9 elérhető pénzügyi cél, és útmutató a megvalósításukhoz

2022. január 15.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Bánj jobban a pénzzel, kicsi odafigyeléssel nem is lehetetlen! Íme 9 pénzügyi cél, amiket te is elérhetsz! Mikor máskor gondolád át a pénzügyeidet, mint az év kezdetén? Akár most ismerkedsz a pénzügyi világgal, akár csak át akarod strukturálni az eddigi kiadásaidat, költségvetésedet, most eljött az erre tökéletes idő! Elmondjuk hogyan lehetsz pénzügyileg tudatosabb.

9 elérhető pénzügyi cél, és útmutató a megvalósításukhoz
Fotó: Shutterstock/GLAMOUR

1. Szabadulj meg a hiteltől!

Ez óriási kihívást jelenthet, ám nagyon fontos lépés ahhoz, hogy pénzügyileg stabil lehess. Ha felgyülemlett hiteled van, ne aggódj és ne sürgesd magad. Ennek felszámolása időbe telik, ezért jobb, ha kisebb célokat állítasz fel, hogy több sikerélményed legyen.

Az első lépés az, hogy felmérd a vagyonodat. Ezután gondold át, milyen hiteleid vannak. Tanácsos a legnagyobb hitel visszafizetésével kezdeni, így ezután minden könnyebbnek fog tűnni. Vagy ha ez a módszer nem neked való, fordítva is csinálhatod. Kezdd a kisebb hitelek visszafizetésével, így hamar fogsz eredményeket látni, ami lehet, hogy meghozza a kedved a többi visszafizetéséhez is.

Ha más módszerre vágysz megpróbálhatod témák szerint csoportosítani a hiteleidet. Például tűzd ki célul, hogy a diákhiteleidet hamarabb visszafizeted, vagy a hitelkártyád hiteleit fizeted vissza rövidebb időn belül. Ha hosszú távú célokat állítasz fel, az sem jelenti azt, hogy lógathatod a lábad. Ezekkel is elkezdhetsz már ma foglalkozni!

2. Ne költs impulzívan!

Sokan nem azért vásárolunk, mert szükségünk van valamire, hanem csak megszokásból, unalomból, vagy érzelmi okokból rendeljük az újabbnál újabb ruhákat. Ez teljesen felesleges költekezés, így ha tudod, hogy te is hajlamos vagy erre, van egy tippünk számodra: töröld ki az elmentett kártyaadataidat a kedvenc alkalmazásaidból, így jobban át fogod gondolni, hogy tényleg szeretnél-e költeni. Természetesen több más apróbb trükk is létezik, vesd be azt, ami neked a legjobban működik.

Emellett gondold át, hogy mi az oka annak, hogy a kezedbe veszed az irányítást a pénzügyeid felett. Pénzügyi biztonságra vágysz? Családalapításra gyűjtesz? Ha ezek a céljaid a szemeid előtt lebegnek, könnyebb lesz ezekre fókuszálni, amikor úgy érzed, a vásárlás a megoldás a problémáidra.

3. Csinálj egy költségvetést - amihez tényleg tartod magad!

Ha nehezedre esik, hogy tartsd magad a költségvetésedhez, lehet, hogy csak egy új módszerre van szükséged. Szánd rá az időt, hogy új módszerek után nézel, így sok időt- és pénzt spórolhatsz meg magadnak.

Szánj rá egy hétvégét, hogy kipróbálod ezeket az új rendszereket. Nem tudhatod, hogy a kézzel írott táblázat, egy applikáció, vagy a digitális borítékok rejtik-e magukban a megoldást. Ha mindegyik módszer kipróbálásával egy-egy hónapot töltesz, az elegendő idő lesz arra, hogy ráébredj, melyik a neked való. Ne feledd, hogy mindenkinek más rendszer válik be, találj egy olyat, amivel öröm lesz a spórolás is!

