Elhagynád a tejet? Itt vannak a legfinomabb alternatívák
Micsoda szerencse, hogy ma már a tehéntejtermék nélkül készített élelmiszerek is egyre szélesebb körökben elérhetőek, és a legtöbb üzlet polcain már szuper alternatívákat találni rá, ha esetleg úgy döntesz (vagy rákényszerülsz), hogy kihagyod az étrendedből.
Ezeket láttad már?
A hagyományos tehéntej végleg kispadra került és átadta a helyét, a laktózmentes vagy egyéb, növényekből kinyert változatainak. Az emberek csak nem 75%-a laktózérzékeny, vagyis nem tudják rendesen megemészteni a tejes ételeket, ugyanis biológiailag nem rendelkeznek a laktóz lebontásához szükséges megfelelő enzimekkel. Ez pedig gyakran megbetegedéshez vezet, aminek olyan kényelmetlen eredménye lehet, mint a gázképződés, a puffadás, a hasmenés, a székrekedés, a fejfájás, de még a fáradság is. Ilyenkor mi a teendő? Ne aggódj, ha te is akkora sajt és tejimádó vagy, mint mi! Nem kell búcsút intened a kedvenc ételeidnek, hiszen remek megoldások vannak, amivel a gyomrod mellett ugyanúgy az ízlelőbimbóid is jól fognak járni. Próbáld ki ezeket az alternatívákat!
1. Mandulatej
Már szinte minden élelmiszerüzletben árulnak mandulatejet. Ezt az alternatívát úgy készítik el, hogy cukrozatlan mandulát áztatnak vízbe, majd az eljárás végén megszűrik. Persze, ezt az italt saját magad is elkészítheted, így még egészségesebb lesz. Azonban rossz hír, hogy a házilag előállított mandulatej csak két-három napig áll el a hűtőben, utána ugyanis megromlik. Míg a boltban kapható előnye, hogy felbontott állapotban a hűtőben egy hónapig, polcon tárolva bontatlanul akár egy évig is tartja a szavatosságát. Emellett remek ízt ad a reggeli kávédnak, és egy csészényi belőle csupán 40 kalóriát tartalmaz. Természetesen egyaránt léteznek ízesített változatai, de azok sokkal mesterségesebbek...
2. Kókusztej
Egy másik népszerű alternatíva, amely szintén vízbe áztatva készül natúr, aprított kókuszdióból. A kókusztej természetesen édeskés, és krémes textúrája van, ami a kielégítő ízért felel. Mivel magas a zsírtartalma, ezért hosszantartó lendületet biztosít és energiát ad. Elérhető mind konzerves kiadásban, mind dobozba csomagolva. Ezenkívül a kókusztej tökéletes tejberizs alapanyag is. Viszont nem bírja sokáig felbontott állapotban, úgyhogy ne tárold sokáig: a negyedik nap után ki kell dobni.
3. Kesudiótej
Hasonló eljárással készül, mint az előzőek, ha szeretnéd, megbolondíthatod egy kis juharsziruppal vagy mézzel. A legpraktikusabb, ha otthon készíted el. Beáztatod vízbe a kesudiót, majd turmixgép segítségével összeaprítod. Lehűtve finom üdítő magában is, de szintúgy megállja a helyét egy tál gabonapehely társaságában.
4. Rizstej
Remek opció azok számára, akiknek mogyoróallergiájuk van. A rizstej szénhidráttartalma magas, míg fehérjéket csak kis mennyiségben tartalmaz. Sajnos nem sok tápanyag van benne, így a mesterségesen előállított rizstejekhez rendszerint adnak hozzá különböző fehérjéket és kálciumot. Bontatlanul egy évig is eláll, felbontva azonban mindössze egy hétig jó. Ideális sütéshez és főzéshez, palacsintához és muffinokhoz.
5. Kendermagtej
Igen, ez már elég speciálisan hangzik, ellenben ez az alternatíva szuper egészséges. Például gazdag fehérjékben és nagy mennyiségű omega3 zsírsavat tartalmaz. Igaz, közel sincs olyan krémes, mint a diófélékből készített tejpótló italok. Szóval a kendermagtej íze nem cukros, hanem inkább a sovány tejhez hasonlítható. A sós ételekhez jól passzol, többek között az omletthez és a tésztákhoz.
6. Bármi
Hogyha lefoglal a Netflix, vagy egyszerűen csak nincs időd lemenni a boltba, még mindig ott a lehetőség, hogy házilag készíts tejet olyan alapanyagokból, amelyek biztosan megtalálhatók a konyhádban: zabok, szezámmag, napraforgómag, vagy lenmag. És ez a legmegbízhatóbb és legegészségesebb módja úgyis annak, hogy valóban laktózmentes tejet kapj, csak egy jó turmixgép kell hozzá és szita. Egyszerű, ugye?