„Az online világ nem csak egy virtuális tér, valós emberek valós életéről van szó” – Bárki az internetes zaklatás áldozatává válhat, akár te is

2025. március 20.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A közösségi média a kapcsolattartás, a szórakozás és az önkifejezés egyik legfontosabb eszköze lett az elmúlt évtizedben. Azonban egyetlen ártatlannak tűnő poszt is képes teljesen romba dönteni valakinek az életét. Az online zaklatás és a hamis vádak által okozott károk sokszor visszafordíthatatlanok, miközben az elkövetők következmények nélkül folytatják tevékenységüket.

A közösségi média hatalmas veszélyeket rejt magában – az online zaklatás és hamis vádak sokszor visszafordíthatatlan károkat okoznak
A közösségi média hatalmas veszélyeket rejt magában – az online zaklatás és hamis vádak sokszor visszafordíthatatlan károkat okoznak
Fotó: KatarzynaBialasiewicz/Getty Images

Nicola Brookes és Gillian Philip esete tökéletes példája annak, hogy a közösségi média milyen veszélyeket rejt magában. Mindketten hétköznapi emberek voltak, akik egy véleménynyilvánítás miatt váltak az internetes támadások célpontjává – az életük örökre megváltozott, miután az online bántalmazás áldozatai lettek. Forgács Mariann közösségi média szakértő mélyreható írása következik.

Egyetlen komment romba döntött mindent

Az 58 éves Nicola Brookes egy X-Faktor versenyzőt akart megvédeni a támadásoktól. Egyetlen Facebook-kommentje – amelyben támogatásáról biztosította az énekest – elegendő volt ahhoz, hogy az internetes zaklatók rászálljanak. Nemcsak sértő üzenetekkel árasztották el, hanem egy hamis Facebook-profilt is létrehoztak a nevében, amelyen keresztül pedofil tartalmú üzeneteket küldtek ki másoknak. Sőt, még a lakcímét is nyilvánosságra hozták.

Gillian Philip története szintén sokkoló. A 60 éves gyermekkönyvíró mindössze annyit tett, hogy kiállt J.K. Rowling mellett egy vitatott Twitter-posztban. Egyetlen hashtag – #IStandWithJKRowling – ugyancsak elegendő volt ahhoz, hogy könyvkiadója 24 órán belül megszakítsa vele a kapcsolatot. Elvesztette az állását, az ügynöke megszüntette vele az együttműködést, és az online közösség gyűlöletcunamija elérte a magánéletét is. Mindez alig egy hónappal a férje halála után történt, így nemcsak anyagilag, hanem érzelmileg is teljesen összeomlott.

Tömegpszichózis: a közösségi média sötét oldala

Az online térben egyetlen rosszul értelmezett mondat vagy állásfoglalás is elegendő ahhoz, hogy valaki az eltörléskultúra (cancel culture) áldozatává váljon. Az emberek hajlamosak azonnal ítélkezni, anélkül hogy megvizsgálnák a tényeket. A közösségi média gyors reakciókat kíván, és a felhasználók gyakran az érzelmeikre hagyatkozva támadnak másokat, sokszor teljesen megalapozatlan vádakkal.

Ha ért téged online zaklatás vagy tanúja voltál ilyen esetnek, akkor nagyon fontos, hogy ezt most elolvasd

Ha ért téged online zaklatás vagy tanúja voltál ilyen esetnek, akkor nagyon fontos, hogy ezt most elolvasd

A pszichológusok szerint az ilyen támadások hátterében a tömegpszichózis áll: ha elegen támadnak valakit, az egyfajta csoportos „boszorkányüldözéssé" válik. Az elkövetők sokszor úgy érzik, hogy jogosan cselekszenek, mintha egy társadalmi igazságosztói missziót teljesítenének, miközben valójában életeket tesznek tönkre.

A probléma az, hogy ezek a támadások sokszor következmények nélkül maradnak. A közösségi média platformok algoritmusai felerősítik a gyűlöletbeszédet és a megosztó tartalmakat, mert ezek több interakciót generálnak, így hosszabb ideig tartják a felhasználókat az oldalon.

