Orvosi segédeszközből így lesz sikkes divatkiegészítő

2023. április 26.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A divat egyre inkluzívabb, és sok designer próbál fontos problémákat megoldani a tervezéseivel. A közösségi médiának hála egyre több kisebbségi csoport vált láthatóvá, és így az igényeik, nehézségeik is. A Dress-coding csapata úttörő munkát végez.

A Dress-coding újabb projektje a hallókészüléket ékszerré változtatta, amit öröm viselni
A Dress-coding újabb projektje a hallókészüléket ékszerré változtatta, amit öröm viselni Fotó: Hegyháti Réka
Fotó: Dress-coding

A Dress-coding kollektíva speciális igényű személyeknek készít személyre szabott termékeket, innovatív projektek megvalósításával népszerűsíti az inkluzív és adaptív tervezést a kreatív fiatalok körében. Víziójuk egy befogadó, diverz, hozzáférhető divat és médiakörnyezet megteremtése, amely figyelembe veszi a felhasználók sokféleségét.

Mi is a hEarrings projekt?

Az emberek sokszor nem veszik észre, hogy nem hallok. Néha jó lenne burkoltan jelezni a külvilág felé, hogy szükségem van arra, hogy figyelmesen kommunikáljanak velem. Az emberek bátrabban kérdeznek a hallókészülékem díszítéséről, mint a készülékről, és úgy érzem, jobban ki lehetne aknázni az ebben rejlő lehetőségeket” – mondja Eszter.

A Dress-coding legújabb projektje a hallássérülteket érintő problémákra reagál, hiszen ha a szemüveg orvosi segédeszközből kulcsfontosságú divatkiegészítővé vált, vajon miért ne tekinthetnénk hasonlóan a hallókészülékünkre is? A program középpontjában egy hallókészülékre tervezett 3D nyomtatással készülő ékszer áll, amely a készülékre irányítja a figyelmet, láthatóvá teszi viselője kommunikációs akadályait, így teremt kapcsolódási pontot a külvilággal.

Dresscoding Hearrings projektje sokkal élhetőbbé teszi a hallássérültek életét
Fotó: Dress-coding

Illés Fanni: „Amikor elkezdtem úszni, azt mondták, nem lesz belőlem senki"

Illés Fanni: „Amikor elkezdtem úszni, azt mondták, nem lesz belőlem senki"

Az ékszer minőségi formatervezése és szerves összekapcsolódása a készülékkel üzenetet közvetít: a hallásakadály nem titkolni való probléma, a hallókészüléket pedig bátran lehet viselni, díszíteni és megmutatni.

Ahogy a Dress-coding korábbi tervezései során, ez a projekt is a co-design elvei mentén valósult meg, szorosan együttműködve Tóth Noémivel, az ékszer viselőjével. Noémi négyéves kora óta hallássérült, ennek ellenére a felnőtt éveiben kezdett el hallókészüléket hordani. Bevallása szerint azért tartott ilyen sok ideig, mire megért a hallókészülék viselésére, mert lelkileg nem állt készen arra, hogy a készülékkel azonosított sztereotípiákkal, negatív konnotációkkal azonosítsák. Az egyik fő motivációja végül a COVID járvány kitörése volt, hiszen a maszkhordás időszakában már nem működött a szájról olvasás. „Akkora megkönnyebbülés volt, amikor jól beállították a készüléket, végre nem sípolt, nem recsegett, és értettem, amit mondtak körülöttem” - tette hozzá. Az időzítés másik oka a technológia fejlődése volt, hiszen az elmúlt húsz évben rengeteget javult ez a gyógyászati segédeszköz is.

A Dress-coding Hearrings designja ékszerként díszíti a hallókészüléket
Fotó: Dress-coding
Dresscoding Hearrings, hallókészüléket díszítő ékszer
Fotó: Dress-coding

Ez előtt vagy butának, vagy nagyképűnek néztek, hiszen ha váratlanul szóltak hozzám egyáltalán nem reagáltam, vagy csak butaságot tudtam válaszolni, mert félreértettem a kérdést. Mindig nagyon eminens tanulónak néztem ki az első sorban, általános iskolától kezdve egészen az egyetemig, pedig csak azért ültem ott, hogy összetegyem, mit mondhat a tanár. Ha visszamehetnék az időben, sokkal előbb megcsináltattam volna.” – mondta Noémi, aki sok akadályozottsággal élő személyhez hasonlóan évtizedekig élt hallókészülék nélkül. Ez a jelenség nem csak a többségi társadalomba való beilleszkedés lehetőségeit csökkenti a halláskárosultsággal élő személynek, de hallása állapotát is tovább ronthatja. Ez a problémakör inspirálta a Dress-coding csapat legújabb munkáját.

A divat mindenkié! A fogyatékos embereknek is jár az, ami az épeknek

A divat mindenkié! A fogyatékos embereknek is jár az, ami az épeknek

DISZkurzus

Márciusban elindítottuk DISZkurzus videósorozatunkat is, melyben meghívottjaink tabuk nélkül, őszinte odafigyeléssel kérdezhetik egymást akadályozottságról és attól függetlenül egyaránt. Első videónkban Bessenyey Zoli és Papp Eszter beszélget egymással. Zoli balesete után visszatért az autósport világába, Eszter pedig hallássérüléssel élőként diplomát szerzett az ELTE szociális munka szakán. A beszélgetésből kiderül, hogy mit gondolnak a maximalizmusról vagy a szégyenérzetről, és hogyan valósítják meg az álmaikat.

Szöveg: Solti Emese

Dress-coding csapat: Kiss Balázs Ágoston - ékszertevező, Papp Eszter Andrea - érintett szakértő, Huszár Fanni - projektvezető, Solti Emese - kommunikációs menedzser, Vékony Anna - közösségi média menedzser, Nagy Anikó - design menedzser

A fotósorozat elkészítésében közreműködtek: Tóth Noémi - érintett modell, Hegyháti Réka - érintett fotóművész, Várai Lúcia- stylist, Hajdu Zsófi - sminkes, Bíró Virág - fodrász, Szabó Fanni Eperke - manikűrös

A nyitottság jobbá teszi az életünket! Olvass róla!

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Egy éven keresztül minden nap nyers gyömbért ettem, így alakította át az immunrendszeremet

Egy éven keresztül minden nap nyers gyömbért ettem, így alakította át az immunrendszeremet

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)