Ez az egészségesnek hitt finomság akár stroke-ot is okozhat a szakértők szerint: jobb, ha messziről elkerülöd
Vannak bizonyos élelmiszerek, melyekről elsőre a legtöbben azt gondolnánk, hogy nemcsak finomak és egészségesek, hanem diétásak is. Azonban megbújhat bennük egy összetevő, melynek túlzott fogyasztása jó néhány betegség kialakulásához és elhízáshoz vezethet. Mutatjuk, melyek azok a finomságok, melyekkel kapcsolatban a szakértők óvatosságra intenek!
Ezeket láttad már?
Az új év sokak számára egyet jelent azzal, hogy megpróbálnak jobban odafigyelni az étkezésükre az egészségük, vagy éppen a plusz kilók leolvadásának érdekében. Ehhez pedig az egyik első lépés, hogy olyan ételek kerülnek fel a bevásárló listájukra, amiket egészségesnek gondolnak. Azonban sok diétásnak hitt finomság tartalmazhat egy alattomos összetevőt: a hozzáadott cukrot.
Ez a - sok esetben - rejtett összetevő számos élelmiszerben előfordulhat, még azokban is, amelyekre a csomagolásuk diétás termékként hivatkozik. Éppen ezért, mindig érdemes alaposan átvizsgálni az összetevők listáját - még akkor is, ha elvileg diétás, alacsony kalóriatartalmú finomságot vásárolunk.
Milyen hatással van a cukor a szervezetünkre?
A cukor nemcsak a szervezet zsírraktározását fokozza - különösen a hasi tájékon -, hanem hatással van az anyagcserénkre, illetve a szív- és érrendszerünk egészségre is. Növelheti az olyan súlyos betegségek kialakulásának kockázatát, mint a cukorbetegség, a szívbetegség és a stroke.
És bár annak ellenére, hogy a legtöbben tisztában vagyunk azzal, hogy az édességek hozzáadott cukrot tartalmaznak, azt már kevesebben tudják, hogy például a sokak által egészségesnek hitt müzliszeletekben és fehérjeszeletekben is ott lapulhat ez az összetevő.
De a The Lancet 2023-as tanulmánya arra is rávilágított, hogy az alacsony kalóriatartalmú italok is növelhetik a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát a cukortartalmuk miatt - annak ellenére, hogy egészségesebbnek tűnnek, mint a hagyományos szénsavas üdítők.
A Ski Famille fitneszszakértői szerint ez főként azért van így, mert az élelmiszerek címkéin nem konkrétan hozzáadott cukorként, hanem egyéb „álneveken” tüntetik fel ezt az összetevőt. A cukor sokféle név alatt rejtőzhet, többek között fruktóz, szacharóz és kukoricaszirup néven is megtalálhatjuk
- árulták el, majd felhívták a figyelmet arra, hogy minden esetben ellenőrizzük, hogy az adott élelmiszerek összetevőinek listáin kiszúrjuk-e ezeket az alattomos adalékokat.
Hogy kerülhetjük el a hozzáadott cukrot?
Egyrészt úgy, ha alaposan átböngésszük a hozzávalólistát, és odafigyelünk a fent említett adalékanyagokra is. Másrészt pedig úgy, hogy ha a feldogozott nassolnivalókat természetes snackekre, például dióra, magvakra vagy gyümölcsökre cseréljük. Továbbá a legjobb, ha a szintetikus édesítőszereket is természetes édesítőszerekkel, például mézzel vagy juharsziruppal helyettesítjük.
A cukor és a mesterséges édesítőszerek függőséget okozhatnak
A cukor és a mesterséges édesítőszerek egyaránt stimulálják a dopamin termelést. Amikor ezeket fogyasztjuk, az agyunk a függőséget okozó szerekhez hasonlóan dopamin-túltengést tapasztal.
„A cukor abszolút függőséget okoz ” – mondja Melissa Young, a funkcionális orvoslás specialistája. „Amellett, hogy stimulálja a függőséggel összefüggő agyterületeket, a cukorfogyasztás növeli a vércukorszintet. Ezt követi a vércukorszint csökkenése. És akkor több cukorra és szénhidrátra vágysz. Újra és újra és újra. Ez egy hullámvasút.”
Hozzáteszi, hogy amikor mesterséges édesítőszert fogyasztunk, a szervezetünk egyre többre kezd vágyni belőle. És ennek a vágynak könnyen engedhetünk, mert úgy gondolhatjuk, hogy egészségesebb alternatívát választunk a cukornál. A végén viszont akár több kalóriát fogyasztunk, ha engedünk a csábításnak.
Forrás: mirror.co.uk, health.clevelandclinic.org