Érzelmi evéssel küzdesz a stressz miatt? Így szabadulhatsz meg tőle
A járvány miatt rengeteg emberből kiváltott bizonytalanságérzet, az otthoni munkavégzéssel és a csökkent társadalmi interakciókkal együttvéve most sokaknál, talán nálad is érzelmi evést vált ki. Érzelmi evésről akkor beszélünk, amikor az ételeket arra használjuk, hogy a negatív érzéseinket, például az elszigeteltséget, a haragot vagy az unalmat csillapítsuk, esetlegesen elnyomjuk.
Ezeket láttad már?
Az érzelmi evés kedvezőtlen jellemzője, hogy gyakran figyelmen kívül hagyja az éhgyomor miatt jelentkező fizikai éhségérzetet. Azt pedig mondanunk sem kell, hogy ha érzelmi evésről van szó, általában nem igazán egészséges ételeket fogyasztunk, hanem kekszeket, ropit, csokoládét vagy fagylaltot. Ezek a nasik gyorsan képesek örömérzetet kelteni bennünk, azonban ha rendszeresen így akarjuk leküzdeni a stresszhelyzeteket, az az egészségünket és a mentális jóllétünket is negatívan befolyásolhatja.
De mégis mit tehetsz akkor, ha te éppen nagyon is szeretsz nasizni ebben a stresszes időszakban?
Először is ne feledd, hogy rendkívül sok dolgot csinálhatsz otthon az evésen kívül. Az evésre való folyamatos késztetés érzését legkönnyebben olyan kognitív szempontból kihívást jelentő cselekvésekkel küzdheted le, mint a rejtvényfejtés, a sakk vagy mondjuk a társasjátékozás. A lényeg, hogy késztesd magad koncentrációra és gondolkodásra.
Érdemes már előre felkészülnöd az olyan helyzetekre, amikor rád törhet az érzelmi evés.
Tedd ezt például ilyen elhatározásokkal:
- "Ha unatkozom, és úgy érzem, el kellene mennem csokit vagy chipset venni, akkor előbb legalább 10 percig rejtvényt fejtek, utána pedig talán már nem is lesz olyan fontos, hogy vásároljak."
- "Ha magányosnak érzem magam és sütire vagy ropira vágyom, akkor inkább felhívom egy barátomat, és beszélgetünk egyet."
- "Ha úgy érzem, szorongok és túlterhelt vagyok, akkor félreteszem 10 percre a teendőimet, és leülök könyvet olvasni."
Természetesen az is jó döntés és hasznos lépés, ha eleve nem halmozol fel otthon kekszeket, fagyit, csokit, csipszet, vagyis egészségtelen, feldolgozott ételeket. Persze ez még nem jelenti azt, hogy ki kell zárnod a nasikat az életedből, de még a kisebb egészségtelen mennyiségek helyett is inkább vegyél olyan finomságokat, mint a cukrozatlan mogyoróvaj, a minőségi étcsokoládé, a fagyasztott bogyós gyümölcsök, a natúr joghurt vagy az olajos magvak.
Azonban bárhogy is étkezel ezekben a nehéz időkben, egy dolgot mindenképpen meg kell tenned: ne hibáztasd magad azért, amit éppen megeszel, és ne hagyd, hogy az evés bűntudatot keltsen benned. Épp elég baj van most a világban, semmi szükség nincs arra, hogy az étkezésekhez való viszonyod is negatív legyen.
Ehelyett indulj el abba az irányba, hogy választasz olyan ételeket, amiket minden nap megehetsz, és olyanokat, amiket csak ritkábban fogyasztasz. Ha már ez működik, egészen biztos, hogy jobban fogod magad érezni, ami az egészségedre nézve is kedvező lesz.