Minden nő aranyásó, akinek számít a pénz, amikor párt keres?
Egyes nőknek fontos szempont az anyagi biztonság a párválasztáskor, de ettől már aranyásónak, vagy– az angol kifejezéssel élve gold diggernek – számítanak? A közösségi médiában nagyon gyakori, hogy nőket egyszerűen besorolnak ebbe a dehonesztáló kategóriába és minősíthetetlen hozzáfűzéseket tesznek, mintha a közösségi média mindent elbírna. Tengelics Helga szexuálszakpszichológus fejti ki, hol a határ a hagyományos és a túlzott pénzközpontú gondolkodás között.
Ezeket láttad már?
Próbáljunk meg egy kicsit toleránsabban, megértőbben és emberibben viszonyulni ehhez a nagyon nem egyszerű kérdéshez! Míg nagyanyáink idejében alapvetés volt az, ha egy nő „jó partit” keresett magának az anyagi biztonságot nyújtó férfi személyében, addig manapság a társadalom már teljesen máshogy vélekedik az efféle magatartásról. Nem ritka, hogy a párkeresés során luxuskörülményeket előnyben részesítő aranyásó hölgyeket „veszélyes típusként” emlegetik, akiket jobb elkerülni. A negatív társadalmi megítélés hatására pedig immár sok hölgy vonakodik bevallani, ha ismerkedéskor fontos neki leendő párja anyagi jóléte. Az aranyásás és a stabil egzisztenciával rendelkező partner keresése között ugyanakkor jelentős különbség van. Tengelics Helga szexuálszakpszichológus kérésünkre rávilágít arra, hol a határ a két perspektíva között, illetve arról is, miként tekinthetünk magára a jelenségre.
Kereslet és kínálat?
Az „aranyásó” tulajdonképpen olyan életformát keres, amit önállóan képtelen lenne elérni, vagy miután a társadalom ezt tanította neki, azt gondolja, hogy nem tudja elérni önmagától. Ennek egyik háttértényezője lehet a szegény gyermekkor, amelyet a hölgy felnőtt korában kompenzál. Nem szabad azonban elfelejtenünk, hogy csak akkor lehet az aranyásóknak létjogosultsága, ha erre a partner részéről is van igény. Mondhatnánk úgy is, hogy a szükséglet megteremti a kínálatot. Ha férfi oldalról nem merülne fel igény ilyen jellegű együttműködésre, akkor erre a hölgyek részéről sem jelentkezne szándék. Mivel mindkét fél akaratával jön létre egy ilyen kapcsolat, az aranyásásra tekinthetünk egyfajta kimondatlan szerződésként is, melynek keretében a nő sajnálatos módon bizonyos kötelezettségeket, vagy akár alárendelt szerepet vállal a magas színvonalú életért cserébe. A nők a férfiakhoz hasonlóan ösztönös, evolúciósan kialakult pszichológiai mechanizmusok alapján választanak párt. Ebben a fizikai vonzerő legalább olyan fontos szerepet játszik, mint a státusz és a gazdagság. Mindazonáltal, a nőknek már az ősidőktől kezdve olyan partnerre volt szükségük, aki mellett biztonságban nevelhették a gyermekeket. Éppen ezért, egy nő számára párkereséskor kiemelten fontos a biztonsági szükségletek kielégítése, amelynek teljesülése nélkül nem, vagy csak nehezen lehet eljutni az önmegvalósításig. Ez megnyilvánulhat az anyagiakban, de lehet akár jövőbeli ambíció is.
A különbség a hagyományos és a túlzottan pénzközpontú párkeresés között
A hétköznapi értelemben vett párkeresésben számos belső és külső tényező szerepet játszik. Fontos, hogy a kapcsolatban megéljük a szexualitást, érdeklődjünk a másik személyisége iránt és keressük az összhangot. Az aranyásás ezzel szemben döntően egycélú. Szinte kizárólagos szerephez jut a nagyon magas szintű anyagi jólét és a társadalmi státusz biztosítása, ami teljesen elnyomja vagy háttérbe szorítja az összes többi elvárást. Az aranyásó nő ezt az egy, mindent felülíró, tudatos elhatározást hozza meg az anyagi biztonságot is fontosnak tartó párkereső nőtől eltérően.
Ilyen az "ásott" kapcsolat
Az aranyásás szülte, általában nem egyenrangú párkapcsolatban gyakran a férfi dominancia érvényesül. A kiéleződött alá-fölé rendeltség a nőt irányítható és kiszolgáltatott, míg a férfit hatalmi helyzetbe hozza. Egy ilyen kapcsolati felállásban az is könnyen előfordulhat, hogy a férfi akár azt is meghatározza, hogy aznap mit vehet fel a nő. Bár nem biztos, hogy ez minden helyzetben így alakul, tény, hogy egy ilyen férfi messzemenőkig beleszól a dolgokba és jóllehet, nem állnak messze tőle a nárcisztikus karakterjegyek sem.
Mindazonáltal, a párkapcsolatok alakulása mindig két emberen múlik, a felületes információkon alapuló általánosítás pedig könnyen festhet torz képet. Minden kapcsolat más és más. A lényeg az, hogy mindegyik fél megtalálja benne a jó értelemben vett számításait.
Bakonyi-Kiss Adrienn