Ez a legegészségesebb só, és szinte biztos, hogy nincs belőle neked otthon
Ha arról van szó, hogy melyik a legkedveltebb fűszerünk, akkor nagy valószínűséggel a legtöbbünknek a só jut eszébe elsőként. Azzal pedig alapvetően nincs is semmi gond, hogy rendszeresen használunk sót, hiszen egy alapvető tápanyag is egyben, amely rengeteg étel ízét kiemelheti. Persze a mértékletességre borzasztóan fontos ügyelnünk, de gondoltad volna, hogy az sem mindegy, milyen sóval főzöl?
Ezeket láttad már?
Általában te is azzal a sóval főzöl, ami elsőként szembejött veled az élelmiszerboltban, vagy tudatosan választottál ki egy vagy akár több fajtát? Nos, az igazság az, hogy még a só esetében is érdemes tudatosnak lennünk, és nemcsak a mennyiséget, hanem a só típusát illetően is. Ugyanis egyes sók egészségesebbnek mondhatók, és még bizonyos ételeinkhez is jobban passzolhatnak, mint más fajták.
Miből is áll valójában a só?
A só tulajdonképpen a nátrium és a klór kombinált elemeiből álló ásvány. Együttesen kristályos nátrium-kloridot alkotnak, ami pedig az asztalunkra kerül, az nagyrészt elpárolgott tengervízből és sóbányákból származik. A testünk optimális működéséhez elengedhetetlen, ugyanis hozzájárul többek közt a testünkben lévő sejtek egyensúlyához, a vérkeringésünk megfelelő működéséhez, és ahhoz is, hogy az agyunk megfelelő impulzusokat küldjön a testünk többi részébe. Vagyis sóra hatalmas szükségünk van. Az viszont már nem mindegy, mennyi és milyen sót fogyasztunk.
Mennyit ajánlott belőle fogyasztanunk?
Mint gyakorlatilag minden élelmiszerre, úgy a sóra is igaz, hogy a mértékletességet is szem előtt kell tartanunk. Mert bár a szervezetünknek nagy szüksége van a sóra, ha túl sokat fogyasztunk belőle, az már káros lehet. A magas sótartalmú étrend a benne lévő nátrium miatt ugyanis megemelheti a vérnyomásunkat, ami pedig növeli a különféle szívbetegségek és a stroke kialakulásának a kockázatát. Tulajdonképpen ez a fő oka annak, hogy a sót gyakran egészségtelennek szokták tekinteni.
De hogy mennyi is az ideális mennyiség, és mi az, ami már túl soknak számít? National Health Service szerint felnőttként a sófogyasztásunkat legfeljebb napi 6 g-ra (2,4 g nátrium) érdemes korlátoznunk, ami körülbelül egy teáskanálnyi sónak felel meg. A gyerekeknek és a csecsemőknek ennél jóval kevesebb sóra van szükségük, de hogy számukra mi az ideális mennyiség - ez leginkább a pontos életkoruktól függ -, arról mindig érdemes a gyermekek orvosával is egyeztetni.
Van legegészségesebb só?
Ha a napi mennyiség korlátozásán kívül a lehető legegészségesebben szeretnéd fogyasztani a sót, akkor a típusát is érdemes alaposan megfontolnod. Ugyanis a legelterjedtebbnek mondható asztali vagy jódozott són kívül jó néhány sótípus rendelkezik, és némelyik egyedülálló előnyökkel jár. Ennek ellenére a legtöbb só közötti különbség kevésbé jelentős, mint ahogyan esetleg gondolnánk. Na de akkor mégis mi alapján döntsük el, hogy milyen sóval főzünk?
Ott van például az egyre nagyobb népszerűségnek örvendő rózsaszínes Himalája só, amely nemcsak ásványi anyagokban gazdag, de esztétikus is. Mind a 84 alapvető nyomelemet tartalmazza, amelyekre szervezetünknek szüksége van a megfelelő működéséhez, elősegíti a stabil vércukorszintet, csökkenti az izomgörcsöket, és hozzájárul a sejtjeink optimális pH-értékéhez. Ha mindezeket a pozitívumokat figyelembe vesszük, akkor egyértelműen megéri, ha tartunk belőle otthon egy dobozzal.
Még közismertebb és népszerűbb verzió a tengeri só, amely sokkal kevésbé finomított, mint az asztali só, és némi természetes jódot is tartalmaz. Általában úgy dolgozzák fel, hogy nyomokban megtartja az ásványi anyagokat, például a magnéziumot, a kalciumot és a káliumot – amelyeket a klasszikus asztali sóból viszont kivonnak. Ami viszont a nátriumtartalmat illeti, elenyésző a különbség az asztali só és a tengeri só között, így a nátriumbeviteled csökkentésére nem jó megoldás, ha egyik helyett a másikat szeretnéd használni.
Mi lehet számodra a legjobb választás?
Ha arról van szó, hogy minél jobban szeretnéd támogatni az egészségedet, akkor elsősorban arra figyelj, hogy a napi nátriumbeviteled - amit soha ne keverj össze a sóbeviteleddel - ne haladja meg az ajánlott mennyiséget. Ezen túlmenően mindig törekedj arra, hogy megbízható forrásból származó, jó minőségű sót vásárolj. Ami pedig a konkrét fajtát illeti, hagyatkozhatsz arra is, hogy neked melyik ízlik a legjobban. Egyes ételekhez a megjelenésük vagy a hagyományok szerint éldául kifejezetten Himalája sót vagy kóser sót szoktak ajánlani. Ezekben az esetekben abszolút jó döntés lehet, ha mindig egy adott ételhez készült receptre hagyatkozol.
Forrás: verywellfit.com, coleandmason.com, latimes.com