5 emberi kapcsolat, amire szükséged van, hogy ne legyél magányos
Magányosnak érzed magad? Nem vagy vele egyedül. Ebben az egyre magányosabbá váló világban mindannyian vágyunk az őszinte kapcsolódásra, amikor biztonságban érezhetjük magunkat a másik mellett. Cikkünkben elhoztuk az emberi kapcsolatok öt típusát, amelyekre szükségünk van, hogy kiegyensúlyozottnak érezzük magunkat.
Ezeket láttad már?
Az ember társas lény – szükségünk van arra, hogy elfogadva és megértve érezzük magunkat, vágyunk arra, hogy egy hullámhosszon legyünk másokkal, a rohanó modern világ azonban sokakban kelti az elszigeteltség és a magányosság érzését. De hogyan kerülhetnénk szinkronba másokkal? Kezdetben segíthet, ha meghatározzuk, milyen kapcsolódásokra is van szükségünk pontosan. Mutatjuk, melyik az öt emberi kapcsolat a szakértők szerint, amelyek nélkül magányosnak érezhetjük magunkat.
Mikrokapcsolatok
A mindennapi interakciók hangulatjavító oxitocinnal és stresszoldó dopaminnal csökkenthetik a magányosság érzését. Ne becsüljük le a szomszédaink jókedvű köszöntését vagy az apró mosolyt a baristának, aki a reggeli kávénkat készíti, hiszen ezek a pillanatok azt az érzést erősíthetik bennünk, hogy egy befogadó közösség tagjai vagyunk.
Önmagaddal való kapcsolat
Ahhoz, hogy másokkal egészséges kapcsolatokat tudjunk kialakítani, először arra van szükségünk, hogy önmagunkhoz is jól tudjunk kapcsolódni. Ennek a feltétele, hogy szeressük és értékeljük önmagunkat. Természetesen ez fejleszthető: a meditáció, a légzésgyakorlatok, a testmozgás és a terápia egyaránt segíthetnek abban, hogy győzedelmeskedjünk a számunkra káros mintázatok felett.
Intim kapcsolatok
Az intim kapcsolatok szükségessége minden mást felülmúl. Olyan emberekre van szükségünk, akik mellett önmagunk lehetünk, akik úgy szeretnek bennünket, ahogy vagyunk, és akik mellett szabad sebezhetőnek lennünk. Legtöbben a romantikus kapcsolatokban találnak rá az intimitásra, de egy mély barátság éppúgy megadhatja a kellő érzelmi támogatást számunkra.
Relációs kapcsolatok
Ebben az esetben egy olyan szociális védőhálóról van szó, ami olyan emberekből áll, akikről tudjuk, hogy bármikor számíthatunk rájuk, ha segítségre van szükségünk, és akik egyben az identitásunkat is alkotják. Sokan a családjukban, a rokoni kapcsolataikban találnak rá ezekre az emberekre, akik egy hívásra vannak jóban és rosszban egyaránt.
Kollektív kapcsolatok
Végül, de nem utolsó sorban ez a kategória az összetartozásról és a hovatartozásról szól, amikor érezzük, hogy összhangban vagyunk a körülöttünk lévő emberekkel. A tagjai nem feltétlenül a legjobb barátaink, de van valami, ami összeköt bennünket velük, ez pedig akár a közös érdeklődés vagy hobbi is lehet, amelynek együtt hódolunk egy csoportban.
Ha az emberi kapcsolatok öt fajtája közül csak egyre koncentrálunk, a többiről pedig lemondunk, könnyen magányossá válhat az életünk. A különböző típusú kapcsolatok színesítik az életünket, de a kialakításukkor mindig tartsuk szem előtt a minőséget a mennyiség helyett.