Minden negyedik magyar küzd ezzel a problémával, és fogalmuk sincs a megoldásról
Az új év kezdetével valószínűleg te is tettél olyan egészséggel kapcsolatos fogadalmakat, amelyekre különös figyelmet szeretnél fordítani. De vajon gondoltál az emésztési jóllét fontosságára? Legyen szó rendszeres testmozgásról, kiegyensúlyozott étrendről, több önmagadra fordított időről vagy a mentális jólléted ápolásáról, ezek mindegyike nemcsak az általános közérzetedre, hanem az emésztésedre is kedvező hatással lehet. Még akkor is, ha ezt külön nem is tűzted ki célul.
Ezeket láttad már?
- A magyarok kétharmada rendszeresen tapasztal emésztési problémákat
- Mindössze 35% veszi figyelembe az emésztési jóllét szempontjait az étkezés során
- A stresszkezelés és a mozgás jelentősen befolyásolja az emésztést
Egy friss hazai kutatás szerint minden negyedik embert foglalkoztat az emésztési jóllét javítása, azonban nagyon kevesen tudják, pontosan milyen lépéseket érdemes ehhez megtenni, így tanácstalanul állnak a probléma megoldása előtt. A fizikai és mentális jóllét körüli tudatosság és tájékozottság jóval magasabb szintet ér el, mint az emésztési zavarok kezelése. Az Emésztési Jóllét Program kérdőíve most abban nyújt segítséget, hogy bárki megtehesse az első lépéseket személyre szabott támogatással.
A leggyakrabban jelentkező panaszok
Az említett reprezentatív kutatás szerint a magyarok kétharmada rendszeresen tapasztal valamilyen emésztési problémát, közülük 24% heti szinten. Különösen magas arányban érinti ez a gond a 35-44 év közé eső nőket, valamint azokat, akik alvási problémákkal küzdenek, illetve napi szintű stresszhatásnak vannak kitéve. A leggyakoribb panaszok közé tartozó lista első helyén a puffadás áll, ami messze leköröz minden egyéb kellemetlen tünetet, azonban az érintettek több mint fele több problémával is küzd egyidejűleg.
Elég a tudatos étkezés az emésztési jóllét eléréséhez?
Az elmúlt években egyre több fórum foglalkozik a megfelelő étkezés fontosságával, a ránk zúduló információ ezzel kapcsolatban azonban gyakran téves irányba vezethet. Azoknál, akikhez azonban eljutnak ezek az információk, kijelenthetjük, hogy sokszorosára nőtt a helyes étkezési szokások kialakítására fordított energia. Annak ellenére viszont, hogy a magyarok többsége tudatosan hoz döntéseket az étrendi választásai során, csak 35%-uk veszi figyelembe az emésztési jóllét szempontjait.
Léteznek bizonyos alapszabályok, amik bizonyítottan támogatják az emésztőrendszer egészségét. Ilyen például a sokoldalú, kiegyensúlyozott táplálkozás, ami gazdag különféle rostokban, probiotikumokban, prebiotikumokban és egészséges zsírokban. A megfelelő hidratálás és étkezési szokások, mint például az alapos rágás és a túlevés elkerülése szintén pozitív hatással bírnak az emésztésre. Mindemellett azonban fontos tudatában lennünk saját testünk igényeivel, kiismerni annak jelzéseit, és holisztikus szemlélettel támogatni.
Az emésztési jóllét alappillérei
Az emésztési jóllétről elsőre talán mindenkinek a kiegyensúlyozott táplálkozás jut eszébe, és ez részben így is van jól. Testünk működése és a benne található összefüggések azonban ennél jóval összetettebb rendszert képeznek. Gondoljunk csak bele, kialvatlanul vagy éppen stresszhelyzetben milyen döntéseket hozunk étkezéseink alkalmával, összehasonlítva mindezt egy kiegyensúlyozott és nyugodt állapotban meghozott választással.
Az étkezés mellett a nem megfelelő stresszkezelés hatására az emésztési problémák gyakrabban jelentkeznek, amit az éjszakai elektronikus eszközök használata tovább ronthat. Szakértők szerint az egészség és a stresszkezelés alapja, hogy tanuljunk meg őszinték lenni önmagunkkal és másokkal, felismerjük és elfogadjuk saját érzéseinket, valamint gyakoroljuk a hatékony önkifejezést. A belső béke nemcsak a stressz csökkentésében segít, hanem hosszú távon az immunrendszer és az általános jóllét védelmében is fontos szerepet játszik.
A mindfulness gyakorlása mellett különböző stresszcsökkentő hobbik is pozitív hatással lehetnek az emésztésre: lehet ez éneklés, kertészkedés, kutyasétáltatás, főzés vagy a biciklizés, számtalan elfoglaltság segíthet a stressz leküzdésében, és javíthatja az emésztési jóllétet.
Mi a helyzet a mozgással? Napunk jelentős részét töltjük üléssel: reggel beülünk az autóba, bemegyünk a munkahelyünkre ahol leülünk dolgozni, majd odébb ülünk ebédelni, este pedig a tévé előtt üldögélve pihenjük ki a napot. Érdemes tudatosítani magunkban, hogy a mozgás nem csupán napi másfél óra konditeremben töltött idővel egyenlő. Egy kis kreativitás segítségével csempésszünk minél több sétát, és álló helyzetben töltött időt a napunkba! A szabadtéren történő mozgás pedig további többletelőnyökkel járhat az emésztés szempontjából.
A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás hatása szintén elengedhetetlen az emésztőrendszer egészséges működéséhez, mivel az éjszakai pihenés során a test regenerálódik, és számos fontos biológiai folyamat zajlik le. Alvás alatt az emésztőrendszernek lehetősége van pihenni és helyreállni. Az alváshiány azonban növelheti a gyulladások kialakulásának esélyét, ronthatja a bélmozgást, és megváltoztathatja a bélmikrobiom összetételét. Ezen kívül a krónikus alvásmegvonás stresszreakciókat idézhet elő a szervezetben, amelyek szintén negatívan befolyásolják az emésztést.
Az Emésztési Jóllét program nem diagnosztizál, hanem a felhasználókat hivatott támogatni életmódbeli szokásaik javításában. A kérdőív kitöltését követően mindegyik jóllétet befolyásoló tevékenységre (étrend, alvás, stressz, sportolási szokások) ajánlásokat is kapnak a válaszadók.