Ezt az 5 demenciára utaló jelet bárki képes észrevenni a pszichiáter szerint
A demencia az agyműködés folyamatos hanyatlását, a kognitív teljesítmény csökkenését jelenti. Ez kihatással lehet a memóriánkra, a gondolkodási képességeinkre, a beszédünkre és az ítélőképességünkre is. Mutatjuk, milyen jelek utalhatnak rá a szakértő szerint!
Ezeket láttad már?
Az NHS (National Health Services) szerint a demencia nem betegség, hanem inkább a különböző betegségek - köztük az Alzheimer-kór - okozta agykárosodásból eredő tünetegyüttes. Következésképpen a tünetek különbözhetnek attól függően, hogy az agy melyik területét érintik. Magyarországon közel 250 ezer ember küzd vele, ennek ellenére sokakat csak nagyon későn diagnosztizálnak vele hivatalosan. Ahmed Hankir professzor, pszichiáter most rávilágított arra, melyek a legegyértelműbb jelei!
5 demenciára utaló jel, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni
Teljesen alapvető dolgok elfelejtése
„A demenciában szenvedő személyek elfelejthetik például a rokonaik és barátaik nevét, a találkozóik időpontját vagy a számlák befizetésének határidejét. De akár a sütő kikapcsolásáról is elfelejtkezhetnek, vagy arról, hogy éjszaka bezárják az ajtót” - magyarázza a szakember.
Tárgyak elvesztése vagy elkeverése
A demenciával küzdők gyakran elveszíthetik vagy rossz helyre tehetik vissza a tárgyaikat. Például elveszíthetik a pénztárcájukat, a lakáskulcsukat, ennek következtében akár ki is zárhatják magukat az otthonukból Dr. Hankir szerint.
Eltévedés séta vagy vezetés közben
„Aki demenciában szenved, könnyen eltévedhet gyaloglás vagy vezetés közben. Gyakran céltalanul kóborolva találhatunk rájuk az utcákon, mert eltévedtek, és nem képesek felismerni a környezetüket, még akkor sem, ha évek óta ugyanazon a környéken élnek” - mondja a szakember.
Beszéddel kapcsolatos problémák
Ahmed professzor kiemelte, hogy a demenciával küzdők nehezen tudják kifejezni a gondolataikat és megérteni, amit mások mondanak nekik, ami nagyon megnehezíti a velük való kommunikációt.
Nehézségek a megszokott feladatok elvégzésében
A szakértő szerint továbbá a demenciában szenvedők nehezen boldogulnak az olyan rutinszerű tevékenységekkel, melyeket korábban könnyedén elvégeztek - például a főzéssel vagy a barkácsolással.
Dr. Hankir leszögezi, hogy ezek a tünetek nem feltétlenül igazolják a demenciát, de ha tapasztalod őket - vagy valaki a környezetedben tapasztalja őket - mindenképp érdemes orvoshoz fordulni.
Ez a finomság csökkenti a demencia kialakulásának kockázatát
Japán kutatók rájöttek arra, hogy a sajt megakadályozhatja a demencia kialakulását. Több mint 1500 alanyt vontak be a kutatásba, akiknek az egészségi állapotukat, fizikai aktivitásukat és étkezési szokásaikat vizsgálták. A résztvevők 80%-a egy-két naponta vagy hetente kétszer fogyasztott sajtot.
Egy 30 kérdésből álló kérdéssor segítségével megvizsgálták a résztvevők kognitív képességeit, amelyben kitértek a memóriára, a nyelvtudásukra, a tájékozódási-, a koncentráló- valamint a vizuális-térbeli képességeikre. Akik 23 pontnál alacsonyabb eredményt értek el, azoknál alapvetően gyengébb kognitív funkciókat mutattak ki. Akik ennél jobban teljesítettek, azok étrendjében nagyobb valószínűséggel szerepelt a sajt.
A sajtfogyasztóknak alapvetően alacsonyabb volt a vérnyomásuk és a testtömegindexük, valamint gyorsabb a járásuk és változatosabban táplálkoztak. További részleteket a kutatásról IDE kattintva olvashatsz!
Forrás: demencia.hu, mirror.co.uk