Éjszakai vezetés: meglepő oka van, miért érezzük olyan nehéznek
Az egészséges szemek szinte minden tevékenységhez elengedhetetlenek, de bizonyos helyzetek még inkább megkövetelik, hogy jól lássunk. Ilyen az éjszakai vezetés is. Hiszen ha a volán mögé ülünk, már fényes nappal is nagy szükségünk van arra, hogy élesen lássunk, de amikor besötétedik, különösen nagy szükségünk van a szemünkre. Van azonban egy viszonylag gyakori betegség, ami még nehezebbé teheti a dolgunkat, ha éjszaka vezetünk.
Ezeket láttad már?
Talán te is megtapasztaltad már, milyen kellemetlen tud lenni, ha száraznak érzed a szemedet. Mivel azonban számos tényező is előidézheti, köztük olyanok is, amelyek a mindennapi tevékenységeink közé tartoznak, szinte megszokott dolognak számít. Ha azonban hosszú távon is tapasztalod, akkor érdemes komolyabban foglalkoznod vele, ugyanis lehet, hogy száraz szem szindrómád van, ami az éjszakai vezetést is jelentősen megnehezíti.
Mi pontosan a száraz szem szindróma?
A szemünk feletti mirigyek folyamatosan könnyeket bocsátanak ki, amelyek nedvesen tartják a szemünket. Szemszárazság akkor jelentkezik, ha a szemünk nem termel elég könnyet ahhoz, hogy nedves maradjon, vagy ha a könnyek nem funkcionálnak megfelelően. A tanulmányok szerint kellemetlen érzést, látászavart és könnyfilm instabilitást okoz. Amellett pedig, hogy roppant kényelmetlen tud lenni, a szem felszínét is károsíthatja.
Mi állhat a hátterében?
Számos olyan ok és betegség ismert, amelyek fokozzák a száraz szem szindróma kialakulását vagy intenzitását. Az ok gyakran olyan egyszerű dolgokban keresendő, mint a túl sok légkondicionáló vagy fűtés mellett eltöltött idő, ami kiszárítja a szem felszínét borító könnyfilmet. Eseténként a könnyáramlási rendszer egyensúlyhiánya, vagy bizonyos gyógyszerek okozhatják a problémát, de olyan szemet érintő betegségek is állhatnak mögötte, mint a Sjögren-szindróma vagy a rheumatoid arthritis.
Hogyan ismerheted fel?
A száraz szem szindróma számos kellemetlen tünetet okozhat, beleértve azt is, hogy megnehezíti az éjszakai vezetést. De árulkodó jel lehet még a szúró, égő vagy karcos érzés a szemedben, a fokozott nyálka a szemedben vagy a környékén, a fényérzékenység, a szem vörössége, egy érzés, hogy valami van a szemedben, ha nehezedre esik kontaktlencsét viselned vagy a vizes szem, ami a szervezet válasza a száraz szem irritációjára.
Mit tehetsz ellene?
Ha már nagyon kellemetlennek érzed a tüneteidet, mindenképpen érdemes kikérned egy szemorvos tanácsát, és utánajárni, nem áll-e esetleg valamilyen betegség a szemszárazságod hátterében. Ha nem olyan gyakoriak és intenzívek a tüneteid, néhány egyszerű dolog is segíthet. Szemszárazság esetén erősen ajánlott kerülni a füstös, szeles és légkondicionált tereket, amikor pedig kint tartózkodsz, napszemüveget is érdemes viselned.
Amennyire csak lehet, korlátozd a különféle technikai eszközök képernyője előtt eltöltött időt, és tarts rendszeresen szünetet, még akkor is, ha éppen egy fontos munkát kell elintézned. Ami pedig az életmódodat illeti, a szemed egészségének szempontjából is fontos, hogy sok vizet igyál (célozz meg nyolc-tíz pohár vizet minden nap) és eleget aludj (körülbelül hét-nyolc órát éjszakánként).
A rendszeres szemvizsgálatról se feledkezz meg
Még akkor is, ha úgy érzed, hogy teljesen egészséges a szemed, és szemszárazságot sem tapasztalsz, akkor is érdemes időnként megvizsgáltatnod a szemedet (ami egyébként teljesen fájdalommentes), hiszen könnyen lehet, hogy észrevétlenül romlik a látásod, olykor pedig egyes szemet érintő betegségeket sem olyan könnyű egyből felfedezni. Így tinédzserként és fiatal felnőttként legalább kétévente, 65 év felett vagy bizonyos szembetegségekre hajlamosító egyéb betegségek esetén pedig évente vizsgáltasd meg a szemedet.
Forrás: mirror.co.uk, theeyecareteam.com