Az áldozatok harcolnak az igazságért

Nicola Brookes éveken keresztül küzdött az őt ért támadások ellen. Egy ponton sikerült pert nyernie a Facebook ellen, és elérte, hogy felfedjék az őt zaklató személyek kilétét. Kiderült, hogy az egyik online bántalmazó egy rendőr volt, ami még jobban sokkolta a nyilvánosságot. Gillian Philip szintén megpróbálta jogi úton érvényesíteni az igazát, azonban az ügyvédei szerint a kiadója ügyesen kihasználta a munkajogi kiskapukat, és elkerülte a felelősségre vonást. Az áldozatok általában esélytelenek a nagy cégekkel és az online gyűlölethullámokkal szemben.

Mindketten új életet kezdtek, de hatalmas árat fizettek az online térben történtekért. Gillian Philip végül teherautó-sofőrként kezdett el dolgozni, miután írói karrierje ellehetetlenült. Nicola Brookes pedig azóta is nyilvánosan harcol a közösségi média nagyvállalatainak felelősségre vonásáért.

Lehet-e védekezni az online zaklatás ellen?

A közösségi média veszélyei ellen nem könnyű védekezni, de vannak lépések, amelyeket te is megtehetsz, ha hasonló helyzetbe kerülsz:

Ne ossz meg túl sok személyes információt! Az online zaklatók gyakran visszaélnek az áldozatok adataival.

Használj erős adatvédelmi beállításokat! Zárd le a profilodat, és figyelj arra, hogy ki láthatja a posztjaidat.

Ne reagálj a provokációra! Az online bántalmazók figyelemre vágynak – ha nem kapják meg, elveszítik az érdeklődésüket.

Jelentsd a zaklatást! Bár a közösségi média platformok gyakran lassan reagálnak, mindig érdemes jelenteni az ilyen eseteket.

Kérj segítséget! Ha az online zaklatás fizikai fenyegetéssé válik, fordulj a hatóságokhoz.

A közösségi média is felelős

Bár az egyéni felhasználók is sokat tehetnek az online zaklatás ellen, a valódi változást a közösségi média óriásvállalatainak kellene elérniük. A nagy platformok, mint a Meta (Facebook, Instagram), óriási hatalommal bírnak, de gyakran vonakodnak attól, hogy hatékony intézkedéseket hozzanak az online zaklatás ellen. Az algoritmusok úgy vannak beállítva, hogy a legvitatottabb és legmegosztóbb tartalmak kapják a legtöbb figyelmet – mert ez több bevételt jelent a hirdetők számára.

A jogi szabályozások egyre szigorúbbak, de még mindig nem eléggé hatékonyak. Az Egyesült Királyságban például bevezették az Online Safety Billt, amely büntethetővé teszi a súlyos online zaklatást. Azonban sok országban a törvények továbbra sem elég szigorúak, és az elkövetők büntetlenül folytathatják tevékenységüket.

Bárki célpont lehet

Az internet korában bárki válhat célponttá. Nem kell hírességnek lenned ahhoz, hogy bántalmazás áldozatává válj – egyetlen komment vagy vélemény is elegendő ahhoz, hogy gyűlölethullám zúduljon rád. Az online világ nem csak egy virtuális tér, valós emberek valós életéről van szó. A digitális kommunikációnak felelősségteljesebbnek kell lennie, és el kell érnünk, hogy az online zaklatás ne maradjon következmények nélkül.

A kérdés nem az, hogy megtörténhet-e veled, hanem az, hogy amikor megtörténik, hogyan védekezel ellene?

Glamour Napok Banner
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
0 seconds of 1 minute, 52 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
01:52
01:52
 

Ez is érdekelhet

Olaszországban összeér a divat, a művészet és az építészet, ráadásul nem is akárhogy

glamour plusz ikon Olaszországban összeér a divat, a művészet és az építészet, ráadásul nem is akárhogy

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Mi kell a nőnek? Ezt gondolják a férfiak és ezt a nők (x)

Mi kell a nőnek? Ezt gondolják a férfiak és ezt a nők (x)

Álomszép és kényelmes: megérkezett a melltartó, ami olyan kényelmes, mintha nem viselnél semmit (x)

Álomszép és kényelmes: megérkezett a melltartó, ami olyan kényelmes, mintha nem viselnél semmit (x)

Ne hagyd, hogy a kékfény rontsa a látásod – ezt az 5 trükköt már most is bevetheted (x)

Ne hagyd, hogy a kékfény rontsa a látásod – ezt az 5 trükköt már most is bevetheted (x)

Ragyogóan fiatalos arcbőr? Ezekkel a természetes anyagokkal lehetséges! (x)

Ragyogóan fiatalos arcbőr? Ezekkel a természetes anyagokkal lehetséges! (x)