Erről az 5 dologról sosem gondolnád, hogy a depresszió jelei
A hagyományos értelmezéssel szemben a depresszió több formábab is jelentkezhet. Általában úgy képzeljük el, hogy az érintett folyamatosan szomorú és nem kel ki az ágyból, holott ennél jóval komplexebb tünetei is lehetnek a betegségnek. A depresszió formái személyenként változóak, de leggyakrabban lehangoltsággal, fáradtsággal és reménytelenség érzésével párosul az állapot.
Ezeket láttad már?
Az is előfordulhat, hogy észre sem vesszük, hogy depresszióval van dolgunk. Sokan nem tapasztalják a klasszikus levertséget, hanem sokkal alattomosabb, elsőre megtévesztő módokon éri el őket a depresszió. Íme 5 dolog, amiről talán elsőre nem egyértelmű, de érdemes orvoshoz fordulni velük:
A depresszió sokszor inkább idegességgel, mintsem szomorúsággal jár. Ha olyan dolgok is felidegesítenek, irritálnak, amik korábban nem szoktak, ha ingerlékeny vagy, könnyen összetűzésbe kerülsz a környezeteddel, és érzékenyen érint minden apróság, érdemes mélyebbre ásni a dologban.
Láttad már? Amiről senki sem beszél: miért vagyunk depressziósak szex után?
A depresszió járhat hirtelen megnőtt alvásigénnyel, vagy éppen az ellenkezőjével, az álmatlansággal is. A lényeg az, hogy radikális változás töri meg a szokásos pihenéseidet, emiatt mindig fáradtnak, kimerültnek érzed magad.
Ahogy az alvászavar, úgy az evészavar is működhet mindkét póluson: lehetséges, hogy egyáltalán nem kívánod az ételt, vagy hatalmas falásrohamok törnek rád. Mindkettőnél előfordulhat, hogy lelki okok állnak a háttérben, és az érzelmeidet kell először helyretenned, ha fogyni vagy hízni szeretnél.
Nézd meg ezt is! 6 tény az antidepresszánsokról, amit fontos tudnod, ha te vagy valaki a környezetedben szedi őket
Ha folyamatosan kapkodsz, figyelmetlenségből hibákat ejtesz, könnyen elfelejtesz dolgokat, és nem tudsz 5 percnél tovább egy dologra koncentrálni, érdemes átgondolni, nem lelki ok áll-e a háttérben.
A fej-, gyomor-, végtagfájdalommal a pszichológus az utolsó, akit felkeresnénk, holott megeshet, hogy nem szervi rendellenesség, hanem lelki gond áll a háttérben. A testünk és a lelkünk összehangoltan működik – nem véletlenül a mondás; ép testben ép lélek – és gyakran előbb reagál a szervezetünk, minthogy felismernénk a szorongást.