a szervezetünk arra van optimalizálva, hogy a nap különböző időszakaiban különböző dolgokat végezzen. Az egyik dolog, ami nagyon fontos az optimális cirkadián ritmusban, hogy ugyanazt a dolgot egy következetes időpontban csináljuk. „Erre jó példa, amikor mondjuk este 10-kor szoktál lefeküdni, másnap este pedig bulizni mész, és hajnali 2-kor fekszel le. Még ha ugyanúgy 8 órát alszol is, sokkal kevésbé érzed jól magad” - mondta.
Ezután arról is beszélt, hogy a testünk azért reagál így, mert azt hiszi, hogy több időzónányi eltolódásban van, hozzátéve, hogy hasonló dolog történik akkor is, ha az étkezéseinket nap mint nap másként alakítjuk. Ennek ellenére azt nem lehet száz százalékosan kijelenteni, hogy a szakaszos böjt biztosan beválik mindenkinek, viszont ha szimpatikus, érdemes kipróbálnod - lehetőleg úgy, hogy a háziorvosod és/vagy egy dietetikus tanácsát is kikéred.