5+1 hiba, amit te is elkövetsz, amikor a pénzedről van szó

5+1 hiba, amit te is elkövetsz, amikor a pénzedről van szó

4. Békülj ki a pénzzel!

Fontos, hogy jobb kapcsolatot építs ki a pénzzel, és a pénzügyiddel kapcsolatos hozzáállásoddal. Koncentrálj arra, hogy mi okozhatja a problémáidat. Például, ha gyerekként sosem beszéltek veled a pénzről a szüleid, lehet, hogy felnőttként is nehezdre esik erről a témáról beszélned a pároddal. Ha egészségesebb lesz a kapcsolatod a pénzügyeiddel, könnyebb is lesz kezelni őket. Gondold át, hogy a költekezésed nem áll-e a hosszú távú céljaid útjában. Ideje, hogy átértékeld, megvizsgáld a hozzáállásodat és így könnyebben tudj okosabb pénzügyi döntéseket hozni. Ha egyedül elveszettnek érzed magad, számos nagyszerű könyv és podcast lehet a segítségedre a témában.

5. Keress annyit, amennyit megérdemelsz!

Ha már belelendültél a pénzügyeid ki- és átértékelésébe, itt az ideje, hogy átgondold, vajon eléggé megfizetnek-e? Tájékozódj, hogy hasonló munkakörben mennyit keresnek az emberek, bár ez nem könnyű, hiszen általában ez Magyarországon tabutémának számít, de különféle statisztikákból azért képet kaphatsz róla, hogy mi a reális fizetés a pozíciódban.

Ha ismersz egy toborzót, beszélgess el vele a kérdéseidről! A legtöbben szívesen segítenek akkor is, ha nem keresel éppen munkát. Annak is utánanézhetsz, hogy milyen készségeket keresnek a munkáltatók, így, ha ezeket elsajátítod, nagyobb esélyed lesz egy magasabb fizetésre.

6. Alakíts ki sürgősségi megtakarításokat

Ha valamit megtanultunk az utóbbi időszakban, az az, hogy sosem tudhatjuk mit hoz az élet, mikor jön egy olyan váratlan fordulat, ami mindent megváltoztat. Habár nem mindenki ért egyet abban, hogy mennyit is kéne ebbe a megtakarításba betenni, az nem vitás, hogy ez mindenki számára hasznos és fontos lehet. Ahhoz, hogy ebbe belekezdj, először is nézd meg, hogy mennyit költesz egy hónapban. Mi az a minimum összeg, amire mondjuk 3 hónapig szükséged lenne, ha munkanélkülivé válnál?

Először próbáld meg ezt az összeget megspórolni, mert így te is nyugodtabb leszel ebben a bizonytalan időszakban. Ha magasabb fizetésű állásod van, érdemes még többet félreraknod, mivel ezeket az állásokat nehezebb pótolni.

7. Készülj fel egy nagyobb beruházásra!

Ha nagy beruházásra készülsz, például ingatlant szeretnél venni a közeljövőben, itt az ideje, hogy átgondold a megtakarításaidat! Nézd át a hiteleidet, egy hitelező szemével gondolkodva. Vitasd meg a bankoddal, hogy megkapnád-e az igényelt hitelt. Rendezd össze az ehhez szükséges dokumentumokat, hogy mikor erre kerül a sor, könnyebb dolgod legyen.

8. Fektess be! Gondolj a jövődre!

A befektetés egy nagyobb lépést jelent, de ha úgy érzed készen állsz rá, ne félj meglépni! Ha jó rálátásod van a megtakarításaidra, itt az ideje ennek a lépésnek. Ez egy hosszabb távú befektetés, így jól gondold át, hogy mi az a befektetés, ami a legjobb lesz a jövőbeli önmagad számára.

Ha nem is feltétlenül részvényekbe, vagy állampapírokba kell fektetned a pénzt, de a jövőd szempontjából nagyon hasznos befektetés egy nyugdíjbiztosítás, vagy előtakarékosság.

9. Hozz létre egy új bevételi forrást!

Természetesen fontos, hogy megértsük és megtervezzük a pénzügyi céljainkat, de ne felejtsünk el további, új jövedelemforrások után nézni. Nézelődj, hogy milyen lehetőségeid vannak erre.

A technológia segítségével manapság könnyebb helyzetünk van, mint valaha. Legyen szó online zenetanításról, használt vagy általad felújított ruhák eladásáról, bármelyik hobbidat könnyen pénzzé teheted egy kis kreativitással.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

A cél, hogy a kesztyűs szakma újra felkerüljön az oktatási térképre - beszélgetés Hornicz Bernadettel, a Pécsi Kesztyű tulajdonosával

glamour plusz ikon A cél, hogy a kesztyűs szakma újra felkerüljön az oktatási térképre - beszélgetés Hornicz Bernadettel, a Pécsi Kesztyű tulajdonosával

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)