Egy boldog házasságban is fontos a válásról beszélni a gyerekkel? Igen, mégpedig ezért!
Az elmúlt 2 évtizedben a válások száma eleinte hullámzó, később csökkenő tendenciát mutatott. A koronavírus-járvány sújtotta időszakban ez a szám megnövekedett.
Ezeket láttad már?
Mivel a válás sokunkat érint, mindenféleképpen beszélnünk kell róla, s ami még ennél is fontosabb, hogy ezt minél előbb tegyük meg. Túlnyomó többségünk számára a válásról, szakításról való beszélgetés olyasvalami, amit csak akkor szeretnénk megtenni, ha ez elkerülhetetlen, és még így is nehezünkre esik szembenézni a problémáinkkal. Mondjuk érthető, elvégre soha sem jó azon töprengeni, hogy Mi lenne ha?, hiszen ez ellentmond a kiegyensúlyozott, boldog házasságnak vagy párkapcsolatnak.
A Positive Parenting Alliance angol szervezet, új kampányában azonban arra kéri a szülőket, hogy üljenek le, és beszéljenek gyermekeikkel a válásról. A #ParentsPromise néven futó kezdeményezés, segíti a szülőket abban, hogy egy biztos köteléket alakítsanak ki gyermekeikkel, ha a kapcsolat vagy házasság zátonyra futna.
Ez az új kezdeményezés olyan kutatási eredményekből származik, amelyek azt mutatják, hogy 10 -ből csaknem 9 pár érint olyan témákat egy beszélgetésük során, mint a lottónyeremény elköltése, azonban mindössze 5% -uk állítja, hogy a válás esetén felmerülő megállapodásokról is beszéltek.
A válás évente mintegy 280 000 gyermeket érint, akik vagy felbomló élettársi kapcsolatok vagy válással végződő házasságok elszenvedői. Ezen esetek közül csaknem minden 3. eset kerül a későbbiekben bíróság elé.
Tehát ahelyett, hogy halogatnánk amíg el nem jön az ideje (bár mindannyian reméljük, hogy sohasem jön el), kezdeményeznünk kell a beszélgetést, kezünkbe kell vennünk az irányítást, ami jelen esetben azt jelenti, hogy ha a kapcsolat valaha is a szakításhoz vagy váláshoz vezet, már olyan kész tervekkel rendelkezzünk, melyek nem felindulásból, ajtócsapkodások közepette születtek, hanem racionális döntéseknek mondhatóak.
Tehát mi a #ParentsPromise?
Egyfajta elköteleződés, mikor a szülők a házasságuk alatt arról beszélnek, hogyan fogják mindig, minden körülmények között előtérbe helyezni gyermekeik jólétét, ha a jövőben megszakad a kapcsolatuk. Ez nem arról szól, hogy feladjuk a kapcsolatot, nem arról, hogy dolgozunk rajta, vagy, hogy azt mondjuk, a szakítás elkerülhetetlen, hanem arról, hogy tudomásul vesszük: vannak kapcsolatok, melyek megszakadnak és fontos beszélgetni arról, hogyan tekintenénk a gyermekek szükségleteire, ha ez megtörténne.
A cél az, hogy népszerűsítsük a beszélgetést, és megváltoztassuk a kialakult képet a válásról és szakításról, hogy kevésbé legyen kontradiktórius. Remélhetőleg ez segít nagyobb hangsúlyt fektetni a szülők közötti kommunikációra, és az esetleges extra sérelmek minimálisra csökkennek, ha eljön a nap, mikor a kapcsolat végleg véget ér.
James Hayhurst, aki ezen kezdeményezés mögött áll, azt mondja: „Egyáltalán nem meglepő, hogy a párok többsége nem beszél arról a kapcsolatuk során, hogy mi történne, ha elválnának. Azonban bármelyik pár életében elérkezhet ez a pillanat. A kérés egyszerű: kezdeményezzünk beszélgetést párunkkal, amikor még szerelmesek vagyunk - nem a kapcsolat megszakadásának pillanatában -, és döntsünk közösen a gyerekünk jövőjéről,arról, hogy történjen bármi, őt mindig előtérbe helyezzük.”
Ennek során reméljük, hogy olyan pozitív változást fogunk elérni, amellyel párok és gyermekeik ezreit fogjuk megvédeni a konfliktusos válás pusztító és gyakran elkerülhető hatásaitól.
A válás döntése nem a gyerekeké, de mégis őket érinti a leginkább. A gyerekek szemében a szülők tökéletes, mindenre képes felnőttek, ezért is olyan nehéz bevallani nekik, hogy kudarcot vallottak, s külön folytatják útjaikat.
Nem állíthatjuk, hogy a válásról és szakításról való kommunikáció fájdalom és konfliktusmentes, azonban elkerülhető a pohár és tányértörés, ha megfelelő időben, a közös érdekeket előtérbe helyezve tudunk róla beszélgetni.
Szerző: Kajos Panka