Dr. Gyurkó Szilvia: „A zaklatás nem a te hibád!”
A bántalmazás nem azért történik, ahogy kinézel, ahogyan felöltöztél, ahol laksz vagy ahogy másokhoz kapcsolódsz. A bántásért, a másik kipécézéséért, megalázó és kiszolgáltatott helyzetbe hozásáért csak és kizárólag az felelős, aki ezt csinálja. Nem te.
Ezeket láttad már?
Ha valaki egyszer csinál ilyet, az sem oké, de a másikat rendszeresen ilyen helyzetbe hozni további szintlépést jelent. Zaklatásnak számít. Bűncselekmény. Az elkövető felelősségre vonható. A bullying nem a te hibád.
Kérj segítséget!
Nem lehet a csábítás, az udvarlás, a másik meghódításának vágya, vagy az “én szeretlek” indok arra, ahogy veled viselkednek, ha te attól, ami történik, rosszul érzed magad. A szeretet azt jelenti, hogy biztonságban vagy. Nem kell attól félned, hogy bántani fognak. Nincs olyan, hogy “kiprovokáltad” a bántást. Az emberi kapcsolatokban nem létezik indokolt erőszak. Ha azt érzed, hogy nem kapsz levegőt a másik viselkedése, bánásmódja, működése miatt, akkor ami történik, az nincs rendben. Próbálj meg erről valakivel beszélni és végiggondolni, mit tehetsz. Kérj segítséget olyanoktól, akikben megbízol.
A zaklatás nem a te hibád.
Higgy a saját érzéseidnek. Érzed, hogy a másik mikor lépett át egy határt, és tudd, hogy ezt jogod van jelezni. Jogod van ahhoz is, hogy tiszteletet kapj. Jogod van ahhoz, hogy úgy éld az életedet, ahogy azt szeretnéd, és senki miatt ne keljen más útvonalon közlekedned, egy alkalmazásból a profilodat törölnöd, rettegve kinyitnod az emailjeidet vagy szorongva felvenni a telefont. Jogod van ahhoz, hogy biztonságban érezd magad a saját életed különböző tereiben. Ha valaki ebben akadályoz, rögzítsd a bizonyítékokat (üzeneteket, híváslistákat, felbukkanásokat), tiltsd le a bántalmazót, és jelezd a viselkedését minden lehetséges fórumon. Jó eséllyel nem te vagy az első, akivel így bánt, de a közreműködésed segíthet abban, hogy megálljt parancsoljanak neki.
A bántás elbizonytalanítja az embert. Mindenkit. Bármilyen erős is valakinek az önképe, bármilyen fejlett is az önbizalma, a bántás kibillent az egyensúlyból. Teljesen természetes, ha úgy érzed, sérültél - akkor is, ha fizikailag nem értek hozzád. A tudomány ma már bizonyítékokkal is szolgál arra, hogy a fizikai erőszak és az érzelmi bántás, meg a másik szavakkal verése (verbális erőszak) ugyanúgy hat. Ne vedd félvállról az érzelmi, lelki sebeket, amiket ejtettek rajtad. Ha egy bántás miatt rosszul érzed magad, ugyanúgy kérj segítséget, ahogy egy törött csont, vagy egy bőrsérülés miatt segítséget kérnél. Jogod van ahhoz, hogy támogatást kapj és a téged ért sérelmeket elismerjék.
A zaklatás nem a te hibád.
Lehet, hogy vannak olyanok körülötted, akik nem úgy gondolják, mint ahogy én itt most leírtam. Vannak, akik azt hibáztatják, aki elszenvedi az erőszakot, a bántást, és nem az elkövetőt. Lesznek, akik azt tanácsolják majd, hogy “ne legyél olyan érzékeny”, “értsd jobban a viccet” vagy hogy “ne reagáld túl”. Ha ilyenekkel találkozol is tudd, hogy jogod van az érzéseidhez. Jogod van ahhoz, hogy senki ne vonja kétségbe azt, amit átéltél, és azt, hogy ez hogyan hatott rád. Jogod van ahhoz is, hogy úgy bánjanak veled, ami az emberi méltóságodat nem sérti: tisztelettel, elismeréssel, elfogadással.
Várunk az ingyenes GLAMOUR Antibullying Summit-on!
Gyere el a GLAMOUR Antibullying Summitjára, ahol Dr. Gyurkó Szilvia Gyermekjogi aktivista, a Hintalovon Alapítvány alapítója, Jármi Éva a Hol a helyem iskolapszichológiai tanácsadó központ pedagódiai szakpszichológusa, B.Nagy Réka énekesnő, influenszer és Körcsönyei Polla influenszer is jelen lesznek.
A GLAMOUR Antibullying Summit-on az Etele Plázában alaposan átbeszéljük, hogyan léphetsz tovább, hogyan állhatsz ki magadért, mi a teendő, ha zaklatás, bullying áldozata vagy. Mindenkit szeretettel várunk, fiatalokat, régebb óta fiatalokat, mert sajnos ezzel a negatív jelenséggel majdnem mindannyiunknak dolgunk van. A rendezvény ingyenes, további részleteket itt találsz.
A zaklatás nem a te hibád.